Економічні науки/ 3. Фінансові відношення.

К.е.н., доцент Семеніхін  І.М.

Військовий інститут Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Україна.

Наукова організація праці військового інспектора-ревізора.

Зміст і організація праці інспекторсько-ревізійного складу контрольно-ревізійної служби Збройних Сил України визначається тим, що він реалізує одну із важливих функцій управління фінансовим забезпеченням бойової готовності військ – функцію контролю. Його праця підпорядкована певним закономірностям, принципам і правилам фінансово-економічної діяльності у Збройних Силах України, згідно діючого законодавства, яке регламентує фінансове забезпечення військ, а також вимог військових статутів. Разом з тим його праця носить творчий, ініціативний характер, так як закономірності, принципи і правила є лише вихідною базою для практичного здійснення контрольних заходів стосовно конкретним умовам фінансово-господарської діяльності ревізуємих військ.

Контрольно-ревізійна робота інспектора-ревізора має загальну функціональну спрямованість, яка властива для офіцерів фінансово-економічної служби Міністерства оборони України. Разом з іншими фахівцями фінансово-економічної служби інспектор-ревізор приймає безпосередньо участь в фінансовому забезпеченні бойової готовності військ, досягає ефективного використання оборонних коштів, правильної організації і ведення фінансового господарства.

Організація праці інспектора-ревізора є сукупність контрольно-ревізійних заходів, які проводяться ним на ревізуємому об’єкті, спрямованих на виконання поставлених завдань перед збройними силами. З метою виконання завдань з найменшими трудовими затратами і найбільшою ефективністю і якістю механізму контрольно-ревізійної роботи мусить здійснюватися на науково обґрунтованій основі [1].

Науковий підхід до здійснення контрольно-ревізійної роботи передбачає сукупність сучасної електронно-обчислювальної техніки, яка відповідає науково-технічному прогресу і підготовці інспекторсько-ревізійному складу у єдиному робочому процесі, що повинно бути спрямоване на забезпечення найбільш доцільного і ефективного використання матеріально-технічних і трудових ресурсів, а також підвищення продуктивності контрольних заходів при зберіганні здоров’я контролюючих кадрів і покращенню їх побутових умов при находженні у військах.

Розглядаючи зміст і завдання наукової організації праці при проведенні контрольних заходів у військах вважаємо за необхідне запропонувати наступні напрями її удосконалення і розвитку, а саме:

зменшення затрат робочого часу на проведення одного контрольного заходу у військах;

застосування прогресивних методів розподілу обов’язків серед інспекторського складу по перевіряємим питанням, що забезпечує не тільки виявлення кваліфікаційної активності кожного контролера, але і його відповідальність;

поліпшення умов праці, розташування інспекторів-ревізорів при надходженні їх у війська, як для роботи, так і для відпочинку;

удосконалення організації і обладнання робочих місць представників органів контролю;

вивчення, поширення і розповсюдження передових прийомів, форм і методів контрольно-ревізійної роботи;

підготовка і підвищення професіоналізму та майстерності інспекторів-ревізорів;

удосконалення нормування праці контрольно-ревізійного складу;

поєднання матеріальних і моральних стимулів у підвищенні результативності контрольно-ревізійної роботи та її продуктивності, а також покращення колегіальності, співдружності і виховання сумлінного ставлення до проводимих контрольних заходів [2].

Напрямками наукової організації праці у контрольно-ревізійному механізмі є організація трудових процесів і робочих місць інспекторів-ревізорів, а також регламентація і стимулювання їхньої контрольно-ревізійної роботи, розвиток професійних якостей і суспільної свідомості.

Наукова організація трудових процесів – це сукупність відносин за допомогою яких проводяться контрольні заходи у військах та інших процедур пов’язаних з цим у запланований час. До таких заходів відносять створення контрольно-ревізійних груп з необхідною кількістю контрольно-ревізійного складу з врахуванням його професійної підготовленості  та проведення з ними спеціальних заходів з питань методики здійснення контролю, а також специфічності діяльності підконтрольних військ.

Організація робочих місць включає створення необхідних умов праці для контрольно-ревізійних органів (виділення окремого приміщення, в окремих випадках транспорту, забезпечення електронно-обчислювальною технікою, правовими документами, тощо).

Регламентація і матеріальне стимулювання праці контрольно-ревізійного складу є основними елементами планування, впровадження і застосування наукової організації контролю. Дотримання робочого часу інспекторів-ревізорів на науковому обґрунтуванні, суміщення спеціалістів в застосуванні ефективної організації і сучасного обладнання робочих місць, навчання їх прогресивним прийомам, формам і методам контролю обов’язково супроводжуються встановленням відповідних реальних норм і правил контрольно-ревізійної роботи.

