Экономические науки/ 9. Экономика промышленности

Колодійчук А.В., аспірант

Інститут регіональних досліджень НАН України, м. Львів, Україна

БАРЄРНА КЛАСИФІКАЦІЯ ЧИННИКІВ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОСТІ

 

Необхідність активізування інноваційного розвитку промисловості України вимагає з’ясування чинників впливу на цей процес для підсилення дії стимулюючих та пом’якшення гальмівних. Тому для цього і є необхідним розроблення класифікації чинників інноваційного розвитку промисловості.

Проблемам визначення чинників інноваційного розвитку промисловості, їх класифікації, механізмам їх впливу присвячено праці багатьох науковців, серед яких: В. Божкова, Ю. Грачова, С. Ілляшенко, М. Крупка, Т. Кужда, О. Кузьмін, М. Стадник, Л. Шевчук та ін. Незважаючи на це, багато питань, пов’язаних з класифікацією факторів інноваційного розвитку промисловості, залишаються нез’ясованими і потребують подальших досліджень у цьому напрямку.

Розроблена нами бар’єрна класифікація містить наступні групи чинників інноваційного розвитку промисловості: законодавчі, політичні, управлінські, економічні, соціальні, фінансові, екологічні, науково-технічні, просторові, споживчі, збутові, інфраструктурні, інституційні, інформаційні, гуманітарні.

Сукупність законодавчих чинників створює нормативно-правову базу інноваційного розвитку промисловості. Ці фактори регламентують інноваційні процеси на промислових підприємствах, забезпечують здійснення реформування промисловості на шляху інноваційного розвитку.

Вплив політичних переконань населення, політичних партій, політичних подій у країні на розвиток промислової сфери інноваційним шляхом відображають політичні чинники.

Управлінські чинники впливають на ефективність інноваційного управління промисловістю загалом та управління інноваційною діяльністю на промислових підприємствах з метою підвищення їх конкурентоспроможності. Загальноекономічний стан в країні відображають економічні фактори, серед яких: розвиток підприємництва, міжнародна економічна діяльність країни, податковий тиск.

Забезпечення потреб промисловості у висококваліфікованій робочій силі для активізування інноваційної діяльності, створення сприятливих умов для її плідної творчої праці, а також задоволення попиту на інноваційну продукцію відображають соціальні чинники інноваційного розвитку промисловості. 

Фінансове забезпечення інноваційного розвитку промисловості відображають фінансові фактори. Слід зазначити, що дані фактори належать як до сфери державних фінансів, так і до сфери фінансів промислових підприємств. У рамках цієї групи чинників відображені різні напрямки фінансування нововведень: інвестування, кредитування, бюджетні асигнування.

Вимогу екологічної безпечності промислового виробництва в процесі активізування інноваційних процесів ставить група екологічних факторів, яка відображає вплив навколишнього середовища на інноваційно активну промисловість.

У групі науково-технічних чинників інноваційного розвитку промисловості окреслюються розвиток науково-технічного прогресу, потенціал наукових кадрів тощо.

Просторові чинники насамперед уособлюють вплив розміщення інноваційно активних промислових підприємницьких структур відносно джерел сировини, ринків робочої сили, ринків збуту інноваційної продукції. Як стверджує Л.Т. Шевчук, фактори розміщення можуть бути одночасно факторами розвитку [3, 28]. Е. Алаєв у праці [1] зазначає, що той самий ресурс, який стосовно об’єкта виступав як фактор розміщення останнього, співвіднесений з відповідною територією, може розглядатися як фактор розвитку.

Вплив рівня цін та нецінових характеристик інноваційної продукції на інноваційний розвиток промисловості знайшов своє відображення у споживчих факторах. Умови дистрибуції інноваційної продукції та надання інноваційних послуг на ринку визначають збутові чинники інноваційного розвитку промисловості. Вплив розвитку наукової та інноваційної інфраструктури на перебіг інноваційних процесів у промисловості відображений у групі інфраструктурних факторів інноваційного розвитку промисловості. Вплив змін в інституціях (ринок наукомісткої продукції, договірні відносини в інноваційних підприємницьких структурах та між ними, відносини інтелектуальної власності) на розгортання інноваційної діяльності у промисловості враховано у групі інституційних чинників. Група інформаційних чинників створює інформаційну основу активізування інноваційного поступу промисловості, яка містить інформацію про інноваційні розробки та інвестиційно-інноваційні альтернативи. Рівень кваліфікації і досвід управлінців та підзвітної їм робочої сили у промисловості, необхідні для активізації інноваційної діяльності, розкривають гуманітарні фактори інноваційного розвитку промисловості.

Використання складеної нами бар’єрної класифікації чинників інноваційного розвитку промисловості має прикладний характер, причому сила впливу різних факторів залежить від конкретної ситуації. Крім того, у багатьох випадках слід враховувати мультиколлінеарність факторів інноваційного розвитку промисловості (тобто підсилення дії одних чинників дією інших).

 

Література

1.     Алаев Э.Б. Социально-экономическая география. Понятийно-терминологический словарь / Э.Б. Алаев. – М.: Мысль, 1983. – 350 с.

2.     Кузьмін О.Є. Фактори інноваційного розвитку підприємств / О. Кузьмін, Т. Кужда. [Електронний ресурс]. – Доступний з http:/www.experts.in.ua/baza/analytic/index.php?ELEMENT_ID=11391.

3.     Шевчук Л.Т. Регіональна економіка: навч. посіб. / Л.Т. Шевчук. – К.: Знання, 2011. – 319 с.