Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Пасічник В.Ю., Гаргін В.В.

 

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Зміст взаємозв'язаної діяльності учителя та учнів під час виконання досліду

Діяльність учителя

 

    Діяльність учнів

 

1.Повідомлення знань в усній письмовій формі (інструкція і, на картці або у підручнику) способи

практичних дій і послідовність   їх   виконання   в досліді. Показ зразка виконання практичних дій в необхідній послідовності. Спонукання до активного і неприймання й виконання практичних дій. Здійснюється у вигляді наста­нови на уважність до конкретної дії та орієнтацію на успіх са­мостійного виконання.

Контроль і коригування у про­цесі застосування знань про спо­соби виконання досліду і за­своєння відповідних умінь.

2.Організація спостереження за результатами  практичної діяльності з об’єктом, усвідомлення результатів.

3.Організація осмислення власне предметних результатів досліду, через узагальнення фактів, отриманих у ході спостережень; встановлення взаємозв’язків, залежностей; формулювання висновків та фіксація результатів.

1. Сприймання і усвідомлення знань про способи практичних дій і послідовність їх застосуван­ня в досліді. (Діти слухають або читають). Сприймання зразка. Виконання практичних дій (осмислення знань, запам'ято­вування і застосування). Ово­лодіння уміннями, зосереджен­ня уваги. Здійснення   самоконтролю   і самокоригування.

2.Спостереження за результатами практичної діяльності з об’єктом . Усвідомлення результатів спостережень через словесне їх вираження .

3.Аналіз, порівняння, узагальнення фактів, добутих у ході спостережень; встановлення взаємозв’язків і залежностей; формулювання висновків. Фіксація результатів: усно , письмово , графічно.

 

 

 

Зазначена діяльність учителя і учнів відбувається по-різному і зале­жить від кількості дій, їх складності, досвіду школярів. Можливе як цілісне повідомлення знань і показ зразка, а відповідно — сприймання і виконання, так і по елементне. У першому випадку учитель повідомляє усно або зачитує з інструкції послідовність виконання досліду, показує зразок, а потім дослід виконують учні. Запам'ятовуються й осмислюють­ся сприйняті знання про способи виконання дій під час коментування вголос практичної діяльності одним учнем і про себе іншими. Контроль за діяльністю всього класу здійснюється учителем під час спостережень за практичними діями школярів. Коригуються неправильні дії насамперед шляхом актуалізації необхідних знань (як треба взяти...; як треба трима­ти, наливати... і т. ін.) і повторного показу.

По елементний спосіб полягає у тому, що повідомлення знань і показ зразка відбуваються стосовно кожної дії. Цілісне осмислення і запам'ято­вування досліду відбувається після його виконання. (Розкажіть, за допо­могою якого досліду можна визначити... Яку властивість визначили за допомогою цього досліду? Назвіть визначену властивість і т. ін.).

Під час виконання дослідів використовується елементарне лаборатор­не обладнання. Діти повинні оволодіти узагальненими знаннями про нього, тобто повинні розпізнавати й називати лабораторний посуд, деякі прості прилади, знати їхнє призначення та вміти ними користуватися.

Показати обладнання, розказати про його призначення учитель може в позаурочний час, тобто перед виконанням досліду (якщо дослід склад­ний) або під час його проведення. Для закріплення таких знань учням пропонуються завдання: „Яке обладнання потрібне для виконання досліду?  Назвіть лабораторний посуд. Для чого він призначений? Ви­беріть обладнання, необхідне для проведення досліду... і т. ін.”.

Щоб спрямувати чуттєве сприймання учнів, необхідно чітко вказати його напрямок. Крім того, щоб отримати необхідний результат, слід обмежити область сприймання

Результати спостереження учні висловлюють словесно. Якщо у дітей недостатній запас термінів, учитель допомагає їм висловитися про сприйняте або робить висновок сам, а діти його повторюють.

Наслідки спостережень за результатами практичних дій у досліді мо­жуть безпосередньо відповідати його цілі. Часто для досягнення цілі досліду насамперед необхідно проаналізу­вати результати спостережень, осмислити їх, при потребі встановити взаємозв'язки між фактами і тільки тоді зробити висновок.

Результати дослідів можуть записуватися в таблицю; зображатися графічно; замальовувати­ся схематично і т. ін. Вибір способу фіксації залежить від рівня підготовки дітей, відведеного часу на уроці. За складеними таблицями, схемами учні систематизують засвоєний зміст, узагальнюють, викону­ють завдання на порівняння.

Слід пам'ятати: якщо дослід небезпечний (пов'язаний з вогнем), то його виконує тільки вчитель демонстраційно. Інші вимоги до нього не змінюються. 

 Досліди за рівнем пізнавальної самостійності учнів поділяються на репродуктивні і творчі. Репродуктивними називаються досліди, спосіб виконання і результати яких відомі учням. Вони виконуються за зразком під безпосереднім чи опосередкова­ним керівництвом учителя (самостійно) з використанням усних і пись­мових інструкцій.