Экономические науки/ 14.Экономическая теория.

Гавалешко С.В.

Наук. кер. Гайдукова О.О.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці                         

Мораль і бізнес: як сумістимі ці поняття в Україні

 

Одним із найактуальніших питань нашого часу є питання поєднання моралі і бізнесу, тому що підприємницька мораль, яка постає в домінуючій громадській думці представників бізнесу, а також моральність у цій сфері (типові реальні стосунки людей) формує крізь призму відповідності уселюдські моральні норми.  

Функціонування моралі у бізнесовій сфері є складним і суперечливим процесом, що дало підстави багатьом філософам вважати мораль і бізнес несумісними, переконувати, що поняття «етика бізнесу» таїть у собі нерозв'язні суперечності. Йшлося про те, що за практично-утилітарного відношення людина орієнтується на користь, за морального — на свої уявлення про добро і зло. Носієм цієї суперечності є одна і та сама людина, і від неї, її загальної, моральної культури залежить примирення в ній цих протилежностей.

Та для того щоб на нього дати відповідь на питання потрібно чітко визначити, що таке мораль, і що таке бізнес, і на яких законах він функціонує.

Мораль – позиція людей щодо таких понять, як добро і зло, обовязок і совість у вчинках, взаєминах і справах людей.

Бізнес  – це   специфічний вид діяльності, який орієнтований на отримання великого прибутку; і саме отримання прибутку є головним законом бізнесу; і в наш час поряд із ним функціонують такі його наслідки:

1.                 Закону прибутку протистоїть почуття обовязку

2.                 Закону прибутку протипоказаний патріотизм

3.                 Закон прибутку заставляє забути про дружні відносини

4.                 Закон прибутку не гарантує, що ви залишитесь порядним: «не тягнути покривало на себе», не заключати договорів за спинами своїх партнерів, не використовувати чужі ідеї. 

Ви можете сказати, що виходячи зі списку вище, можна зробити висновок, що мораль і бізнес не сумісні, і не лише на Україні, та це не так.

Безперечно, ефективна діяльність у сфері бізнесу передбачає майже постійне практично-утилітарне відношення людини до дійсності, за якого максимально актуалізуються знання, уявлення, емоції, ціннісні орієнтації, які обслуговують це відношення, і деактуалізуються всі інші. Проте деактуалізація деяких сфер свідомості ще не означає цілковите витіснення з неї всіх, крім утилітарних, ціннісних установок. Людина високої культури за будь-якої практично-утилітарної ситуації захищатиме моральні, естетичні, національні (віруюча — релігійні) та інші цінності.

До прикладу звернемось до Біблії, бо саме там ми можемо зустріти заможних і успішних людей, які були вірними Богу, що вказує на їх моральність, як наслідок релігійного впливу, а саме це Авраам, Ісак, Яків, та ін. Отже, можна зробити висновок, що релігія один із чинників виявлення моралі і бізнесі. Та при цьому потрібно пам’ятати, що релігія, яка є лише «модною» і не має ніяких джерел в душі – не може підтримувати зв’язок моралі і бізнесу.

Тому мораль і бізнес є сумісними настільки, наскільки людина здатна узгодити їх ціннісні установки. Очевидно, не позбавлені рації твердження, що абсолютизація користі приглушуватиме орієнтацію на добро. Однак орієнтація тільки на добро паралізуватиме волю бізнесмена, робитиме його нежиттєздатним в основній сфері життєдіяльності. Мораль може утвердитися в бізнесі, апелюючи до підприємця не стільки як до суб'єкта морального відношення до дійсності, скільки як до суб'єкта практично-утилітарного відношення. Йдеться про обставини, які наводять на висновок, що дотримуватися норм моралі вигідно принаймні з огляду на перспективу.

Тоді ж як забезпечити порядність і мораль в нашому суспільстві? Відповідь на це питання лише одна – це вибір кожного із нас, і ніяких фізичних заходів до пробудження духовності не можна вжити.

Якщо подивитись з іншого боку, то можна дійти висновку що мораль – це соціальна норма, першоджерело закону і права. І тому доцільно буде розглянути законність і бізнес. Оскільки забезпечити законність бізнесу в певній мірі можливо, то і забезпечити мораль на цьому ж  рівні можливо. Та залишається питання: як саме? Через впорядкування законодавства України, з яким у нас проблеми, оскільки ми 17 років живемо в незалежній Україні, а ще  користуємось кодексами УРСР (Житловий кодекс України від 30.06.1983; Кодекс законів про працю від 10.12.1971; Кримінально-процесуальний кодекс України від 28.12.1960)

Перш за все потрібно реформувати податкову систему України. Одним рішенням може бути зниження загального податку, що забезпечить вихід підприємств із тіньового сектору і значно збагатить казну держави. Іншим дієвим способом є підвищення єдиного податку і розширення меж  його дії, що також супроводжуватиметься  легалізацією бізнесу і збагаченням держави.

Іншою сходинкою є реорганізація судової системи, вимогливіший підбір суддів і постійний їх перевід на іншу територію для продовження діяльності, наслідком якої стане зменшення корупції, відповідальніше ставлення до вироку суду, якщо ж звичайно, судова система жорсткіше ставитиметься до справ такого типу.

І так потрібно працювати із кожною ланкою законодавства: виконавчою і законодавчою, що забезпечить законність, а отже і моральність в суспільстві і бізнесі.

Потрібно пам’ятати, що формування високої підприємницької моралі передбачає підпорядкування індивідуальних дій загальнолюдському стандарту відносин у сфері бізнесу, використання національних традицій ділової взаємодії.

Хотілося б закінчити словами І.Канта: «Дві речі примушують мене хвилюватися: зоряне небо наді мною і моральний закон в моїй душі». То ж давайте працювати над моральним станом своє душі.

Література:

1. Біблія (Святе Письмо) / [Електронний ресурс] / Режим доступу  

[http://bibleonline.ru/bible/ukr/]

2. Предмет етики бізнесу і її значення /[Електронний ресурс]/ Режим доступу [http://ebk.net.ua/Book/ethics/toftul_etika/part4/409.htm]