Современные информационные технологии / Программное обеспечение

Парамоненко А.І.

Науковий керівник: Пророчук Ж.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Роль сучасних інформаційних технологій в ресторанному бізнесі

Ресторанний бізнес сьогодні - одна з найдинамічніших галузей. За оцінками експертів, середньорічні темпи зростання цієї галузі в Україні складають приблизно 15-20% і така динаміка може зберегтися в найближчі кілька років. Зручними та сучасними інструментами для успішної діяльності підприємства громадського харчування стали автоматизовані системи управління.

Інформаційна технологія спрощує практично всі аспекти діяльності в індустрії ресторанного бізнесу: від управління бронюванням місць у залі до полегшення зв'язку між серверами і шеф-кухарем ресторану на кухні. Використання обчислювальної техніки дозволяє прискорити роботу, пов'язану з документообігом, зменшити персонал, а також збільшити продуктивність праці.

Фірми, що займаються торгівлею конкурентоспроможною продукцією, необхідної широкому споживачеві, стикаються з проблемою збільшення кількості клієнтів. А так як при ручному веденні документації потрібно багато часу, трудовитрат і матеріалів, необхідна автоматизація процесів заповнення, поновлення, зберігання і обробки документації. Ці технології дозволяють уникнути паперової роботи, зменшують витрати часу на обробку і накопичення інформації та знижують фінансові витрати на обслуговування.

Автоматизація прийому замовлень дозволяє оперативно отримувати і обробляти інформацію про клієнта і продукцію, куплену ним, про кількість обслужених покупців певним працівником. Прискорюється отримання службою доставки адрес призначення, за якими розвозиться продукція.

Для ефективної роботи ресторану необхідно контролювати рух кожного товару на конкретній ділянці. З цією метою, а також для розрахунку собівартості і ціни готової продукції складають калькуляційні карти, які засновані на даних про постачання сировини і технологічних картах. Будь-які зміни в нормах закладки і у вартості сировини повинні відображатися в калькуляційній карті.

У комп'ютерних системах складського обліку форми для введення даних максимально наближені до оригінальних документів. Їх можна вибрати з відповідних словників (товарів, одиниць виміру, місць зберігання, кореспондентів). Крім того, вводити дані можна за допомогою сканерів для читання штрих-коду [1, с. 4-5].

Автоматизація дозволяє вести складський облік і між підрозділами ресторану. У комп'ютер заноситься документ про внутрішнє переміщення товарів, які списуються в підрозділі-джерелі і оприбутковуються у одержувача. У базі даних зберігаються й електронні копії рецептів та історія їх змін. Тому можна відстежувати динаміку змін сировинного набору і його вартості і за лічені секунди отримувати повну картину роботи кухні.

Інформаційні технології дозволяють менеджерам відслідковувати кожний аспект бізнес-операцій і визначити області для покращення. Наприклад, програмне забезпечення взаємовідносинами з клієнтами дозволяє співробітникам стійки реєстрації перевірити гостей і визначити найбільш частих з них, а програмне забезпечення точок продажу дозволяє менеджерам ресторану створити докладні звіти про продажі, щоб оцінити популярність пунктів меню.

Виробничий процес і відпуск готових виробів відображається в забірних листах або у видаткових накладних. Обробляючи їх, комп'ютер фіксує витрати сировини, необхідні для отримання продукції, прихід готових виробів і розраховує собівартість. Документи по витраті страв також можна формувати автоматично - для цього касу і складський комп'ютер треба зв'язати в єдину мережу. У результаті всі дані про приготованих стравах (включаючи виручку) заводяться офіціантами і касирами.

В кінці робочого дня відомості з каси потрапляють в базу даних комп'ютера. На їх основі формуються документи про витрати страв, і будується вся наступна документація: видаткові накладні, акти списання продуктів з виробництва і т.д. Так проводиться аналітичний облік. Потім ці документи передаються в інші системи, наприклад, в бухгалтерську, де ведеться свій, синтетичний облік грошових сум.

На основі даних про рух товарів складаються розрахункові залишки по кожному підрозділу, а для контролю проводиться інвентаризація. У комп'ютер за допомогою сканера штрих-коду заносяться фактичні залишки, і після цієї нескладної операції з'являється результат: кількість і сума "надлишків" і "недостач" [2, с. 23-24].

Окрема тема - інвентаризація в барі. Порахувати залишки тут не так просто, оскільки не всі напої продаються цілими пляшками. Іноді для розрахунку таких залишків бармени виливають вміст пляшок на вимірювальні мензурки, а потім заливають назад. Однак сучасні системи обліку дозволяють використовувати для інвентаризації спеціальні ваги, пов’язані з комп’ютерною базою даних.

Спираючись на вищевикладене, можна зробити висновок про те, що в цілому автоматизація завдань вигідна для підприємств громадського харчування через очевидну зручність, оперативність і точність виконуваних операцій.

Література

1.           Информационные технологии управления: Учебное пособие / М.В. Бастриков, О.П. Пономарев; Институт «КВШУ». – Калининград: Изд-во Ин-та «КВШУ», 2005.– 140 с.

2.           Информационные технологии управления: Учеб. пособие для вузов / под ред. проф. Г.А. Титоренко. — 2-е изд., доп. — М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2006. – 439 с.