Економічні науки/ 6. Маркетинг та менеджмент

Василецький В.А.

Науковий керівник – кандидат економічних наук Римарева Людмила Миколаївна

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Інновації як стратегічні переваги в сучасній ринковій економіці

Сучасна науково-технічна революція здійснила зміни в продуктивних силах, джерелах і ресурсах економічного зростання, прискорила процес інтернаціоналізації світового господарства, збільшила масштаби конкуренції. Кожна держава загалом, та підприємство, зокрема,  в умовах глобалізації прагне зайняти вигідну позицію в багатосторонньому і мобільному міжнародному поділі праці, максимально використати ті переваги, які виникають унаслідок інтеграції та поглиблення зовнішньоекономічних зв'язків, забезпечити власну економічну безпеку.

Виходячи з актуальності проблеми, метою даної роботи є дослідження інновацій як основного рушійного чинника підвищення конкурентних переваг компаній та країн за рахунок впровадження інновацій, а також вивчення світового досвіду активізації інноваційної діяльності. Проблемами вивчення даного напрямку займалися Ємельянов С, Портер М., Поручник А., Антонюк Л.: Фатхутдінов Р., Черваньов Д., Нейкова Л.

Головним ініціатором інноваційної діяльності в ринковій економіці є використання компаніями інновацій в конкурентній боротьбі з метою підвищення рівня їхньої конкурентоспроможності. Саме такий децентралізований "попит на інновації" дозволяє побудувати цілісну національну інноваційну систему, в якій забезпечується взаємодоповнюваність бюджетного та корпоративного фінансування науково-технічної та інноваційної діяльності [2, 29].

Важливе значення в конкурентоспроможності підприємств  відводиться кластерам — сконцентрованим за географічними ознаками групам взаємопов'язаних компаній, спеціалізованих постачальників, постачальників послуг, фірм у відповідних галузях, а також пов'язаним з їх діяльністю організаціям у певних сферах, які конкурують, а разом з тим і ведуть спільну роботу. Концепція кластера є новим методом бачення національної економіки, указує на нову роль компаній, урядів, що намагаються покращити свої стратегічні позиції на ринку.

Високу конкурентоздатність і економічне зростання визначають чинники, які стимулюють поширення нових технологій, особливо характер і структура взаємодії науки, освіти, фінансування, державної політики та промисловості. Підприємства кластера мають можливість отримати додаткові конкурентні переваги, здійснюючи внутрішню спеціалізацію, стандартизацію, мінімізуючи витрати на впровадження інновацій. М. Портер вважає; що економіку необхідно розглядати через призму кластерів, адже вони краще узгоджуються з характером конкуренції й джерелами досягнення конкурентних переваг; краще, ніж галузі, охоплюють важливі зв'язки, взаємодоповненість між галузями; поширення технології, навичок, інформації, марке­тингу і розуміння вимог замовників щодо фірм та галузей [1, 217].

Важливим є визначення реального ефекту від впроваджених інновацій. Дану задачу допомагають вирішити численні рейтинги світових компаній, що найбільш вдало використовують переваги інновацій. Зокрема журнал «The Economist», визначив головні джерела залучення інновацій (рис. 1)[4].

http://innovations.com.ua/img/forall/Image/24_10_2007/24_10_2007_gr2.gif

Рис. 1. Джерела залучення інновацій                                                                                                     (По горизонталі: найбільш потужні джерела інноваційних ідей.
По вертикалі: % респондентів (які могли вибрати до трьох варіантів відповідей)

На даний момент компанії мають велику кількість інноваторів на ринку, які хочуть, щоб їхні розробки впроваджували. У процесі впровадження інновацій відбувається перехід від величезних компаній до малих груп, що є великим позитивом для суспільства, оскільки ширше залучаються інноватори, які сприяють більшій динаміці розвитку, ніж застосування традиційного людського чи фізичного капіталу. Головне завдання для компаній та країн – сприяти діяльності та розвитку таких інноваторів. 

