Береза З. В.

Інститут підприємництва та перспективних технологій, Україна

Складові економічної безпеки промислового підприємства

 

Наслідки економічної кризи, що охопила національні масштаби, відчули на собі усі підприємства країни, особливо, промислові. Сьогодні вони змушені скорочувати обсяги виробництва у зв’язку із перенасиченням ринків збуту продукцією зарубіжних виробників. Зовнішні та внутрішні фактори, що впливають на послаблення економічної безпеки підприємств, здебільшого, взаємопов'язані між собою і окремо та в сукупності негативно впливають на фінансово-господарську діяльність підприємства внаслідок неправильного або несвоєчасного реагування на них, що може привести до його банкрутства. Тому одним з важливих напрямів боротьби з економічною кризою виступає підвищення рівня економічної безпеки промислових підприємств за всіма її складовими.

Проведений аналіз поняття “економічна безпека підприємства” показує, що, по-перше, відсутній єдиний підхід до трактування цього визначення, по-друге, різні дослідники по-різному розглядають кінцеву мету досягнення економічної безпеки, а окремі науковці взагалі її не виокремлюють. Пропонуємо удосконалити це поняття таким чином: економічна безпека підприємства – це система постійних дій, які спрямовані на недопущення негативного впливу зовнішніх та внутрішніх факторів на діяльність підприємства і забезпечення сприятливих умов його коротко- та довгострокового розвитку відповідно до поставлених цілей. На нашу думку, таке трактування найповніше розкриває сутність економічної безпеки підприємства.

Найгрунтовніші дослідження науковців [1;2] щодо складових економічної безпеки підприємства дають можливість виділяти складові економічної безпеки промислового підприємства, що наведені на рис.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 

Рис. Складові економічної безпеки промислового підприємства

 

Інформаційно-аналітична складова економічної безпеки передбачає, насамперед, забезпеченість підприємства якісною аналітичною інформацією, а також захист його інформаційного середовища. Проведення інформаційно-аналітичної роботи включає збір та аналіз зовнішньої та внутрішньої інформації, розробку на її основі планів та прогнозів розвитку підприємства, тощо. Інформаційно-аналітична складова виступає однією з найважливіших складових економічної безпеки підприємства, оскільки, саме вона забезпечує усі інші складові економічної безпеки інформаційно-аналітичними даними.

Фінансова безпека характеризує забезпеченість підприємства фінансовими ресурсами. Оцінку фінансової складової безпеки підприємства можна здійснити на основі аналізу його фінансово-господарської діяльності за допомогою таких параметрів, як: платоспроможність, фінансова незалежність, прибутковість, ділова активність, конкурентний стан підприємства на ринку.

Виробничо-технологічна складова економічної безпеки підприємства реалізується через забезпеченість процесу виробництва необхідними оборотними, необоротними (в тому числі і нематеріальними) активами та їх раціональне використання. Рівень техніко-технологічної бази повинен відповідати науково-технічному розвитку галузі та світовим стандартам.

Кадрова безпека залежить, насамперед, від інтелекту та кваліфікації працівників підприємства, а також від ефективного управління персоналом, яке передбачає організацію системи підбору та навчання працівників підприємства, належно розроблену мотиваційну політику.

Законодавчо-правова складова економічної безпеки залежить від: оптимальності нормативно-правового регламентування діяльності підприємства та дотримання ним чинного законодавства; ефективності роботи юридичного відділу підприємства, в тому числі щодо захисту прав інтелектуальної власності.

Екологічна безпека забезпечується через дотримання національних та міжнародних норм щодо вмісту шкідливих речовин, які потрапляють у навколишнє середовище, а також дотримання всіх необхідних екологічних параметрів щодо продукції, яка виготовляється на підприємстві. До внутрішніх чинників, які спричиняють екологічну небезпеку, можна віднести помилкові дії, допущені на стадії розробки нової продукції чи впровадження нових технологій, шкідливих для здоров’я робітників.

Силова складова економічної безпеки передбачає створення служби безпеки на підприємстві, яка б виконувала функції із забезпечення фізичної та моральної безпеки співробітників, гарантування безпеки майна підприємства.

Виокремлені нами складові економічної безпеки промислового підприємства мають комплексний характер і дають можливість вивчати основні процеси, які впливають на рівень економічної безпеки підприємства.

Література:

1. Основы экономической безопасности (Государство, регион, предприятие, личность) / Под ред. Е.А. Олейникова. – М.: Бизнес-школа “Интел-синтез”, 1997. – 278 с.

2. Г.В. Козаченко, В.П. Пономарьов, О.М. Ляшенко. Економічна безпека підприємства: сутність та механізм забезпечення: Монографія. – К.: Лібра, 2003. – 280 с.