Педагогические науки 5

Іванова І.В., Гвоздій С.П., Федорова Т. А., Бурденюк О.І.

Одеський національний університет імені І.І.Мечникова,

 Одеський юридичний ліцей

Навчання за інноваційними технологіями як один із методів профілактики алергічних захворювань серед молоді

 

Погіршення екологічної обстановки в Україні, недостатній контроль за якістю та чистотою повітря, води, продуктів харчування, неконтрольоване застосування побутової хімії та аерозольної парфумерії негативно впливає на стан здоров’я населення, сприяє алергізації організму, особливо молоді.

Метою нашої роботи було з’ясувати ефективність застосування інноваційних стратегій та методів освіти серед студентів вищих навчальних закладів 1 – 4 рівнів для удосконалення методів профілактики алергічних захворювань та запровадження традиційних і нетрадиційних методів оздоровлення.

Ми провели соціально-гігієнічне опитування серед 395 студентів Одеського національного університету імені І.І.Мечникова та 158 учнів Одеського юридичного ліцею для встановлення розповсюдженості алергічних та гострих респіраторних захворювань серед молоді.

Встановлено, що серед учнів ліцею жодного разу не спостерігали алергічних реакцій 69% опитуваних, епізодично мали алергію у вигляді ринітів і дерматитів 21%, а 10% дійсно страждають на алергічні захворювання у різних проявах.

Серед студентів ОНУ імені І.І.Мечникова захворювання на алергію спостерігалися у 13,9% студентів, при цьому наявність алергічних реакцій збільшувалася під час навчання більш ніж у 2 рази (на 1 курсі – у 12% респондентів, на 5 курсі – у 24,3%). Можливо, це пов’язано з дефектами харчування, самостійним прийомом ліків, збільшенням полінозів під час літньої практики тощо.

Результати моніторингу алергічних захворювань у молодіжному середовищі підтвердили, що на допомогу медикам втручання освітян в процес оздоровлення нації є обґрунтованим і доцільним.

Практично всі респонденти вважали за доцільне безперервно проводити заняття з профілактики захворювань, пропаганди здорового способу життя - з дитинства до зрілого віку. Але 75% опитуваних висловили думку, що лекції та бесіди на медичні теми менш ефективні, ніж новітні методи надання матеріалу під час яких до активної співпраці залучаються всі учасники навчального процесу.

Ми намагалися розширити структуру навчання, зробити більш різноманітними навчальні підходи. Для цього застосовували:

1. Моделі навчання: обробка інформації, біхевіористська, соціальна взаємодія, особиста.

2. Стратегії навчання: пряме навчання (дедуктивне), непряме навчання, взаємодіюче навчання, навчання, яке ґрунтується на досвіді (індуктивне), самостійне навчання.

3. Методи навчання: спонукання до пошуку розв’язання проблеми, концептуальна карта, мінілекції, вивчення окремих ситуацій, спільне навчання, навчальні контракти, систематизований огляд, дебати.

4.Навчальні вміння (навички): планування, оцінювання, подання матеріалу, надання вказівок, опитування, показ (демонстрування).

Розвинена парадигма освіти дає більшу ступінь незалежності учню і студенту: можливість набуття навичок пошуку і аналізу різноманітних матеріалів, прийняття децентралізованих рішень, створення самостійних концепцій.

Кожну тему з питань збереження здоров’я ми інтегрували до всієї навчальної програми ліцею. У таблиці 1 наводяться приклади інтеграції питань профілактики алергії в окремі дисципліни.

Для студентів пріоритетною стратегією при вивченні проблеми алергії було навчання, яке ґрунтується на власному досвіді та самостійне навчання.

Таблиця 1

Дисципліна

Завдання

1.

Біологія

При вивченні біології клітини та імунної системи зосередити увагу на функції антитіл та факторах алергії.

2.

Основи безпеки життєдіяльності

Рольова гра: перша допомога при алергічному шоці.

 

3.

Основи медико-санітарної підготовки

Концептуальна карта: способи профілактики харчової алергії та алергії на ліки.

4.

Культура

Намалювати гумористичні картинки або комікси про алергічну реакцію. Створити плакати із зазначенням головних алергенів або способів профілактики алергії.

5.

Історія України

Вивчити історію і причини епідемії “чуми ХХІ сторіччя” в Україні. Дослідити розповсюдження алергії в Україні. Обговорити зміни у суспільних цінностях і ставленнях “причина і наслідок”.

6.

Мова і література

Написати газетну статтю про головні чинники алергії або про методи профілактики. Провести обговорення в малих групах з різних аспектів алергії.

Скласти інтерв’ю з екологами та медичними працівниками про проблеми алергії.

7.

Математика

Вивчити статистичні показники щодо розповсюдження алергії, розрахувати ступені ризику захворювання на алергію при наявності спадковості. Розрахувати видатки на лікування хворих на алергію.

 

При вивченні дисциплін “Основи медичних знань” та “Безпека життєдіяльності” ми спонукали студентів до пошуку розв’язання проблеми алергізації нації, створення концептуальних карт, вивчення окремих випадків, спільних дебатів, залучали їх до проведення опитування та оцінювання отриманих матеріалів.

Багатократний повтор з розв’язання проблеми збереження здоров’я і профілактики захворювань призводить до формування у дітей та молоді стійкої, майже на умовно-рефлекторному рівні уяви про цінність і пріоритетність власного здоров’я.

Скоординована робота медиків, освітян, засобів масової інформації по розробці нових методів та стратегій роботи з молодіжною аудиторією може сприяти подоланню санітарно-гігієнічного безкультур’я значної верстви населення, розвинути у дітей та молоді усвідомлення мотивації вести здоровий спосіб життя, попереджувати захворювання, ввічливо ставитися до національних, духовних та оздоровчих традицій.

 

Література

1. Адо В.А. Популярно об аллергии. – К.: Знание УССР, 1988. – 32с.

2. Іванова І.В. Профілактика алергічних захворювань через нові методи освіти // Зб.наук.статей: Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. – Запоріжжя: В-во ЗДМУ, 1999. – Випуск У. – С. 34-36.

3. Освітні технології: Навчально-методичний посібник / За ред. О.М.Пєхота – К.: А.С.К., 2003. –255 с.

4. Сиротенко Г.О. Шляхи оновлення освіти: Науково-методичний аспект. – Харків: Основа, 2003. – 93 с.