К.е.н. ДІДЕНКО О.М.,

заступник директора з питань роздрібного бізнесу Сумської ОД ПАТ «Райффайзен Банк Аваль»

ОРІЄНТАЦІЯ НА ОЦІНКУ РИЗИКІВ ЯК ОСНОВНА ТЕНДЕНЦІЯ РОЗВИТКУ БАНКІВСЬКОГО НАГЛЯДУ В УКРАЇНІ

 

Банківський нагляд є важливим аспектом сучасної фінансової системи, що має нагальну потребу у моніторингу рівень прийняття ризиків банками з метою захисту вкладників,  держави та економіки в цілому від виникнення системної банківської кризи та, відповідно, її негативних наслідків. У цьому контексті значної актуальності набуває дослідження взаємозв’язку між показниками ризикованості окремих банків та різноманітними підходами до здійснення банківського нагляду, які застосовуються в світі. Так, першочерговим завданням банківського нагляду було попередження виникнення криз в банківському секторі фінансового ринку, а також підвищення транспарентності та ефективності банківської діяльності та сприяння захисту невеликих вкладників. Проте зі зростанням впливу багатьох ризик-факторів, особливо у період посткризового відновлення та відносної стабілізації, постає потреба реформування системи банківського нагляду в Україні. З огляду на це, важливим завданням є визначення основних тенденцій реалізації нагляду центральних та їх адаптація для вітчизняної банківської системи, що й обумовлює актуальність даного дослідження.

Історично, банківський нагляд був сфокусований першочергово на дотриманні основних нормативів, встановлених центральним банком, тобто на виявлення порушень банківського законодавства, правил та регулятивних норм. Наглядові інспектори покладалися на перевірку транзакцій, обсяги грошових коштів, цінних паперів тощо. У більшості випадків дана процедура фактично дублювала роботу зовнішніх аудиторів. Такий підхід вимагав використання значних обсягів ресурсів та найчастіше був неефективним. З часом стало очевидно, що традиційний підхід до здійснення банківського нагляду виявився неадекватним сучасним вимогам. Таким чином, було сформовано підхід, який дозволяв наглядовому органу країни ідентифікувати найбільш ризикові сфери, фокусуючись на стратегічно важливих напрямках діяльності банківської установи. Так, було реформовано нормативну базу, на основі якої здійснюється банківський нагляд. До того ж, наголошено на необхідності розробки якісної системи ризик-менеджменту в банках, яка чітко визначає функціональні повноваження та відповідальність ризик-менеджерів, діяльність яких має бути орієнтована на попередження банківських ризиків.

У результаті було сформовано підхід, який наразі отримав назву ризик-орієнтований банківський нагляд. Уже протягом декількох років він активно застосовується країнами, що характеризуються високим рівнем економічного розвитку. Лише протягом останнього часу країни, що розвиваються, та країни з перехідною економікою розпочали впроваджувати банківський нагляд на основі оцінки ризиків.

Так, сутність банківського нагляду, орієнтованого на оцінку ризиків, може трактуватися на у вузькому та широкому сенсі. Перш за все, під даним поняттям розуміють певну «політику» та «впровадження» ризик-орієнтованого підходу до нагляду. На «рівні політики» передбачається, що вся відповідальність за управління ризиками, а також підтримку адекватного рівня капіталу, який би дозволятиме пом’якшити потенційні втрати банку у випадку кризової ситуації, лежить на правлінні банку та його вищому керівництві. На так званому «рівні впровадження» даного підходу вбачається, що, перш за все, увага наглядових органів має надаватися там аспектам банківської діяльності конкретної установи, які є найбільш ризикованими на даний момент. Наглядовий підхід також фокусується на оцінці адекватності систем ризик-менеджменту в банках.

Згідно ж вузького підходу, під ризик-орієнтованим банківським наглядом розуміють методологію, на основі якої відповідальні наглядові органи здійснюють інспектування банків.

Так, у роботі [1] ризик-орієнтований нагляд автор визначає як наглядовий підхід, розроблений для ідентифікації найбільш ризикових напрямків діяльності з точки зору загрози фінансової стабільності банку та, відповідно, спрямування зусиль нагляду в напрямку оцінки якості управління даними ризиками менеджментом в банку.

З огляду на постійну мінливість умов фінансового середовища, а також удосконалення методик проведення нагляду, Базельський комітет вдосконалює підходи до його реалізації, розширюючи коло ризиків, які оцінюються та відслідковуються в банках. У табл. 1 наочно відображено еволюцію вдосконалення ризик-орієнтованого нагляду за діяльністю банку. Як видно, кількість банківських ризиків поступово розширюється, що позитивно впливає на якість виконання наглядової функції.

Таблиця 1 – Еволюція об’єктів нагляду у різних редакціях Базелю

Видання Базелю

Рік

Вид ризику, оцінка якого вводиться у виданні

Об’єкт нагляду в банку та коефіцієнти його оцінки

Базель І

1988

Кредитний ризик

Регулятивний капітал

Поправка до Базелю І

1996

Ринковий ризик

Регулятивний капітал

Базелю ІІ

2004

Операційний ризик

Регулятивний капітал (адекватність капіталу першого рівня, адекватність основного капіталу)

Базелю ІІІ

2010

Ризик ліквідності

Якість акціонерного капіталу (контрциклічний буфер капіталу, капітал для системно важливих банків, буфер збереження капіталу)

 

Сучасні мінливі умови висувають нові вимоги до організації банківської діяльності. Відповідно, це робить необхідним постійне оновлення системи нагляду, який реалізується відповідальними органами на рівні держави. Проведення ризик-орієнтованого нагляду обумовлене спрямованістю на підтримку стабільності банківського сектору економіки, що досягається за рахунок ефективного управління ризиками, що постійно виникають в діяльності банків. Національний банк України у своїй діяльності має керуватися основними рекомендаціями Базельського комітету з питань банківського нагляду щодо регулювання основних банківських ризиків, перелік яких розширився у новій редакції Базелю. Впровадження їх у реалізацію НБУ потребує підвищення кваліфікації відповідального персоналу, транспарентності нагляду, розвитку новх технологій регулювання тощо.

Список використаної літератури

1.     Hotay A. N. Guidebook on implementation of risk based supervision / A. N. Hotay. – 2009. – 100 p.