Економічні науки /2. Зовнішньоекономічна діяльність 

К.е.н., доцент Побоченко Л.М., Чабанюк Я.М.

Інститут міжнародних відносин НАУ, Україна

Шляхи  підвищення ефективності зовнішньоекономічних зв’ язків України з КНР

Україні для підтримки та розширення співробітництва з Китайською Народною Республікою необхідно сформувати бачення своїх відносин з цією державою як однією з провідних сил в Азії та світі, забезпечити стабільні відносини з нею у політичній сфері та оптимізувати структуру товарообігу. З метою сприяння розвитку двосторонніх відносин доцільно здійснити такі заходи.

Державний візит Президента України В. Януковича до КНР став початком інтенсифікації контактів на всіх державних рівнях. У цьому контексті значимим став візит Голови КНР Ху Цзіньтао до України, що закріпив високий статус українсько-китайських відносин, а також візити представників урядів та парламентів обох країн.

Послідовно дотримуватися принципу «одного Китаю» і китайського суверенітету над Тайванем, здійснювати підтримку принципу невтручання у внутрішні справи держави та поваги до культурно-історичної специфіки цієї держави. В силу значної політичної ваги даних питань для Китаю, така позиція України буде схвально оцінена в Китаї і сприятиме розвитку двосторонніх відносин.

Потрібно активізувати роботу міждержавних комісій для вироблення пропозицій щодо пріоритетних напрямів українсько-китайського співробітництва. Укладання як загальних, так і галузевих планів співпраці може посилити конкурентні позиції українських підприємств в Китаї.

З огляду на те, що Україна і Китай проводять політику позаблоковості і відіграють критичну роль у системі безпеки своїх регіонів, а Китай є ще й глобальним актором у силу своєї політичної та економічної ваги, статусу постійного члена в РБ ООН, доцільно перевести співпадіння інтересів і позицій країн у міжнародних питаннях у більш тісне співробітництво в міжнародних організаціях, у тому числі ООН.

Також, потрібно зосередитись на меті збільшення інвестицій з Китаю у виробничу сферу України. Ефективними кроками є надання гарантій та преференцій для проведення бізнесу на державних та міських рівнях, а також укладення відповідного Меморандуму між державними інвестиційними агенціями обох країн. Найбільш перспективними для китайських капіталовкладень є транспортна та портова інфраструктура, енергетична сфера, розробка природних ресурсів, авіаційна та машинобудівна галузі.

Активізувати науково-технічне співробітництво. Китай, чия економіка поки ще належить до так званих «перехідних» відчуває брак певних технологій. Однак просто продаж українських розробок або відтік спеціалістів не відповідає національним інтересам нашої держави. Україні необхідно послідовно представляти в Китаї свої наукові розробки і в той самий час планомірно відстоювати інтереси своїх учених і підприємців.

Підтримувати зростання двосторонньої торгівлі в традиційних сегментах (металургія, агропромисловий комплекс, хімічні та сировинні матеріали). Водночас, орієнтуватися на створення позитивного іміджу України серед ділових кіл Китаю і збільшення в українському експорті питомої ваги високотехнологічної продукції та продукції з високим ступенем переробки.

Серед головних завдань удосконалення механізмів українсько-китайського співробітництва слід зазначити вирішення проблеми виведення з тіні значної частки китайського імпорту до України.

На жаль, багато років поспіль для китайської сторони актуальним залишається «візове» питання. Незважаючи на суттєвий прогрес у цьому напрямку, зокрема зменшення випадків безпідставних відмов громадянам КНР у перетині кордону України, загальна ситуація залишається достатньо складною і з точки зору механізму одержання візи китайськими громадянами, і щодо виникнення непорозумінь безпосередньо на кордонах України.

Актуальним для українсько-китайських двосторонніх взаємин є питання укладення міждержавної угоди щодо співробітництва в галузі туризму. Відсутність базового документу у цій галузі залишає туристичні обміни між двома країнами на рівні «човникового» туризму початку 1990-х років. Невирішеність питання гальмує розвиток галузі, яка могла б стати суттєвим джерелом надходжень до українського бюджету та стимулювала б розвиток туристичної інфраструктури в Україні.

Дуже велику цікавість українська сторона приділяє існуванню вільних економічних зон у Китаї. Завдяки відкриттю цих зон, з пільговим податкообкладанням, вирішується проблема притоку іноземних інвестицій в економіку держави. Відкриття вільних економічних зон в Україні по прикладу китайських СЕЗів, дозволяє ще тісніше розвивати співробітництво між нашими країнами.

Пріоритетність китайського вектора для зовнішньої політики нашої держави визначається вагою КНР у світі та поперед всього в АТР; можливість впливу КНР на глобальному та регіональному рівнях; схожість економік та технічних стандартів двох країн у багатьох галузях народного господарства; перспективністю китайського ринку для широкого асортименту вітчизняної продукції. У свою чергу, великому інтересу китайської сторони до України, сприяє незалежна зовнішня політика, що робить можливим двосторонню координацію дій у міжнародних організаціях.

Східні вектори у зовнішній політиці потрібно розвивати з неменшими рівнями як європейського чи американського, а можливо ще сильніше. Переорієнтація на східний вектор зовнішньої політики дозволить Україні скоріше зайняти гідне місце у світовому співтоваристві, та підняти свій статус у міжнародному рейтингу.

Таким чином, створюється нова архітектура сучасних українсько-китайських відносин, що базуються на міцній основі традиційної дружби, високому рівні довіри та взаємної підтримки, обопільного прагнення поглиблювати практичну співпрацю.