Економічні науки/10.Економіка підприємства

Тромчук Олена Юріївна

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Управління прибутком підприємства в умовах кризи

Знаходячись у затяжній економічні кризі , усі суб’єкти України опинились в ситуації , коли потрібно вести  боротьбу за виживання.

Основною метою функціонування підприємства є забезпечення рентабельної роботи та отримання прибутку .

На сьогоднішній день прибуток – одна з основних форм грошового накопичення , що створюється в галузях економіки: вона займає одне з центральних місць у загальні системі вартісних інструментів і важелів управління і є рушійною силою ринку.

Прибуток це нагорода, яку отримує підприємство за ризик , що має у випадку пропозиції нею продукту для продажу.

Це гроші , що залишаються після того , як загальні витрати підприємства віднімаються від загальних доходів.

Прибуток – це також  і нагорода за ефективну діяльність.

Звідси проблема управління прибутком підприємства набуває все більшого значення , оскільки саме в прибутку концентрується ефект господарської діяльності підприємства. Основною метою підприємців є максимізація доходу та прибутку , тому управління ним є важливим, адже воно допомагає у поставленні конкретних цілей та завдань підприємства , для подальшого розвитку.

Проблематика управління прибутком підприємства досліджена у роботах таких вітчизняних та іноземних науковців як: Н.М. Ушакова, В.І. Аранчія, В.А.Сідуна, Ю.В.Пономарьова , Н.В. Бутенка, А.І.Бланка, А.А. Мазаракі, Б.Є.Грабовецького, В.О.Меца , М.Х. Мескона  та ін.

Метою статті є виявити ступінь необхідності управління прибутком підприємства як одного з методів підвищення ефективності  діяльності підприємства.

Поняття прибутку в економічній системі з’явилося у зв’язку з наявністю  товарно-грошових відносин , появою і розвитком інституту власності, особливо приватної . Перші визначення прибутку збігалися зі значенням волового доходу.

Вченні-економісти нашого часу також по-різному підходять до питання визначення прибутку підприємства.

А.М.Поддєрьогін розглядає прибуток як основну категорію товарної реалізації виробництва, що характеризує відносини , які складаються в даному процесі.[1]

Н.М.Ушакова розглядає прибуток як різницю між ціною реалізації та собівартістю продукції ( товарів, послуг) , між обсягом отриманої виручки та сумою витрат на реалізацію продукції. [4]

Прибуток характеризує кінцевий результат діяльності підприємства . Його одержання є обов’язковою умовою розширеного відтворення на підприємстві та забезпечення його самофінансування і зміцнення конкурентоспроможності на ринку .

В умовах ринку прибуток є джерелом усіх фінансових ресурсів підприємства. Величина прибутку характеризує фінансові результати роботи підприємства та визначає його фінансовий стан.

Управління прибутком є важливою частиною економіки господарюючого суб’єкта .

Стабільне зростання прибутку – це результат ефективного управління фінансами господарюючого суб’єкта в цілому. Тому управління прибутком можна розглядати як у широкому , так і вузькому розумінні .

Управління прибутком у вузькому розумінні полягає :

1)     у збільшенні доходів підприємства;

2)     зменшенні витрат;

3)     формуванні та реалізації ефективної податкової політики;

4)     оптимальному розподілі прибутку.

Збільшення доходів підприємства можливе за рахунок розширення ринків збуту продукції та освоєння виробництва нових видів продукції. При цьому збільшення доходів за рахунок підвищення ціни реалізації продукції можливе лише при освоєнні нових видів продукції , які користуються підвищеним попитом у споживачів.[2]

Зменшення витрат полягає насамперед у проведенні аналізу витрат. Аналізу підлягають склад та структура операційних витрат , зокрема виробнича собівартість , адміністративні витрати, витрати на збут, основні складові виробничої собівартості , а також  позаопераційні  витрати . В результаті аналізу виявляють резерви скорочення матеріальних витрат , витрат на оплату праці робітників , безпосередньо зайнятих  на виробництві, та працівників  управління.[1]

Формування та реалізація ефективної податкової політики сприяють зниженню податкового тиску, зменшенню обсягу податкових платежів, а отже збільшенню обсягу фінансових ресурсів, що залишаються в розпорядженні підприємства та можуть бути використані для його подальшого розвитку. Оскільки податок на прибуток , з одного боку , є одним із основних податків, які сплачує підприємство , а з другого , - найбільш регульованим із боку підприємства, управління податками полягає переважно у формуванні ефективної політики щодо сплати податку на прибуток.[2]

У процесі управління прибутком велике значення має не тільки максимізація  прибутку, що залишається в його розпорядженні підприємства, а й оптимальний його розподіл та використання .

Політика управління розподілом прибутку включає:

1)     управління своєчасною сплатою податків та інших обов’язкових платежів з прибутку;

2)     оптимізацію пропорцій розподілу прибутку на частини, що капіталізуються і споживаються.

         В яких пропорціях і на які цілі буде використано прибуток, визначає фінансова політика підприємства. Частина прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства після сплати податків може бути спрямована на виплату дивідендів власникам-акціонерам та на інші цілі , не пов’язані з його фінансово-господарською діяльністю .[3]

         Частина прибутку, що залишається після виплати дивідендів та використання на інші цілі, збільшує фінансові ресурси підприємства, а отже його економічний потенціал.

Отже із вище зазначеного можна зробити наступний висновок, що управління прибутком підприємства є одним із найважливіших факторів у проведенні підприємницької діяльності . Оскільки прибуток це основне до чого прагне підприємець , у результаті своєї роботи . Тому управління прибутком підприємства допомагає підприємцю якомога більше максимізувати його розмір та здійснити ефективний розподіл.

За допомогою управління прибутком підприємець може успішно визначити економічну стратегію , покласти перед собою більш перспективну мету та завдання для розвитку свого підприємства, а головною метою політики управління прибутком є забезпечення зростання добробуту підприємства, підвищення його ринкової вартості .

 

Список літератури:

1.   Аранчій В.І. Фінанси підприємства/ В.І.Аранчій.- Київ: Видавничий дім професіонал, 2004 .- 261с.

2.   Березіна О.В. Економіка підприємства / О.В.Березіна , Л.М.Березіна,  Н.В.Бутенко – Київ : «Знання», 2009 .- 360 с.

3.Кривица О.Р.Управління прибутком підприємства//Фінанси України .- 2009, №6,- ст.12-16.

4.Мазаракі А.А.Економіка торговельного підприємства/А.А. Мазаракі, Л.О.Лігоненко , Н.М.Ушакова. – Київ: «Хрещатик», 1999. – ст.413-417, ст.435-436.