Сігуа В. Т., Самойленко А.

Донбаська національна академія будівництва і архітектури

 

ОСББ ЯК СУЧАСНА АЛЬТЕРНАТИВНА ФОРМА УТРИМАННЯ ОБ’ЄКТІВ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА

ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Житлово-комунальне господарство – це комплекс підгалузей, що забезпечує функціонування інженерної інфраструктури різних будівель населених пунктів, що створює зручності і комфортність проживання та перебування в них громадян шляхом надання широкого спектру житлово-комунальних послуг [5].

Актуальність дослідження визначається необхідністю вирішення наукової проблеми щодо збалансованості процесу реформування ЖКГ і підвищення якості життя населення при переході на нові принципи функціонування житлово-комунального господарства.

Питанням розв’язання проблем виявлення особливостей розвитку ринку житлово-комунальних послуг в регіонах України займалися такі вчені-фахівці як Башмаков І.  [1]; аналізом зміни якості життя населення в регіонах України в ході реформи ЖКГ, а також дослідженням шляхів досягнення соціальної збалансованості реформи ЖКГ – Чернишов Л. Н. [2; 3; 4]. Проте, проблематика даних питань потребує подальших досліджень та, відповідно, деталізації окремих аспектів виявлення сучасних форм утримання житла.

Мета роботи полягає в дослідженні шляхів забезпечення якості життя та соціального захисту населення при здійсненні реформ у сфері ЖКГ.

На сьогодні одним з головних напрямів реформування житлового господарства і альтернативних форм утримання житла є створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі – ОСББ) як базового елементу майбутньої житлової політики України. Для цього була створена Програма реформування і розвитку житлово-комунального господарства Донецької області на 2010-2014 роки, яка затверджена рішенням обласної ради від 14.05.2010 № 5/28-875 (далі – Програма) [5].

Виконання Програми здійснюється за такими основними напрямами:

1.        Організація ефективного управління у сфері виробництва і надання житлово-комунальних послуг;

2.        Поглиблення демонополізації житлово-комунального господарства, створення конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг;

3.        Забезпечення беззбиткового функціонування підприємств житлово-комунального господарства;

4.        Технічне переоснащення житлово-комунального господарства, скорочення питомих показників використання енергетичних і матеріальних ресурсів на виробництво житлово-комунальних послуг.

Станом на 01.01.2011 в Донецькій області створено 2184 ОСББ [5], ними обслуговується 2542 житлових будинки загальною площею 7371,8 тис. м2. Більш всього таких об’єднань створено в містах: Добропілля – 135, Кіровське – 56, Макіївка – 616, Новогродівка – 89, Сніжне – 111, Харцизьк – 113. Подивимось тенденції розвитку ОСББ в Донецькій області. (рис. 1.).

Рис. 1. Сучасні тенденції функціонування ОСББ в Донецькій області

З метою підвищення ефективності роботи житлово-комунальних підприємств, у тому числі і ОСББ, головним управлінням до центральних органів виконавської влади спрямовані пропозиції щодо змін в діючу законодавчу базу. Своє відображення це знайшло в розробці проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення і діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків».

Згідно з цим законопроектом найвагомішими передбачені зміни до статті 24 Закону України «Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку», якими передбачено, що власник, на балансі якого перебував житловий будинок, бере участь в організації першого капітального ремонту будинку, не залежно від того переданий будинок на баланс ОСББ чи ні, а також зміни до статті 42 Земельного кодексу України, а саме: якщо інше не встановлене законом або договором, земельна ділянка (ділянки), на якій розташований багатоквартирний житловий будинок, а також належні до нього будівлі і споруди, належить на праві загальної сумісної власності власникам квартир і нежилих вбудованих (прибудованих) приміщень в такому будинку. Земельна ділянка, на якій розташована прибудинкова територія житлового багатоквартирного будинку, надається в постійне користування обєднанню співвласників багатоквартирного будинку [4, С. 56].

Створення таких організацій як ОСББ є однією з можливостей покращення життя мешканців будинків. Але головним недоліком є те що, ЖКГ повинно передати будинок ОСББ після капітального ремонту. На жаль зараз не вистачає коштів на виконання основних обов’язків таких підприємств. Пропонується створювати ОСББ лише в будинках «новостроях»; кошти, що мали виділяти з місцевого бюджету, перенаправляти в ті галузі ЖКГ, що мають недостатньо коштів. Таким чином, буде формуватися особлива структура та дома, що вже мають капітальний ремонт, отримують статус ОСББ. Керівництво має також робити запроси на додаткове фінансування. Зараз у Донецькій області працюють такі: ООН надає Донецькій області 20 млн. євро на реалізацію спільних інвестиційних проектів [5].

Таким чином, для ефективного функціонування новітніх форм утримання житла, таких як ОСББ, з боку міської ради та виконавчого комітету необхідно відпрацювати механізм створення нових та забезпечити функціонування діючих ОСББ; сприяти та впроваджувати розвиток ринку управляючих компаній та надавачів послуг, підготувати професійні кадри інституту управителів будинків, впроваджувати заходи з енергозбереження у житлових будинках; здійснювати на рівні будинків комунальної власності відшкодування пільг та субсидій для ОСББ; залучати до надання житлово-комунальних послуг суб’єкти підприємницької діяльності; забезпечити надання державних дотацій на утримання і ремонт житла; відшкодовувати витрати, пов'язані з придбанням та встановленням приладів обліку теплової енергії; щорічно виділяти кошти на ремонт будинків ОСББ.

 

Література:

1.        Башмаков И. Способность и готовность населения оплачивать жилищно-коммунальные услуги / И. Башмаков // Вопросы экономики. – 2004. – №4. – С.136-150.

2.        Чернышев Л.Н. Жилищно-коммунальная реформа в Україні. Финансово-экономические особенности: Нормативные документы. – М.: МЦФЭР, 2005.

3.        Чернышев Л. Н. Формирование рыночных отношений в ЖКХ. – М.: МЦФЭР, 2008.

4.        Чернышов Л.Н. Для преодоления кризиса в ЖКХ необходим программный целевой подход // Журнал руководителя и главного бухгалтера ЖКХ. – №8 –2001. – С.52-64.

5.        Програма реформування і розвитку житлово-комунального господарства Донецької області на 2010-2014 роки від 14.05.2010 № 5/28-875. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/ l_doc2.nsf/link1/DO100360.html