Ніщенко Надія Григорівна

Вінницький національний аграрний університет

Створення служби внутрішнього аудиту на сільськогосподарських підприємствах

 

Вступ. Ефективність діяльності підприємства багато в чому залежить від організації системи внутрішнього контролю. Адже внутрішній аудит є одним із видів внутрішньогосподарського контролю суб'єктів підприємницької діяльності. [1, с.125]. Зазначимо, що в даний період в Україні зростає великий бізнес, власники підприємств бажають отримати неупереджену  і правдиву інформацію про стан

Постановка проблеми. Проблеми розвитку аудиту як форми фінансового незалежного  контролю   в останні роки   знаходяться   у центрі   досліджень  як  вітчизняних  так і   зарубіжних вчених. Питання розвитку внутрішнього аудиту є об’єктом дослідження в різних наукових роботах таких  вітчизняних вчених як Прилипко С., Редько О., Ткаченко А., Бодюк А., Сухарева Л., Утенкова К.О., Фізіопа О.В., Гуцаленко Л.В., Гуцаленко У.О., Чуєнков А.Є. та багато інших В наукових працях ними розглядається поняття внутрішнього аудиту, але не деталізуються основні проблемні аспекти його розвитку.

Мета статті. Метою даної роботи є наукове обґрунтування ролі служби внутрішнього аудиту в функціонуванні сільськогосподарських підприємств та визначення основних його проблем та перспектив розвитку в сучасних умовах господарювання.

Виклад основного матеріалу. На жаль, у даний час в Україні недооцінюється значення внутрішнього аудита як самостійного виду. Так, у Законі України "Про аудиторську діяльність" внутрішній аудит взагалі не згадується. Проте, значним кроком уперед на шляху розвитку внутрішнього аудита в Україні є Положення про організації внутрішнього аудита в комерційних банках, але воно регулює лише організацію служби внутрішнього аудиту в банках, а не в сільськогосподарських  підприємствах.

Створення  служби  внутрішнього  аудиту  в сільськогосподарському підприємстві займає    складний  процес,  що потребує вирішення  низки  методологічних  і  організаційних проблем.

Метою  внутрішнього  аудиту, як і в сільськогосподарському підприємстві, так і іншому, є  вдосконалення  системи  управління  та  сприяння  ефективному виконанню  завдань  та  досягнень  цілей підприємства, тобто допомога керівництву підприємства. [2].

В загальній практиці існують різні підходи щодо організації служби внутрішнього аудиту, але відсутні рекомендації з урахуванням галузевих особливостей діяльності підприємства.

Багато авторів виділяють різні фактори, що впливають на організаційну модель системи внутрішнього аудиту :

по-перше, це завдання, які ставить керівництво перед внутрішнім аудитором;

по - друге, це ступінь залежності від факторів зовнішнього оточення;

по-третє, рівень ризиків, яким підвернено підприємство [3].

Для запровадження  на  підприємствах внутрішнього  аудиту  необхідно  вжити  ряд  заходів,  а саме:

·        розробити спеціальні нормативні документи, що регулюють лише питання внутрішнього аудиту , а саме Положення   про   відділ   внутрішнього   аудиту, Посадові інструкції внутрішнього аудитора;

·        створити оптимальний    штат        внутрішніх аудиторів;

·        здійснити   «правильний»   розподіл   контрольних  завдань і функцій між аудиторами;

·        розробити   план   та   робочі   документи служби внутрішнього аудиту;

·        забезпечити співпрацю  служби внутрішнього аудита  з  юрисконсультом  з  питань  дотримання законодавства.

Ефективність   діяльності  служби  внутрішнього  аудиту  є  важливим елементом  управління  суб'єктом господарювання і  залежить  від  його організаційно-правового  статусу,  компетентності,  професіоналізму, функціональних обмежень, сфери функціонування.

Проте розвиток внутрішнього аудиту на сільськогосподарських підприємствах має декілька  проблемних аспектів до яких можна віднести: недостатню кількість методичних розробок з проведення внутрішнього аудиту; неефективність діючої нормативно-правової бази в питанні внутрішнього аудиту; брак достатнього досвіду аудиторської діяльності; недостатня кількість кваліфікованих аудиторських кадрів; відсутність типових форм документів з внутрішнього аудиту тощо.

Висновок. Отже, впровадження внутрішнього аудиту на  сільськогосподарських підприємствах України, на нашу думку, має великі перспективи, розкриє більші можливості керівництва контролювати процеси, що здійснюються.

Про те залишаються не вирішеними основні проблем розвитку внутрішнього аудиту в Україні. Зазначимо, що в першу чергу це недостатнє нормативне та методологічне забезпечення, що спричиняє полеміку в самих принципах, методах, методології та процедурах внутрішнього аудиту. Також не слід забувати і про відсутність внутрішніх розробок щодо організації та методики внутрішнього аудиту на підприємстві.

 

Література?

1.                 Усач Б,Ф. Аудит: Навч. посів. —К.: Знання-Прес, 2004. — 133 с.

2.                 Новіков І.Т.  Методологія  аудиту  в  агроформуваннях: / І.Т. Новіков / Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. – Х., 2009. – 327с.

3.                 Рудницький В.С. Внутрішній аудит: методологія, організація: –Тернопіль: «Економічна думка», 2000. – 106 с.