Д.п.н., професор Н.Т. Тверезовська,

к.п.н., доцент Т.В Тарнавська

Національний університет біоресурсів і природокористування, Україна

Застосування інформаційних мережевих технологій

у дослідницькому університеті

 

Сучасну освіту можна назвати мережевою. Для забезпечення її глобалізації та випереджального характеру використовуються колосальні можливості комп’ютерних мереж, здатних об’єднати інформаційні ресурси людства та забезпечити миттєвий зв'язок з будь-якою людиною по всьому світові. Учасники навчального процесу отримують можливість користуватися навчальними програмами он-лайн та матеріалами світових бібліотек, брати участь у телеконференціях, навчатися у віртуальних класах, користуватися електронною поштою, обмінюватись графічними матеріалами тощо. Розглянемо технології, засновані на використанні сервісу мережі Internet.

Технологія MOO (Multi-user Object Oriented) – середовище, яке забезпечує комунікацію в реальному часі і надає можливість створення віртуальних об'єктів і використання віртуальних дощок.

Технологія MUD (Multi User Domain) для індивідуальних та групових зустрічей та створення ситуаційних моделей. Забезпечує MUD-пошту у вигляді невеликих повідомлень і бюлетень повідомлень для публічних обговорень.

Технологія IRC (Interactive Relay Chat) – спілкування за допомогою коротких текстових повідомлення в реальному часі. Забезпечує можливість створення власного каналу університету для проведення тестування, консультацій, заліків, іспитів. 

Технологія FTP (File Transfer Protocol), на серверах якої розташовують великі файли: відео, графічні зображення високої роздільної здатності (HD), програмні моделі, текстові документи (зазвичай у форматі PDF) тощо.

Технологія WWW (World Wide Web) – найрозвиненіша технологія Internet з необмеженими перспективами розвитку. В її основі лежить мережевий протокол http і мова розмітки гіпертексту HTML. У навчальному процесі використовується у сукупності з протоколом CGI, мовами Java, Java Script, Active X, мультимедійними технологіями Macromedia, системами Real Audio, Real Video та MPEG для передачі звуку в реальному часі.

Найбільш поширеною комунікаційної технологією в комп'ютерних мережах, яка забезпечує оперативний зв'язок, зберігання та обмін інформаційними повідомленнями будь-якого змісту (текстові документи, аудіо- та відеофайли, архіви, програми тощо) є електронна пошта (E-mail),  перевагою якої є реалізація асинхронного обміну інформацією.

Іншим популярним сервісом сучасних телекомунікаційних мереж є телеконференції – мережевий форум, призначений для організації, як в режимі реального часу, так і у відкладеному режимі, дискусій новинного характеру (повідомлення зберігаються невеликий період часу) в межах обраної галузі інтересів. У навчальному процесі використовують групи новин, модеровані викладачем. Розрізняють аудіо конференції (Audioconferencing – голосова комутація), відео конференції (Videoconferencing – прямий діалог, учасники якого можуть чути і бачити один одного та за допомогою функції «білої дошки» зробити позначки на документі та ознайомитись з коментарями інших учасників) і комп'ютерні конференції (Computerconferencing) – забезпечують участь великої кількості користувачів, які на моніторах власних комп’ютерів бачать висловлювання та відгуки усіх учасників конференції. Перевагою є можливість протягом певного часу переглянути матеріали конференції після її закінчення.

Телекомунікаційні технології сприяють формуванню діяльнісної основи навчання; за їх допомогою утворюється середовище міжкультурного спілкування, реалізується принцип діалогу культур, задається соціокультурний контекст і контекст майбутньої професійної діяльності, створюються ситуації успіху та міжкультурний простір, в якому розвиваються емоції, почуття, особистісні якості, переглядаються стереотипи. [1, 2].

Схожими за принципом роботи інформаційними ресурсами Інтернет є форум, в якому листи (новини) є доступними для всіх учасників, і чат – система дистанційного діалогу у вигляді обміну письмовими репліками в режимі реального часу.

Дедалі більше значення у житті сучасного суспільства взагалі і зокрема освіти набувають соціальні мережі. Термін «соціальна мережа» походить від метафори «соціальна тканина» («павутина відносин»), яка використовувалася соціальними філософами XIX-XX ст. (Дж. Морено, А. Радкліф-Браун, Г. Спенсер) [3]. Соціальна мережа як інтерактивний багатокористувацький веб-сайт, зміст якого наповнюється учасниками мережі, є автоматизованим соціальним середовищем, що забезпечує спілкування групам користувачів, об'єднаних спільним інтересом [4]. Цінність використання соціальних мереж у навчанні полягає у тому, що вони є звичним для студентів середовищем спілкування.

Література

1.   Сороколетов С.В. Использование социальных сетей в Интернете как средство развития межкультурной коммуникативной компетентности студентов-лингвистов // Вестник Российского университета дружбы народов «Информатизация образования». – № 2, 2009.

2.   Новикова Л.А. Развитие межкультурной компетентности студентов педагогического университета на основе использования телекоммуникационных технологий: Автореф. дисс. ... канд. пед. наук. – Омск, 2007. – 22 c.

3.   Рулиене Л.Н. Образовательные возможности социальных сетей [Электронный ресурс]. Режим доступа : http://ruliene.bsu.ru/wp-content/uploads/do_virt1.pdf, свободный. – Загол. с экрана.

4.   Виды социальных сетей [Электронный ресурс]. – Режим доступа : http://www.myhomecomp.ru/articles_106.html, свободный. – Загол. с экрана.