Вінідіктова І.С., Піхняк Т.А., Кабаці Б. І.

Львівська комерційна академія

СУТЬ, ФУНКЦІЇ ТА МЕТОДИ ФІНАНСОВО-ПОДАТКОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ

Однією із найбільш ефективних форм держаного регулювання економічного зростання є фінансово-податкове регулювання.  Організаційна його архітектоніка відображає побудову найбільш оптимальних співвідношень між елементами бюджетної системи, зокрема часток бюджетних видатків та доходів, дефіцитність або профіцитність бюджету, обсягу та структури державного боргу тощо.

Фінансово-податкове регулювання динаміки економічного розвитку країни визначається як система заходів регуляторного, нормативного, законодавчого і соціального характеру, яка має можливості адаптуватися до зміни соціально-економічної ситуації в країні, постійно вдосконалюватися й контролювати досягнення основних цілей державного регулювання економіки.

В сучасній ринковій економіці фінансово-податкове регулювання виконує такі функції:

·        розподільчу;

·        акумулюючу;

·        регуляторну;

·        соціальну.

Розподільча функція передбачає вплив держави на розподіл обмежених фінансових ресурсів з метою вирішення стратегічних і тактичних цілей державного регулювання економіки.

Акумулююча функція полягає в можливості концентрації необхідних фінансових ресурсів в руках держави і спрямуванні їх на вирішення найважливіших економічних та соціальних проблем.

Регуляторна функція дає можливість застосовувати фінансово-податкове регулювання як фактор стимулювання розвитку економіки країни.

Соціальна функція дозволяє вирішити блок соціальних проблем суспільства шляхом перерозподілу фінансових ресурсів між окремими верствами населення та за допомогою системи трансфертних платежів.

На наш погляд, найбільш вагомою є регуляторна функція, оскільки вона дає змогу, шляхом визначення специфічної комбінації методів впливати на темпи економічного зростання.

Усі методи фінансово-податкового регулювання економіки поділяються на три групи:

·        правові;

·        адміністративні;

·        економічні.

Правові методи передбачають прийняття відповідних нормативно-правових актів, а також вироблення механізму їх реалізації та контролю. Застосування правових методів передбачає встановлення загальних та обов’язкових для виконання усіма економічними суб’єктами правил поведінки. До методів цієї групи методів належать закони, законодавчі та нормативно-правові акти, що захищають права власності, визначають форми підприємництва, умови функціонування підприємств та їх взаємовідносини. Вони повинні створювати єдині для усіх учасників економічної діяльності  умови правової поведінки з приводу нарахування та сплати податків або надання обґрунтованих податкових пільг з метою стимулювання розвитку окремої галузі чи сфери діяльності, регіону чи територіальної одиниці.

Адміністративні методи податкового регулювання грунтуються на принципах державного контролю за дотриманням принципів податкової поведінки. До цієї групи методів належать санкції за порушення норм чинного податкового законодавства або за нецільове використання бюджетних коштів.

Застосування економічних методів податкового регулювання передбачає опосередковане втручання з боку регуляторних органів через створення певного економічного середовища. Використання економічних методів регулювання та податкових стимулів, таких як пільги, відстрочки платежів, податкові кредити створює можливість для зниження податкового тиску і зміцнення фінансів суб’єктів господарської діяльності.

Кожний з вищеназваних методів може виступати окремим інструментом фінансово-податкової форми регулювання економіки. Проте, досягти сталого  економічного зростання можна лише в результаті оптимального їх поєднання.

                                                  Література

1.            Базилюк А.В. Податкова система у пошуку оптимізації / А.В.Базилюк // Актуальні проблеми економіки - 2001.№ 1-2. - С.37-45.

2.            Башнянин Г.І. Яку систему регуляції національної економіки ми повинні створювати в Україні? / Г.І.Башнянин, І.М.Копич // Регіональна економіка. - 1997. - № 2. - С.29-34.

3.            Воронин Ю. Приоритеты бюджетной политики / Ю.Воронин // Экономист. - 2002. - № 6. - С.52-63.

4.            Геєць В.М. Нестабільність та економічне зростання / В.М.Геєць. - Х.: Форт, 2000. - 344 с.

5.                Заріцький О. Аналіз бюджетно-податкової та грошово-кредитної політики, її вплив на економічне зростання у 2003 році / О.Заріцький, Ю.Харазішвілі // Банківська справа. - 2003. - № 1. - С.15-21

6.                Лебеда Г.Б. Податково-бюджетна політика та економічне зростання / Г.Б.Лебеда // Економіка і прогнозування. - 2002. - № 1. - С.93-101.