Поняття та види складів адміністративного правопорушення в адміністративно-правовій доктрині

                                                 Шелудько О.О., студентка

                                           Науковий керівник:

                               Меліхова О.Ю, ., викладач

                                       Запорізький національний університет

Кваліфікація того чи іншого адміністративного проступку відбувається за допомогою  визначення його  складу. Склад адміністративного проступку –установлена правом сукупність ознак при  наявності  яких антигромадське діяння вважається адміністративним правопорушенням.

Практичне значення  складу  адміністративного  правопорушення полягає в тому, що він являє собою законодавчу модель кваліфікації конкретних адміністративних правопорушень,  тобто  адміністративне повинне бути кваліфіковане в точній відповідності з законом, що передбачає відповідальність саме за це діяння і ніякі відступи від цих вимог неприпустимі, тобто кваліфікація адміністративної провини за  аналогією  не  допускається  і  є грубим порушенням закону.

Окремі теоретичні і практичні аспекти питання складу адміністративного правопорушення, розглядали у своїх наукових працях такі науковці як: І. Пахомов, А. Клюшниченко, О. Бандурка, В. Опришко, І. Голосніченко, Л. Коваль, В. Авер'янов, О. Якуба, Р. Павловський, М. Тищенко, та інші вчені-правники.

Склад адміністративного правопорушення - це сукупність установлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, наявність яких характеризуй діяння як адміністративне правопорушення (проступок) За допомоги такої характеристики, як склад адміністративного правопорушення, є можливість отримати його загальну характеристику.

Вказаними ознаками адміністративного правопорушення є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона.

Об'єкт адміністративного правопорушення - це суспільні відносини, врегульовані нормами адміністративного права, яким завдано шкоди адміністративним правопорушенням. Іншими слова­ми, це те, на що спрямовано адміністративне правопорушення.

 Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення — це зовнішні ознаки та обставини, які характеризують адміністра­тивне правопорушення.

Суб'єкт адміністративного правопорушення - це особа, яка вчинила адміністративне правопорушення. Суб'єктом адміні­стративного правопорушення може бути фізична особа, яка до­сягла 16-річного віку, та юридична особа незалежно від форми власності.

Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення -внутрішнє (психічне) ставлення суб'єкта правопорушення до ско­єного діяння та його шкідливих наслідків.

Вивчення складів адміністративних правопорушень неможливе без класифікації, без виділення однопорядкових груп, які прийнято називати видами. Можна виділити наступні види адміністративних правопорушень:

1. Основні і кваліфікаційні склади.  Поділяються в залежності від ступеня суспільної небезпеки. Визнаючи те або інше діяння адміністративним правопорушенням і встановлюючи за його вчинення санкцію, законодавець враховує, що ступінь суспільної небезпеки однотипних проступків може бути різний.

2. Особисті і службові склади. Склади адміністративних правопорушень поділяються на особисті і службові (посадові) залежно від того, хто є суб’єктом проступку – просто громадянин чи посадова особа.

3. Однозначні й альтернативні склади. У альтернативних складах називаються кілька (два або більше) варіантів ознак. Закон досить часто передбачає кілька варіантів дій, учинення яких визнається проступком. При цьому проступком вважається вчинення як однієї з описаних дій, так і кількох (або навіть усіх).

4. Описові та бланкетні (відсильні). Описові склади цілком розкривають зміст і суть діяння, що визнається адміністративним правопорушенням. Бланкетні склади вказують на те, що ознаки проступку містяться в окремо встановлених нормах і правилах.

5. По особливостях конструкції складу адміністративного  правопорушення розрізняються матеріальні і формальні склади. Матеріальними називаються склади в який міститься така ознака,  як  настання шкідливих матеріальних  наслідків  - діяння,  чи описується дія саме по собі обов'язково манливий шкідливий  наслідок. Формальними складами  називаються  ті в який немає обов'язкової ознаки настання шкідливих матеріальних наслідків ( порушення паспортного режиму).

Адміністративне право надає великого значення складові адміністративного правопорушення. Його необхідно відрізняти від ознак адміністративного правопорушення. Це питання має не стільки теоретичне, скільки практичне значення. Адже за наявності всіх ознак адміністративного правопорушення може бути відсутнім склад адміністративного правопорушення, що тягне за собою протизаконність притягнення до адміністративної відповідальності.

Отже, тільки за наявності складу адміністративного правопорушення особа, яка його вчинила, може бути притягнута до адміністративної відповідальності.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Використана література:

 

1. Копєйчиков В.В. „Правознавство”. - К.: Юринком Інтер, 1999.

2. Ківалов С.В., Біла Л.P. „Адміністративне право України”

(Навчально-методичний посібник),– Одеса: 2002.

3. Клименко Г.Б. „Адміністративне право”, – Харків: 2000

 4. Адміністративне право України. Академічний курс: Підруч.: У двох томах: Том 1. Загальна частина / Ред.. колегія: В.Б. Авер’янов (голова). – К.: Видавництво «Юридична думка», 2004.