Зауважимо, що науково-технічно обґрунтовані норми потребують ефективної організації контрольних заходів. Норми, які застосовуються в ефективній організації контролю є науково обґрунтованими, з допомогою них здійснюється планування контрольно-ревізійної роботи у Збройних Силах України.

Контрольно-ревізійні заходи здійснюються в встановлений строк, тому узагальнюючим регламентом праці є робочий час. Визначення тривалості робочого дня, тижня, місяця – це ї є встановлення конкретної міри контрольно-ревізійної роботи. Саме зазначеною мірою може бути тільки час, потрібний для проведення документальних ревізій, перевірок у конкретних умовах реформування збройних сил використовуючи досягнення науково-технічного прогресу.

В ефективності використання робочого часу важливе значення має нормування праці інспекторсько-ревізійного складу з врахуванням складності виконаної роботи. Складність проведення ревізій залежить від багатьох факторів, у тому числі чисельності особового складу і умов дислокації ревізуємих військ, обсягу фінансово-господарської діяльності і структури витрат, стабільності законодавства з фінансових питань і якості роботи особового складу фінансово-економічної служби, практичного досвіду інспекторів-ревізорів і ступеня їх підготовленості і знайомства з господарством контролюємого об’єкту. Безумовно при плануванні використання робочого часу необхідно враховувати перелічені фактори.

На нашу думку вимірювач контрольно-ревізійних заходів – це регламентація праці інспектора-ревізора в основі якої є норма часу, необхідного для здійснення фінансового контролю у військах.

Однією із складових регламентації праці є встановлена норма на проведення ревізій, яку визначають тоді, коли установити норму часу неможливо або в цьому немає необхідності. Норма на проведення контрольних заходів – це кількість ревізій фінансово-господарської діяльності військ, які інспектор-ревізор проводить за поточний рік.

Час на проведення документальних ревізій є відображенням норм праці, оскільки вона визначає норму часу, необхідного для проведення контрольних заходів. Звісно, що витрачений час при здійсненні контрольно-ревізійної роботи може бути змінений. З метою вивчення норми праці необхідно дослідити зміст затрат робочого часу, у тому числі їх класифікацію.

Робочий час – це період, протягом якого інспектор-ревізор зобов’язаний виконати заплановані контрольні заходи. В робочий час включається час контрольно-ревізійної роботи і час перерв. Час роботи складається з часу безпосереднього виконання контрольних заходів і часу протягом якого проводиться робота, яка сприяє здійсненню фінансового контролю. Останній вид затрат часу з врахуванням інтенсивності і продуктивності праці може бути і не потрібний. Ці затрати можуть бути зменшені або повністю ліквідовані при раціональному і ефективному вирішенні організаційних питань, наприклад час, який інспектор-ревізор, що очолює ревізію, використовує для проведення інструктажу, нарад з членами ревізійної групи, внутрішньо-перевіряльної комісії, бесід з особовим складом, тощо [3].

Таким чином в наукову організацію праці інспекторсько-ревізійного складу входить: чітка організація і проведення контрольно-ревізійної роботи; правильне обладнання робочого місця; застосування науково обґрунтованих методів та прийомів в роботі, нормування праці і ефективне використання робочого часу.

Організація і проведення документальної ревізії включає сукупність заходів, які забезпечують всебічну і якісну підготовку до ревізії, глибину і ефективність перевіряємих питань, своєчасне і правильне оформлення контрольно-ревізійних матеріалів, а також оперативну і повну їх реалізацію.

У своєчасному, повному і якісному виконанні цих заходів проявляються організаційні спроможності інспекторсько-ревізійного складу і рівень його професійної підготовленості та кваліфікації.

Література:

1.     Кошкин В.М. «Финансовый контроль в Министерстве обороны СССР» // Учебник. - М. - Военное издательство. - 1985. - 311с.

2.     Білуха М.Т. «Теорія фінансово-господарського контролю і аудиту.» // Підручник.- К.: ПП «Влад і Влада». - 1996. - 320с.

3.      Семеніхін І.М. “Організаційні заходи до проведення документальної ревізії фінансово-господарської діяльності військ” // Збірник наукових праць КНУ ім.Т.Шевченка. - Теоретичні і практичні питання економіки. - К - 2006:-вип.№10. - с.192-197.