Экономические науки/ 6. Маркетинг и менеджмент

Андрєєва М.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Необхідність створення моделі стратегічного планування на сучасних підприємствах

 

У нове сторіччя  успішні торговельні підприємства увійшли з принципово  новими проблемами й завданнями, що мають, перед усім, стратегічний характер. Відсутність стратегічних орієнтирів – одна з основних загроз, яка може ускладнити розвиток бізнесу успішних компаній. Наслідком нормалізації ситуації всередині підприємства й стабілізації зовнішнього середовища стало розуміння того, що потрібно змінюватися для успішного подальшого розвитку та досягнення кінцевої мети.

У даний час середовище діяльності багатьох підприємств характеризується підвищенням складності і невизначеності, що підтверджує необхідність втілення в практику ідей і технологій стратегічного планування. На етапі входження України в загальноєвропейські та регіональні структури актуальним є питання розробки методики впровадження стратегічного планування у діяльності підприємств. Сучасні темпи зміни і збільшення знань є настільки великими, що стратегічне планування являється єдиним способом формального прогнозування майбутніх проблем і можливостей. Проведені дослідження показали, що фірми, котрі застосовують стратегічне планування, мають самі високі темпи зростання. Однак досвід роботи  нинішніх підприємств показує, що сформований порядок прийняття й реалізації стратегічних рішень не систематизований належним чином, а фахівці й керівники слабко озброєні методологією й технологією керування. Для вирішення подібних питань повинна бути сформована система стратегічного управління. Її основне призначення — вчасно формулювати мету розвитку, ставити проблеми й завдання, знаходити способи й організовувати досягнення цілей.

Сучасним підприємствам можна запропонувати варіант проведення стратегічного планування за допомогою однією із найбільш вдалих методик планування, організації, контролю та оцінки ефективності бізнесу – Системи збалансованих показників, яка може бути реалізована за допомогою програмного забезпечення „Інталєв – Навігатор”.

Можна виділити чотири етапи стратегічного планування:

 Перший етап — це аналіз місії та цілей. Як відомо, першим та найбільш важливим кроком у зниженні невизначеності  усвідомленості суті конкретного підприємства є – визначення місії. Це інструмент стратегічного керування, спосіб виділення даної фірми серед конкурентів, спосіб розпізнавання споживачами фірми та  її продукції. Що ж стосується цілей, то їх визначення покликане надати основу та стимул  для подальшої діяльності. Інструментом для систематизації цілей  на практиці є побудова «Дерева цілей».

 Другим етапом є – аналіз внутрішнього середовища, тобто оцінка стратегічного потенціалу. SWOT-аналіз - є важливим елементом аналізу не лише  зовнішнього, а й внутрішнього середовища функціонування компаній для прийняття рішень про визначення місії, цілей і стратегії організації через пошук сильних й слабких аспектів у діяльності організації, можливостей і загроз, що впливають на діяльність організації ззовні (SWOT - strength, weaknesses, opportunities, threats). Вплив кожного з факторів викликає необхідність у підприємств, по-перше, постійно стежити за зміною факторів зовнішнього середовища, по-друге, приймати такі управлінські рішення, реалізація яких сприяла б постійній підтримці їхньої конкурентноздатності.

Третій етап — це аналіз зовнішнього середовища або оцінка стратегічного клімату. Практичним застосуванням є проведення PEST - аналізу (за англ. абревіатурою: Policy – політика, Economics – економіка, Society – суспільство, Technology – технологія), який спрямований на мінімізацію негативного впливу макроекономічних чинників та використання сприятливої кон'юнктури ринку. У ході PEST-аналізу підприємство намагається виявити сприятливі й несприятливі тенденції по кожному з основних факторів "макросередовища", і на цій основі вирішити питання про продовження своєї роботи (наприклад, здійсненні інвестицій у розробку нового продукту) або, навпаки, про відхід з даного ринку.

І останнім четвертим етапом стратегічного аналізу — є формування стратегічного бачення і планів.

Кожному з компонентів, як  внутрішнього, так і зовнішнього середовищ, можна поставити свій пріоритет і таким чином провести ранжування за пріоритетністю. Стратегічне планування на сьогодні являється досить гнучким інструментом діяльності підприємства. Тому на кожному етапі буде проводитись аналіз по найбільш пріоритетному напрямку або від вищого до нижчого. І враховуючи постійні зміни, що відбуваються у середовищі, необхідно змінювати стратегію підприємства і переосмислювати місію та цілі.

Отже, пропонується така методика здійснення стратегічного планування на підприємстві:

1.     аналіз місії та цілей;

паралельне проведення аналізу внутрішнього та зовнішнього середовищ;

формування плану;

здійснення плану при постійному врахуванні змін внутрішнього і зовнішнього середовищ;

зміна стратегії.

2.     Здійснення ранжування.

3.     Створення моделей та їх аналіз за допомогою інформаційного програмного  забезпечення.

Проведене дослідження є частиною науково-дослідної роботи з держбюджетної тематики „Створення мережевого інформаційного середовища підприємства”, що виконується на кафедрі економіки підприємства і менеджменту. В подальшій програмі досліджень є моделювання різних ситуаційних процесів щодо стратегічних змін на підприємстві; зв’язок  цілей підприємства з економічними показниками.