Сенченко О.В.

Полтавський університет споживчої кооперації України, Україна

Використання комп’ютерних технологій для обліку витрат хлібоприймальних заготівельних підприємств

Сучасну систему управління підприємство відрізняє досить складана інформаційна система. Це пов’язано перш за все з великою кількістю внутрішніх і зовнішніх інформаційних потоків, різновидом інформації, що циркулює в системі управління. Основні роль в ній грає бухгалтерська інформаційна система, в якій формується достовірна і повна інформація про майно, зобов’язання и господарські операції об’єктів управління. Інформаційна база бухгалтерського обліку, в свою чергу основою для інформаційно-аналітичних систем и систем внутрішнього і зовнішнього контролю.

Основними завдання обліку автоматизації обліку витрат на виробництво є:

своєчасне, повне й достовірне відображення облік фактичних витрат на виробництво й реалізацію продукції (робіт, послуг), а також невиробничих витрат і втрат, які допускаються на окремих ділянках діяльності підприємства; контроль за правильним використанням сировини, матеріалів, палива, енергії, фондів заробітної плати тощо, за дотриманням установлених кошторисів витрат на обслуговування виробництва, управління, надання послуг; обслуговування калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг), правильне складання звітних калькуляцій; перевірка виконання планів по собівартості (планів кошторисів витрат) і виявлення резервів скорочення витрат; виявлення результатів по собівартості цехів та інших підрозділів підприємства.

Введення в практику автоматизованих інтегрованих систем обліку, і розподілених систем обробки даних дозволяє комплексно вирішувати завдання не тільки з обліку, але і контролю. За допомогою таких систем можна здійснювати оцінку фактичного стану підприємств, а також прогнозувати і моделювати управлінські рішення [1, с. 152].

Сучасна автоматизована система обліку, контролю будується на основі новітніх засобів розрахункової техніки і повинна забезпечувати: повне і своєчасне задоволення інформаційних потреб користувачів; виконання контрольних завдань з метою отримання необхідної інформації про відхилення; отримання комп’ютерних управлінських рішень; здійснення аналізу і прогнозування господарсько - фінансової діяльності підприємств.

В умовах ринкової економіки бухгалтерський облік дуже тісно взаємопов’язаний з внутрігосподарським контролем.

Умовою функціонування обліку в умовах автоматизованої системи обліку витрат є формування необхідної початкової інформації, що виникає при рішення завдань з обліку основних засобів, матеріальних цінностей, заробітної плати, фінансово-розрахункових операцій, обліку готової продукції, робіт, послуг, їх відвантаженню і реалізації (рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Інформаційна система  хлібоприймального підприємства в умовах автоматизації обліку витрат

Вся ця інформація повинна бути надана у вигляді єдиної базі даних бухгалтерських записів в відповідності з вимогами автоматизованої системи бухгалтера з обліку витрат. Автоматизація управлінських функцій передбачає найбільш раціональній перерозподіл навантаження між обліковим працівником та комп’ютером, коли він виконує багатогранні розрахунки і надає рекомендації з прийняття рішень, а бухгалтер здійснює остаточні висновки і вибирає конкретні рішення [2, с. 247].

Автоматизація обліку витрат з іншими підсистемами підприємства передбачає використання інформації: нормативної бази (що стосується норм на виріб, послугу, виконану роботу); підсистеми техніко – економічного обґрунтування, що стосується  відсотків непрямих витрат до базових статей; підсистеми управління якістю (визначення кількості забракованої продукції); підсисними оперативне управління основним виробництвом (отримання даних про залишки незавершеного виробництва). Процес обліку витрат організується у вигляді деяких схем робочих місць, що відображають взаємодію різних працівників при реалізації облікових функцій. В цю схему повинні входити робочі місця всіх працівників, функціональні обов’язки яких в будь-якій мірі пов’язані з ведення бухгалтерського обліку. Цільова функція обліку витрат передбачає виявлення і усунення недоліків організації виробництва и матеріально-технічного забезпечення, направлена на максимальну економію матеріальних і трудових витрат, на підвищення продуктивності праці. Важливе місце в обліку витрат має формування і відображення наступна інформація: відомість відхилень від норм фактичних витрат на виробництво; відомість аналітичного обліку загальновиробничих витрат; модель аналізу їх.

Використання комп’ютерних технологій для обліку витрат забезпечить повне і своєчасне задоволення потреб користувачів, виконання контрольних завдань з метою отримання необхідної інформації про відхилення, отримання інформації для прийняття управлінських рішень, здійснення аналізу і прогнозування фінансово-господарської діяльності хлібоприймальних заготівельних підприємств.

Література:

1.                 Терещенко Л.О. Матієнеко –Зубенко І.І. Інформаційні системи і технології обліку: Навч. посіб. – К.: КНЕУ, 2004.-187с.

2.                 Завгородный В.П. Автоматизация бухгалтерского учета, контроля, анализа и аудита. – К.: «А.С.К., 1998.-760с.