Педагогічні науки. 5

Павлюкова Н.Ф.

Дніпропетровський національний університет

ДІАГНОСТИКА ЯКОСТІ НАВЧАННЯ УЧНІВ ПРИ ОРГАНІЗАЦІЇ РІЗНОМАНІТНИХ ФОРМ КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ НА УРОКАХ БІОЛОГІЇ

 

В шкільній освіті на сучасному етапі учень поставлений в центр учбового процесу. Увага акцентується на розвиток учня, формування його мотиваційної сфери, незалежного стилю мислення.

Велику роль в досягненні вимог до результатів навчання учнів, в досконалості учбово-виховного процесу відіграє перевірка знань учнів. Вона дозволяє виявити рівень підготовки учнів, уточнити та систематизувати їх знання та уміння, ліквідувати прогалини в засвоєнні ними учбового матеріалу.

На основі одержуваної інформації вчитель вирішує проблему управління учбовим процесом, намічає шляхи подальшого руху школярів, коректує зміст і методи навчання. Одним із видів контроля знань є діагностичні тести. При їх складанні вчитель повинен враховувати рівень психологічного розвитку школярів. Повинен перевірити на скільки розвиті в учня увага, мислення та інші психологічні процеси. Проводячи аналіз своїх спостережень вчитель може для себе розбити клас на групи і підбирати для учнів певні типи завдань; знаючи про здібності та можливості учнів пред’являти до них ті чи інші вимоги, об’єктивно оцінювати їх знання. Тести успішності за рівнем складності розподіляють на чотири основні групи: Репродуктивний тест, тест на використання набутих знань, творчий тест та проблемний тест.

В наших дослідженнях ми розробили тестову систему репродуктивних і проблемних тестів. Відповідна перевірка знань з біології проводилася серед учнів сьомих класів загальноосвітньої школи. Результати приведені у таблиці 1.

Наведені дані свідчать про те, що з репродуктивними тестами учні справляються краще, ніж з проблемними, а варіативність успішності в останньому випадку є більша.

Таблиця 1. Результати тестової перевірки знань з біології учнів сьомих класів.

Тип тестів

Успішність учнів

Коефіцієнт варіації

Критерій Стьюдента, t

Репродуктивні

8,13±0,36

3,16

 

Проблемні

6,92±0,46

5,12

2,06

 

На перший погляд оцінювання знань за допомогою репродуктивних тестів супроводжується більш високою успішністю учнів, але це шлях формування навичок, а не самостійного мислення. Тому викладач не може у своїй діяльності обмежитися таким найпростішим способом діагностики знань та умінь учнів.

Творчий підхід до справи викладання біології зумовлює повсякденний пошук можливостей до розкриття системного характеру біологічних явищ, а це потребує використання саме проблемних тестів. У звязку з цим постає питання: яким чином так організувати навчальний процес, щоб не втратити високі бали оцінювання успішності учнів і сформувати у них творчий підхід до вирішення проблемних завдань? У цьому випадку на допомогу може прийти використання особливостей психічного відображення досліджуваної категорії учнів і вивчення системи звязків між ними та успішністю навчання.

Велике значення для ефективного засвоєння інформації протягом уроку має увага. В наших дослідженнях цей показник вивчався за допомогою двох психологічних тестів, які дозволяють діагностувати рівень уваги на зорові подразники (умовно-образна увага) та лінгвістичні сигнали (умовно-інтелектуальна увага). Звязок цих різновидів уваги з успішністю вирішення репродуктивних тестових завдань приведений у табл. 2.

За даними наведених регресійних моделей успішність виконання репродуктивних тестів тісніше повязана з “образною” увагою ніж із “інтелектуальною”. Про це свідчать, зокрема, і значення коефіцієнтів кореляції (0,90 у порівнянні з 0,72), і вид моделей: у першому випадку достатньо адекватна модель є лінійна, а в другому – вона має значно складнішій вигляд.

Таким чином, для того, щоб справитися з репродуктивними тестами, учням досить зосередитися на “образі” тестової ситуації і немає необхідності вдумливо аналізувати запропонований для вирішення матеріал.

Таблиця 2. Математичні моделі звязків успішності вирішення учнями сьомих класів репродуктивних тестових завдань (У) з різними типами уваги

Незалежна змінна, Х

Математична модель

Коефіцієнт кореляції

Стандарт-на помилка

Увага

(образна)

у = - 5,32 + 0,45 х

у = - 2,77 + 0,27 х + 0,03 х2

у = 204,756 – 2,505 + 0,756 х2 – 0,009 х3

у = 2143,15 – 292,152 х + 14,915 х2 – 0,335 х3 + 0,003 х4

0,90

0,62

0,61

0,58

0,51

Увага (інтелек-туальна)

у = 1 / (0,05 + 0,48/х)

у = 2,58 + 0,97 х – 0,01 х2

у = 7,69 – 1,99 х + 0,53 х2 – 0,03 х3

0,72

0,02

0,89

0,89

 

Відповідно і рівень складності засвоєної інформації є значно менший. Успішність реалізації педагогічної ідеї системності навчального можна проконтролювати за допомогою проблемних тестів. Успішність їхнього вирішення, як і для репродуктивних тестів, тісно пов’язана з увагою та пам’яттю. При цьому, чим краще розвинені лінгвістичні та математичні здібності, тим більш успішно учні справляються з проблемними тестами. Цим засвідчується суттєвість процесів творчого мислення для успішного вирішення проблемних задач.

Розроблена система математичних моделей за допомогою яких можна діагностувати ступінь розвитку таких психічних ознак як увага, память, особливості мислення і здібності учнів. Вони можуть бути використаними для контролю рівня засвоєння навчальної інформації і ступеню готовності кожного школяра до тестової перевірки знань і навичок. Крім того, за допомогою цих моделей можна певною мірою прогнозувати напрямок змін ефективності навчального процесу в залежності від психічного стану учня. Це дозволить розробити індивідуальну систему психолого-педагогічних заходів формування творчого мислення учнів сьомих класів загальноосвітньої середньої школи.

СВЕДЕНИЯ  ОБ  АВТОРЕ

Павлюкова Наталья Федоровна

Кандидат биологических наук, доцент кафедры физиологии растений ДНУ

Домашний адрес: 49038, Днепропетровск, пр. К. Маркса, д. 125, кв. 54

Д.Т.:  42 – 09 - 61