Храбан Л.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут, КНТЕУ

ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОДОВОЛЬЧОЇ ГАЛУЗІ НА РИНКУ СПОЖИВЧИХ ПЕРЕВАГ

     Анотація: В даній статті розглянуто та досліджено продовольчу галузь на ринку споживчих переваг моделювання споживчих переваг, де  попит на споживчому ринку проявляється у формі просторово відокремлених потреб населення регіону, виражених у грошовій  формі. А пропозиція проявляється як просторово розосереджена  сукупність товарів та послуг, які продавці можуть представити на  ринку.

     Для прийняття обґрунтованих комерційних рішень по                     моделюванню споживчих переваг на ринку продовольчих товарів  на рівні підприємства продовольчої промисловості найсуттєвішим є вивчення існуючого стану конкретного товарного ринку.

      Продовольча галузь є однією з пріоритетних галузей харчової промисловості України.

      Продовольчі продукти мають велике значення як у харчуванні українського населення – збагачують раціон тваринним білком,  так і економіки в цілому – є джерелом наповнення Державного   бюджету.

       В останні роки виробництво продтоварів займає 14–15% у                      вартості валової продукції господарства, а молочні продукти - 5-10% -                      в експорті сільськогосподарських та продовольчих товарів.

       Для більш глибокого розуміння основних чинників, які                        зумовлюють основні проблеми на продовольчому ринку, та                     окреслення стратегії подальшого розвитку цього ринку, здійснено багатофакторний аналіз всіх чинників впливу на кон’юнктуру                  продуктового ринку на основі відповідних моделей.

        Моделі українських ринків продуктів ідентифікувались як система одночасних рівнянь, що характеризують:

1. реальні ціни і собівартість продуктів на внутрішньому ринку,

2. обсяги виробництва продуктів,

3. обсяги використання продуктів на харчові потреби та                      споживання продуктів в розрахунку на душу населення.

4. експорту продуктів.

5. обсяги продтоварів, що закуплені для виробництва.

      Моделювання споживчих переваг на ринку молочних товарів можна розглянути таким чином:

      Україна перебуває на десятій сходинці в світовому рейтингу                   молочних виробників. Особливістю світового ринку молока та                      молоко продукції є те, що для зовнішнього продажу надходить                         лише невелика частка виробленої продукції.

       Проте незважаючи на дефiцит виробництва молока як                          сировини, виробництво багатьох молокопродуктів збільшується,                     обсяги виробництва молочної продукції зменшуються за рахунок               зменшення сільського господарства, але попит на продукцію                  залишається.

  Висновки: Отже, з нагромадженням інформації зростає поінформованість споживача  про наявність товарів продовольчої галузі та їх властивості. Тобто саме компанія повинна створити  такий маркетинговий комплекс, який би дозволив споживачеві мати повну інформацію про її товари ( у даному випадку продовольчі). Також  слід точно визначити джерела  інформації для споживачів і важливість кожного з них. Необхідно  дізнатися у покупців, за яких обставин вони вперше почули про ту  чи іншу марку, яку інформацію отримали і наскільки важливими для них є різні джерела інформації. Тобто потрібно у загальному дізнатися думку споживачів про той чи інший товар, а вже потім зробити з цього висновки. І таким чином можна з цього виділити користь безпосередньо для виробника тієї чи іншої продукції.

Література:

1.     Азгальдов Г.Г. «Теорія та практика оцінки якості продовольчих товарів». Москва.: «ЮНИТИ» 2010 р. - 410 с.

2.     Соловйов Б.А. «Потреби, ринок, попит» Москва.: «Філін» 2008 р. - 430 с.

3.     Котлер Ф. «Основи маркетингу». Москва.: «Бізнес-книга» 2009 р. - 564 с.

4.     Джеймс Ф. Енджел, Роджер Д. Блекуелл, Пол У. Мініард «Поведінка споживачів». Санкт-Петербург.: 2009 р. - 759 с.

5.     Михалева Є.П. Менеджмент. - М.: Юрайт, 2008. - С.-105.