Секція «Економічні науки»

Підсекція №6

Маркетинг і менеджмент

Березовський К.В.

канд. екон. наук, доцент

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

 

СУЧАСНІ ФОРМИ ІНТЕГРАЦІЇ ОСВІТИ Й НАУКИ

 

Інтеграція України у міжнародне європейське співтовариство, підготовка особистості спеціаліста до роботи в умовах ринкової економіки вимагають сьогодні від вищої освіти не просто засвоєння суми старих знань, а й постійного створення нових знань. В листопаді 2005 року Рада Європи прийняла комюніке, спрямоване на модернізацію європейських університетів і перетворення кращих з них у дослідницькі. Ці університети, на відміну від більшості традиційних, прискорено розвиваються відповідно до трикутника знань, який поєднує навчання, дослідження та інновації в цілісний і гармонійний процес. Таким чином, об'єднана Європа, приділяючи величезну увагу масовій освіті, найбільше покладається саме на дослідницькі університети у подоланні науково-технологічного відставання від інших регіонів світу.

Сутність класичного дослідницького університету - інтеграція  навчального процесу та фундаментальних наукових досліджень. Найбільшого розвитку дослідницькі університети набрали в США. У 2000 році в США було майже 260 дослідницьких університетів . Концепція дослідницького університету ґрунтується на тісній інтеграції освіти і наукових досліджень у межах університету, включаючи використання досліджень у практиці навчання студентів. Нині у США ці дві університетські філософії практично злилися в одну. Як правило, дослідницькі університети мають дуже тісні зв’язки з промисловістю. Так наприклад, Массачусетський технологічний інститут співпрацює майже з 300 корпораціями.

Дослідницькі університети мають забезпечити якісно новий рівень підготовки фахівців на основі взаємного проникнення та взаємного збагачення фундаментальних і прикладних наукових досліджень, інноваційної  діяльності, освітнього процесу та виробництва. Такі університети мають готувати не тільки вчених і творців нової техніки, а й фахівців, які пробуджують, мотивують і стимулюють підприємництво та комерціалізацію науки суспільно сумлінним шляхом.

У сучасних умовах саме дослідницькі університети мають найбільш вагому підтримку з боку держави для проведення наукової й освітньої діяльності. Так, 100 провідних університетів США отримують 95% коштів федерального бюджету на науку і освіту. Підготовка фахівців найвищої кваліфікації також зосереджена в дослідницьких університетах, поза як 60% усіх докторантів США підготовлено в 50 таких університетах. Міжнародний досвід свідчить також проте, що починаючи із середини ХХ сторіччя відбувається поєднання понять «елітний університет» і «дослідницький університет».

Київською політехнікою зроблені перші суттєві кроки щодо наближення до зазначеної моделі дослідницьких університетів. Традиційно розвинута в КПІ навчальна й дослідницька робота на інституціональному рівні була доповнена третьою компонентою трикутника знань - інноваційною. В грудні 2006 року Законом України було створено науковий парк "Київська політехніка" з метою органічного поєднання досліджень з виробництвом і ринковою реалізацією високотехнологічної продукції та  постійним кадровим супроводженням цього процесу. Розпорядженням уряду було визначено порядок застосування цього закону.

Відповідно до цього статусу перед університетом постає завдання підготовки кадрів і проведення наукових досліджень для "проривного" розвитку економіки України по групі пріоритетних напрямків.

Для прикладу можна навести наукові розробки Механіко-машинобудівного інституту (ММІ), який входить до структури Київської політехніки.

На кафедрі інструментального виробництва ММІ діє навчальний центр Delcam. Програмні пакети цієї фірми дозволяють, зокрема, в автоматизованому режимі проектувати й виготовляти технічні об'єкти, враховуючи просторові форми та їх вплив на характеристики цих об'єктів. Створено комп'ютерний клас із програмним забезпеченням (ПЗ) PowerSolution. Тепер на його базі проводяться наукові дослідження, виконуються  бакалаврські та магістерські роботи.

До програм САПРівських курсів, які викладаються для студентів кафедри, включено і вивчення ПЗ фірми Delcam. Уже підготовлено дві наукові роботи з використанням пакетів PowerSHAPE та PowerMILL на іменну стипендію Delcam. Одна - для ВАТ "Мотор Січ" - стосується автоматизованого проектування й виготовлення модельної форми для лопатки газотурбінного двигуна, інша-для фірми "Фасад" - стосується проектування й виготовлення декоративних елементів фасадів.

Викладачі кафедри інструментального виробництва пройшли стажування в навчальному центрі фірми Delcam у м.Бермінгем (Великобританія) та одержали сертифікати, які дозволяють проводити навчання з повного циклу програмного забезпечення PowerSolution. Вони ознайомилися з діяльністю компанії, її підрозділів, новими досягненнями у сфері розробки й застосування ПЗ та набули професійних навичок роботи з програмним продуктом. Приміром, програма PowerSHAPE відкриває величезні можливості для 3D моделювання, PowerMILL застосовується для обробки деталей будь-якої складності, починаючи від вибору заготовки та інструмента і закінчуючи написанням програми для верстата з числовим програмним управлінням з можливістю демонстрації процесу обробки на моніторі комп'ютера, PowerINSPECT дозволяє вимірювати розміри деталей за допомогою вимірювальної руки з набором щупів та лазерного сканування.