Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Завіщана С.Г., Шевчук Л.Д.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Вплив комп’ютера на психофункціональний стан організму школяра

В зв'язку з процесом глобальної комп'ютеризації життя людини виникають питання про вплив комп'ютера на його організм і в першу чергу на його фізичне і психічне здоров'я. Особлива увага повинна бути приділене вивченню впливу комп'ютера на здоров'ї школярів, що обумовлене як більшою чутливістю організму дитини до всіляких чинників навколишнього середовища, так і можливими віддаленими наслідками такого впливу, які проявляються лише через багато років.

Граючи за комп’ютером, дитина навчається не тільки швидко натискувати на клавіші, а й будувати в уяві образно-концептуальні моделі, без яких неможливо досягти успіху в сучасних комп’ютерних іграх, що потребують розкриття певних закономірностей для переходу від однієї ігрової ситуації до іншої. Отже, на будь-якому рівні підготовки користувача комп’ютера розвиваються пізнавальні інтереси та здібності дитини. Тому «іграшки» виконують не лише розважальну, а й пізнавальну та розвивальну функції.

Основні шкідливі чинники, що діють на людину за комп'ютером:

v    сидяче положення протягом тривалого часу;

v     електромагнітне випромінювання;

v    перевантаження суглобів кисті;

v    підвищене навантаження на зір;

v    стреси, що виникають у зв'язку зі специфікою застосування комп'ютерів.

Ще одним фактором, що негативно діє на організм школяра є сидяче положення протягом тривалого часу. Одна група м'язів постійно навантажена, інша такого навантаження не має. Якщо в першому випадку у м'язах виникає біль, то в другому, при тривалій відсутності навантажень, відбувається деградація м'язів, руйнування міжхребцевих дисків, а це вже - остеохондроз. Статична сидяча поза при цьому викликає напруження плечового поясу і тому неправильно підібрані меблі та неправильно вибраний режим (тривалість) роботи можуть привести до порушення постави. Адже людський організм від природи пристосований до рухливого способу життя, нерухома поза біля комп`ютера є для нього шкідливою. А надто, коли це діти, тіло яких формується і розвивається.

Для того щоб зменшити шкідливий вплив незручної пози, необхідно правильно підібрати робочі меблі. Крісло повинне бути на роликах, з регульованою висотою сидіння й спинкою, без підлокітників, що обертається навколо своєї осі. Стіл повинен мати висувну дошку для клавіатури. У перервах між роботою на комп'ютері необхідно влаштовувати розминку.

Ще один не менш важливий фактор це випромінювання. Пiд час роботи дисплею реєструються незначне рентгенiвське, ультрафiолетове, iнфрачервоне, мiкрохвильове випромiнювання, низько- i ультранизькочастотнi електромагнiтнi поля. Загальна доза опромiнення, навiть у випадку щоденної восьмигодинної роботи, складає 0,5% дози, що отримує людина вiд рiзних джерел (флуоресценцiя, сонячне свiтло, радiохвилi тощо).

Якщо дитина понад 50 хвилин в день проводить біля монітора комп’ютера, зменшується в 1,4 раза здатність запам’ятовувати нову інформацію, що пов’язано з впливом електромагнітного випромінювання на нейроструктури головного мозку, збільшується ймовірність раку головного мозку в 8,2 раза. Характерні підвищена збудливість, агресія, замкнутість, зниження рівня засвоєння учбового матеріалу.

Зображення на екрані монітора світиться і весь час трохи мерехтить. Щоб його розглянути, ми надовго фіксуємо погляд в одній точці і рідко моргаємо. Очні м'язи при роботі за комп'ютером дуже швидко втомлюються. Слизова оболонка очей пересихає, вони починають червоніти, запалюються, виникає так званий “синдром сухого ока”. Через чотири години безперервної роботи за комп'ютером можуть з'являтися різі в очах і відчуття “піску під повіками”. Іноді навіть може двоїтися перед очима і важко розгледіти предмети. Щоб цього не сталося, потрібно встановлювати монітор на відстані 50-70 см від обличчя, трохи нижче від рівня очей. Вплив комп'ютера на зір зменшується при роботі на сучасному моніторі. Правильне висвітлення - природне світло, що падає ліворуч. У темний час доби лампа повинна висвітлювати тільки документ, але не екран монітора. Обмеження часу роботи на комп'ютері – основний фактор збереження здоров'я.

Світова медицина зіткнулася сьогодні з невідомим досі для неї явищем - хворобами, породженими комп`ютерними іграми, вважають психологи. З`явився навіть новий термін – "комп`ютерна залежність". Діти готові просиджувати, не відходячи від комп`ютера, годинами і навіть по кілька діб. Вони не їдять, а інколи навіть ходять під себе, аби лише не перервати гру. У європейських країнах, де статистика ведеться ретельніше, ніж в Україні, зафіксовано випадки, коли молоді люди помирали перед комп`ютерами: спочатку в них змінювалася свідомість, потім порушувалися фізіологічні процеси, відключався мозок, вони непритомніли, а пальці в передсмертній агонії продовжували стукати по клавішах.

Зрозуміло, що у близькому майбутньому людство від комп'ютера не відмовиться, навпаки, він все активніше входитиме в наше життя. Тому вчені рекомендують проводити профілактику та оздоровлення дітей так би мовити "зсередини". Але на жаль сучасні програми спрямовані на протилежне, а саме щоб дитина як можна більше часу проводила за грою чи програмою. А в ідеалі добре б створити комп'ютерну програму, щоб машина сама нагадувала користувачеві, коли треба з неї вийти і що необхідно зробити перерву. Але це вже справа майбутнього.