Костюкова О.В.

Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне, Україна

Облік витрат від виробничої та господарської діяльності бюджетних установ

Облік видатків є основним напрямком і однією з найскладніших ділянок бухгалтерського обліку бюджетних установ, а виконання кошторису доходів та видатків є основним завданням бюджетних установ щодо кінцевого результату (звітного періоду) діяльності. Відповідно, значна увага зосереджується на використанні (витратах) державних ресурсів, у тому числі бюджетних коштів.

У вітчизняній фаховій літературі питаннями обліку видатків та витрат бюджетних установ займаються Ф.Ф.Бутинець, Р.Т.Джога, В.І.Лемішовський [1], Л.М.Сінельник, С.В.Свірко [2]. Однак фінансовий результат виконання кошторису, що визначається ОДС, акцентує увагу на виконанні кошторису доходів і видатків за загальним та спеціальним фондами, не надаючи достатньо детальної інформації про витрачання коштів за напрямками діяльності. Без такої інформації неможливий повноцінний внутрішній контроль, який згідно Концепції розвитку державного внутрішнього фінансового контролю до 2015 року [3] має допомагати керівництву в управлінні та виконанні завдань.

Метою роботи є розробка шляхів удосконалення бухгалтерського обліку виробничих витрат органів державного сектора, у першу чергу – бюджетних установ соціально-культурного комплексу для забезпечення прийняття управлінських рішень необхідним обсягом інформації.

Як відомо, видатки загального фонду не забезпечують усі витрати ОДС, що зумовлено, насамперед, обмеженістю коштів державного та місцевого бюджетів. У звязку з цим основна частина видатків бюджетних установ здійснюється за рахунок спеціального фонду відповідно до кошторисів.

Врахувавши джерел фінансування діяльності бюджетної установи, та вдосконаливши План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ [4] пропонуємо здійснювати облік витрат на рахунках:

80 “Видатки загального фонду” – у міжнародній практиці не виділяються;

81 “Основні видатки спеціального фонду”;

82 “Витрати від виробничої та/або господарської діяльності”;

83 “Видатки спеціального фонду за іншими джерелами власних доходів”;

84 “Витрати від надзвичайних подій”.

Розглянемо детальніше облік виробничих витрат бюджетних установ.

Виробничі витрати (витрати на провадження господарської та/або виробничої діяльності) плануються у кошторисі та у кінці року списуються на результат виконання кошторису за спеціальним фондом. Проте, виробничі витрати не є витратами основної діяльності, тобто не провадяться регулярно у загальнодержавних інтересах відповідно до потреб суспільства.

Під виробництвом у бюджетних установах розуміють діяльність навчально-виробничих майстерень і підсобних господарств, що передбачена чинним законодавством, тому для обліку виробничих витрат ми згрупували субрахунки за видами витрат:

ü         витрати майстерень і господарств;

ü         витрати за видами робіт;

ü         видатки до розподілу.

З метою обліку витрат на виробництво за вказаними видами, як і раніше, використовуватиметься рахунок 82, однак під назвою “Витрати від виробничої та/або господарської діяльності”, який пропонуємо розподіляти на субрахунки:

821 “Витрати майстерень і господарств”, на якому обліковуються витрати, пов’язані з діяльністю навчально-виробничих майстерень і підсобних господарств при бюджетних установах:

821.1 “Витрати виробничих (навчальних) майстерень”;

821.2 “Витрати підсобних (навчальних) сільських господарств”;

822 “Витрати за видами робіт”, на якому узагальнюється інформація про витрати на науково-дослідні роботи, виготовлення експериментальних приладів, заготівлю і переробку матеріалів:

822.1 “Витрати на науково-дослідні роботи за договорами”;

822.2 “Витрати на виготовлення експериментальних пристроїв”;

822.3 “Витрати на заготівлю і переробку матеріалів”.

823 “Видатки до розподілу”.

Інформація про витрати ОДС від виробничої та господарської діяльності, згрупована таким чином, дозволить більш повно співставити доходи й витрати, що виникли внаслідок її провадження, і визначити фінансовий результат від цього виду діяльності.

Висновки. Отже, сучасний вітчизняний облік фінансових результатів органів державного сектора, у першу чергу – бюджетних установ соціально-культурного комплексу, можна охарактеризувати як визначення результату руху коштів, що надходять із загального та спеціального фондів бюджету на утримання установ, внаслідок понесення зазначеними ОДС відповідних видатків. Наведена класифікація витрат бюджетних установ від виробничої та господарської діяльності дасть можливість детальнішого фіксування інформації щодо здійснених бюджетною установою витрат для потреб апарату управління.

Література:

1. Бюджетні установи: бухгалтерський облік та оподаткування. Навч. посібник / За ред. В.І.Лемішовського. – Львів: Національний університет „Львівська політехніка”, „Інтелект-Захід”, 2007. – 1104 с.

2. Свірко С.В. Бухгалтерський облік у бюджетних установах: методологія та організація: Монографія. – К.: КНЕУ, 2006. – 244 с.

3. Концепція розвитку державного внутрішнього фінансового контролю до 2015 року. Схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 травня 2005 р. №158-р (в редакції розпорядження від 22 жовтня 2008 р. №1347-р).

4. План рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ. Затверджено наказом Головного управління ДКУ від 10 грудня 1999 р. №114.