Жабська Я. Е., Власова І. О.

Донецький національний університет економіки та  торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

 

Особливості податкового обліку на Україні

       Бухгалтерський облік, в залежності від потреб управління і користування інформацією, поділяють на фінансовий та управлінський. Але з 1997 року, після набрання чинності закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” з`явився так званий податковий облік. Він дуже тісно пов`язаний з бухгалтерським та фінансовим, тому в цілому викликає велике зацікавлення та увагу дослідників. Отже, питання особливості податкового обліку є досить актуальним і вимагає серйозних наукових досліджень.

Мета даної роботи полягає в дослідженні процесу здійснення податкового обліку в Україні та розгляд проблемних питань, пов`язаних з ним.

        У відповідності з поставленою метою визначені такі задачі дослідження, як дослідити суть та розкрити теоретичні аспекти формування податкового обліку, визначити взаємозв`язок між фінансовим, управлінським та податковим обліком, а також виявити шляхи подалання недоліків та способи вдосконалення податкового обліку в Україні.

         В наукових дослідженнях приділяється багато уваги проблемам податкового обліку і необхідності його узгодження з бухгалтерським. Ці питання розглядалися у працях таких науковців: А.В. Петрова, Н. А. Нестеренка, Т. В. Бодрова, А. Н. Паклар, М. Т. Білухи, О. С. Бородкіна, Ф. Ф. Бутинця, С. Ф. Голова, А. Г. Твердомеда, та інших.

Наведемо одне з визначень податкового обліку надане сучасним автором. Податковий облік - це система збору, реєстрації, узагальнення, зберігання та передачі інформації для визначення податкової бази з податків на основі даних первинних документів, згрупованих відповідно з порядком, передбаченим діючим податковим законодавством. Як правило, податковий облік здійснюється шляхом суцільного, безперервного та документального обліку господарських операцій, пов'язаних з визначенням податкової бази з конкретного податку [4].

Особливості оподаткування підприємств досить різноманітні і вимагають адекватного облікового забезпечення, оскільки будь-які відхилення від установлених вимог нормативних актів призводять до відчутних втрат через застосування фінансових санкцій податковими інспекціями як до керівників та облікових працівників, так і підприємств.

В наш час багато вчених піддають сумніву навіть правомірність вживання визначення «податковий облік». Основним теоретичним аргументом противників податкового обліку є відсутність його окремого предмету і методу. На це можна заперечити наступними аргументами. Адже, те, що донині не викристалізовано предмет і метод податкового обліку є лише недоліком методології, яка не встигає за практикою, бо де-юре та де-факто він існує з 1997 року — часу впровадження Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства», у якому цей термін узаконено статтею 11 «Правила ведення податкового обліку» [1].

У підсистемах фінансового, управлінського та податкового обліку використовуються одні й ті ж елементи методу загальної системи бухгалтерського обліку: документація, оцінка, рахунки, подвійний запис, калькуляція, інвентаризація, баланс, але в неоднаковій мірі з огляду на властивість облікованих об'єктів [2].

Найбільш всеохоплюючою є підсистема фінансового обліку, тому в ній застосовуються всі, без винятку елементи методу загальної системи бухгалтерського обліку — рахунки, подвійний запис, документацію, інвентаризацію, оцінку, калькуляцію. Підсистема податкового обліку охоплює значно вужче коло об'єктів. Зокрема тут не знаходить відображення такий об'єкт бухгалтерського обліку як витрати виробництва. А тому не застосовується елемент методу калькулювання собівартості продукції.

В свою чергу податковий облік ведуть позасистемно, шляхом вибірки даних, тут не застосовуються такі елементи методу бухгалтерського обліку як рахунки і подвійний запис операцій, що до речі, властиве інколи управлінському обліку в окремих країнах. В Україні як фінансовий, так і управлінський облік (а на великих підприємствах це доцільно і щодо податкового обліку) ведуть у системі кореспонденції рахунків подвійним записом.

Отже, навіть якщо погодитись з думкою окремих авторів про можливість забезпечення обчислення податків, зборів і платежів за даними фінансового обліку, то останній при цьому не зміниться. Практично це б означало лише відсутність терміну «податковий облік», бо його зміст мусив би перейти у підсистему фінансового обліку, котра в цьому випадку неминуче розшириться. Адже особливості системи оподаткування підприємств України зумовлюють специфічні методи і прийоми облікового забезпечення обчислення податків, зборів, платежів, які у фінансовому обліку зараз не застосовуються.

Таким чином, можна зробити висновок, що податковий облік дійсно існує поряд із фінансовим та управлінським. Але залишається потреба в подальших дослідженнях, тому що податковий облік нині надто ускладнений, а отже, його треба удосконалювати. Враховуючи підпорядкованість облікового забезпечення вимогам податкової звітності, яка в свою чергу зумовлена різноманітністю податків, зборів і платежів, таке вдосконалення можливе за умови спрощення системи оподаткування підприємств.

 

Література:

1. Закон України „ Про оподаткування прибутку підприємств” вiд 17.03.2009

2. Все про бухгалтерський облік [Електронний ресурс] / - Електронні текстові данні (240 КБ). – Режим доступа: «http://www.vobu.com.ua/».

3. Малышкин, А. И.  Бухгалтерський довідник [Текст] – К.: Либро, 2008 г. – с. 25-59.

4. Иванов Ю.Б., Карпова В.В., Карпов Л.Н. Налоговый менеджмент [Текст]  - Харьков: ИД «ИНЖЭК», 2006. - 436 с.