Гончар Л.А.

Дніпропетровський університет економіки та права, Україна

МЕХАНІЗМ ЕФЕКТИВНОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ КОМЕРЦІЙНОЇ ЛОГІСТИКИ НА ТОРГОВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

Механізм впровадження комерційної логістики доцільно розглядати з таких позицій:

– удосконалення організаційно-структурного забезпечення комерційної логістики;

– взаємодія підсистем комерційної логістики.

Для забезпечення ефективності комерційної логістики в багатьох торговельних корпораціях відповідальність за різні види діяльності в сфері комерційної логістики покладено на різні підрозділи, а саме: відділ маркетингу, відділ закупівлі, комерційний відділ тощо, що призводить до намагання кожним підрозділом оптимізувати власну ефективність, незважаючи на те, що функції транспортування, управління товарними запасами, складування, формування замовлень взаємопов’язані між собою. Взаємозалежність має різні наслідки для ефективності функціонування підприємства. Так, зниження рівня товарних запасів позитивно впливає на величину витрат обігу на зберігання. Проте, при цьому може знизитися обсяг реалізації товарів через відсутність певних товарних позицій або необхідної їх кількості. В цій ситуації необхідно буде додаткове замовлення, позапланове постачання, що врешті-решт призведе до зростання витрат. Отже, управлінські рішення різних структурних підрозділів повинні бути чітко скоординовані.

Виходячи з цього, можна стверджувати, що концептуальною проблемою комерційної логістики є оптимізація потокових процесів на торговельному підприємстві, яку потрібно вирішувати через конструювання структурних логістичних ланцюгів, що повинно забезпечити: максимальну простоту і зрозумілість проходження процесів; впровадження сучасних технічних засобів; структуризацію системи робочого місця кожного працівника; чітке визначення сфер компетенції і відповідальності кожної структури.

У цьому сенсі для виконання поставлених завдань на підприємствах роздрібної торгівлі повинні бути створені відділи логістики.

Інтеграція відділу логістики з іншими функціональними підрозділами дозволяє забезпечити найбільш повний облік часових і просторових факторів при оптимізації управління товарними, фінансовими і інформаційними потоками для досягнення стратегічних і тактичних цілей торговельного підприємства на ринку товарів і послуг.

Інша складова механізму впровадження комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі пов’язана з двома основними комплексами підсистем – функціональних і забезпечуючих.

Виокремлення функціональних підсистем пов’язано з функціональними сферами логістики і продиктовано необхідністю підвищення рівня управління логістичним процесом в складових комерційної логістики (запаси, закупівля, складування, транспортування, обслуговування та надання послуг).

Об’єктом управління функціональної підсистеми є основні і супутні потоки. В роздрібній торгівлі до основних відносять товарні потоки, а до супутніх товарним – інформаційні, фінансові, сервісні потоки.

Якщо об’єктом управління функціональної підсистеми є основні і супутні потоки, то предметом є мінімізація витрат при управлінні цими потоками.

Забезпечення мінімізації витрат при управлінні товарними потоками і супутніми їм можливо тільки при оптимізації процесу закупівлі, зберігання і транспортування товарів, оскільки саме вони є основою логістичних витрат і займають від 25% та більше від загальних витрат.

Поряд з функціональними підсистемами прийнято виділяти забезпечуючі, що включають учасників логістичного процесу, а також методичне, інформаційне, правове і кадрове забезпечення, які є частиною (блоком) механізму впровадження комерційної логістики.

Взаємодія функціональних і забезпечуючих підсистем, які знаходяться в одному ринковому середовищі (рис. 1), визначає шляхи впровадження комерційної логістики на торговельних підприємствах та визначає її ефективність.

Багетная рамка: Кінцеві споживачіБагетная рамка: Кінцеві споживачіПодпись: Ресурсне 
забезпечення
Подпись: Інформаційне
забезпечення
Подпись: Методичне
забезпечення
Подпись: Товарні
потоки
Подпись: Фінансові
потоки
Подпись: Інформаційні
потоки
Подпись: Сервісні
потоки
Подпись: Правове
забезпечення

 

Рис. 1. Декомпозиція блоку взаємодії підсистем механізму впровадження комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі

 

Для створення ефективної системи необхідною умовою є безпосередня взаємодія забезпечуючих підсистем щодо її управління, де кожен учасник виконує свою функцію, та опосередкована – через інформаційні, товарні, фінансові, сервісні потоки (на схемі показано пунктирними лініями).

Такий підхід забезпечує пристосування торговельного підприємства до змін ринкового середовища, якість управління, надійність взаємодії і вирішення завдань щодо ефективності визначеного механізму впровадження комерційної логістики і, як наслідок, її ефективності.