В даний час найбільші витрати коштів на R&D (НДДКР; науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи) припадають на США (рис. 2). Конкуренція загострюється все більше. Китай та Індія вже тепер пропонують такі інноваційні підходи до ведення бізнесу, які скопіювати дуже тяжко. Наприклад, коли Toyota почала випускати дуже якісні автомобілі, жодна компанія не могла досягнути такого ж рівня якості. Причина у тому, що концепція максимального покращення якості була закладена у самій культурі компанії. Тому такий підхід забезпечує максимальний рівень ефективності і мінімальні можливості для копіювання конкурентами.

http://innovations.com.ua/img/forall/Image/24_10_2007/24_10_2007_gr1.gif

 Рис. 2. Витрати на R&D

(Частка від світового обсягу витрат за регіонами.
Загальні світові витрати на R&D d 2006 році: $478 млрд.)

Нарешті, щодо світових лідерів інновацій, то визначити їх допоможе  щорічний аналіз, що проводиться компанією Innovaro, який оцінює діяльність 1000 потужних світових компаній за 8 ключовими стратегічними перевагами:

1.        Організаційна культура та структура підтримки.

2.        Стратегічний фокус на інновації та їх роль для зростання компанії.

3.        Кількість нових продуктів та відносний індекс успішності.

4.        Зростання прибутків та капіталізація ринку.

5.        Середній прибуток за одиницю продукту чи споживача.

6.        Інвестиції у діяльність, пов'язану з інноваціями.

7.        Цінність бренда та зростання людського капіталу.

8.        Загальна позиція в галузі.

П'ять найкращих інноваторів 2007-го року, це: APPLE (AAPL), GOOGLE (GOOG), TOYOTA MOTOR (TM), GENERAL ELECTRIC (GE), MICROSOFT(MSFT) [3].

Нижче наведена таблиця лідерів інновацій 2006-2007-го років за галузями.

Таблиця 1.

Лідери інновацій за галузями.

Галузь

Компанія

Країна

1

2

3

Авіакосмічна галузь

Rolls-Royce

Великобританія

Авіакомпанії

Virgin Atlantic

Великобританія

Автомобільна галузь

Toyota

Японія

Банки

RBS

Великобританія

Хімічна промисловість

DSM

Нідерланди

Електроніка

Samsung

Південна Корея

Енергетична галузь

BP

Великобританія

Мода

H&M

Швеція

FMCG

Reckitt Benckiser

Великобританія

Їжа та напої

PepsiCo

Великобританія

Роздрібна торгівля

IKEA

Швеція

Комп'ютерні комплектуючі

Apple

Великобританія

Логістика

UPS

Великобританія

Медіа/Розваги

Google

Великобританія

Всім компаніям, які ввійшли до списку, притаманні такі підходи щодо формування стратегії підприємства:

       -            стратегічний фокус — потужне фокусування на роль інновацій;

       -            інтуїція — компанії володіють відмінним розумінням ринку та клієнтів, а також вміють пристосовувати свою діяльність до навколишнього середовища;

       -            співпраця — вони чудово розуміють основні свої вміння та здатності, а також знають, що результату можна досягнути лише в команді;

       -            процес — вони володіють простими але ефективними підходами до управління і вміють швидко запускати нову продукцію та послуги;

       -            організація — ролі, компетенції та культура — все повинно підтримувати курс на інновації.

Аналіз лідерів інновацій проводився компанією Innovaro, яка працює з багатьма потужними світовими компаніями на стимуляцію, визначення та впровадження інновацій.

Отже, проаналізувавши інноваційний чинники як фактор підвищення стратегічних переваг компаній,  можна зробити такі висновки:

       -            інновації відіграють вирішальну роль у циклах економічного розвитку, становлять основу перетворень соціально-економічних систем, визначають темпи і масштаби економічних процесів;

       -              серед чинників, які визначають стратегічні переваги підприємства, дедалі більшого значення набуває рівень технології, якість інноваційних систем, ефективність використання людського капіталу, інституційне середовище;

       -            компанії досягають конкурентних переваг внаслідок інновацій. Після того, як компанія досягає конкурентних переваг завдяки нововведенням, вона може їх утримати тільки з допомогою постійного поліпшення в напрямку покращення складніших форм.

Література

1. Портер М. Конкуренція: Учбовий посібник. - М.: - Вільямс. - 2005.

2. Редіна Н.І., Пікуліна Н.Ю. Венчурний капітал у ринковій економіці.-Д., 2005.

3.   “Innovation leaders: An annual assessment of the organizations   than are having greatest innovation impact”//www.innovaro.com/publications.html

4.   “Only human” // The Economist. - www.economist.com/specialreports.