Полушина А.А

Донецкий университет экономики и права

Проблеми патронату

          У сімейному законодавстві України поняття "патронат" називається передача за договором дитини, яка є сиротою або з інших причин позбавлена батьківського піклування, на виховання у сім'ю іншої особи (патронажного вихователя) до досягнення дитиною повноліття. Специфіка патронату в сімейному праві як правового інституту виявляється в тому, що така передача здійснюється за договором про патронат, а не на п.ідставі адміністративно-правового акта - рішення органу опіки чи піклування.

         Перед укладанням договору про патронат над дітьми орган опіки і піклування повинен переконатися, що передачею дитини у сім'ю патронатного вихователя буде досягнуто основної мети договору - одержання дитиною належного виховання, утримання, захисту належних їй особистих і майнових прав, охорони інших її інтересів. Така перевірка повинна бути підтверджена актом перевірки умов життя майбутнього патронатного вихователя, довідками лікувальної установи про відсутність у сім'ї майбутнього патронатного вихователя захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, яка потребує патронатного виховання.       Спеціального законодавчого акта, який би регулював порядок встановлення розміру такої плати поки що немає, хоча було б доцільним встановити певні параметри, в межах яких орган опіки і піклування міг би домовитись з майбутнім патронатним вихователем щодо плати за виховання дитини.

         Для кандидатів в патронатнi вихователі немає жорстких вікових обмежень, обмежень по розмірах житлової площі, за розміром доходу патронатного вихователя, оскільки кошти на живлення дитяти виділяються. Існує лише вимога якого-небудь ще джерела доходу сім'ї, окрім зарплати патронатного вихователя. Необхідно внести зміни до Ciмейного кодексу і встановити вікові обмеження для патронатного вихователя, вказати мінімальний розмір житлової площі.

       Обов'язковою умовою  є проходження  тренінгу патронатного вихователя. Підготовка полягає в тому, щоб кандидати в патронатнi вихователі заздалегідь усвідомили можливі труднощі і проблеми, з якими їм доведеться зіткнутися після прийняття дитини  в сім'ю, і реальніше оцінили власні можливості. Проте в законодавстві не вказано тривалість тренінгів або курсів, а також відповідальність патронатного вихователя за відмову  в проходженні тренінгу.

       Відповідно до  чинного законодавства основними обов'язками патронатного віхователя є: забезпечення дитини  жітлом, харчуванням , створення дитинi умов  для навчання, фізічного та духовного розвітку,  захист її прав та інтересів.

      При перевірці виконання цього обов'язку необхідно виходити із загальних правил забезпечення житлом громадян (особи різної статі старше 9 років не повинні проживати в одній кімнаті). Одягом і харчуванням діти повинні бути забезпечені принаймні не гірше, ніж вони були б забезпечені в дитячих будинках чи інших державних закладах подібного типу;
Ці умови повинні відповідати вимогам Закону України "Про охорону дитинства".
    Що стосується захисту прав дитини , то не вказано які саме права повинен охороняти патронатний вихователь і не вказані праві способи  охорони . Необхідно прописати види прав і способи захисту, вказати, що патронатним вихователям можливе надання  безкоштовної юридичної допомоги.

Литература

1.     Сімейне право України. Гопанчук В. С.- Электронний режим доступу- http://ebk.net.ua/Book/SPravo/11-17/81505.htm

2.     О патронатном воспитании - http://www.sosdety.ru/page_53.html