Экономические науки / 4. Инвестиционная деятельность и

фондовые рынки

к.д.у., доц. Шапошникова О.М., Єрьоміна Г.А.

Донецький державний університет управління

ОСОБЛИВОСТІ ЗАЛУЧЕННЯ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ В ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ

 

Актуальності набуває визначення напрямів, інструментів і методів залучення інвестицій, їх націленість на забезпечення динамічного розвитку національної економіки. Здійснення ринкових перетворень  в Україні відбувається в умовах залучення іноземних інве6стицій, особливості яких, як об’єкт управління, визначаються суперечностями національних інтересів і інтересів іноземного інвестора це складає круг проблем визначення потреби в інвестиціях, напрямах їх стратегічного розміщення, формування механізму управління інвестиційними середовищем і привабливістю підприємств -реципієнтів іноземних інвестицій [1].

Вагомий внесок у розвиток питань управління залученням іноземних інвестицій внесли вітчизняні і зарубіжні вчені: Бланк І.О., Егоров П.В., Макогон Ю.В., Шевчук В.Я., Александер Р., Бейлі Дж., Портер М., Ширмер Я., Фішер П., Шарп У. та ін.

Особливу увагу приділяють питанням, повязаним з механізмом залучення іноземних інвестицій в країну. Однак слід відзначити, що залучення іноземних інвестицій залежить від багатьох чинників, а саме від політичних, економічних, соціальних параметрів країни–реціпієнта. Саме особливості залучення іноземних інвестицій є актуальним питанням в дослідженнях вчених-економістів на сучасному етапі.

Метою роботи є вивчення особливостей залучення іноземних інвестицій в економіку України, що сприятиме підвищенню рівня наукового обґрунтуванню рівня управлінських рішень інвестиційного характеру і дозволить забезпечити стійкий, динамічний і збалансований розвиток економіки України.

Сучасна криза в Україні є більшою мірою кризою управління: як на макро-, так і на мікрорівні. Тому освоєння передового управлінського і організаційного досвіду, високого рівня менеджменту є найважливішою особливістю підвищення інвестиційної привабливості підприємств-реципієнтів іноземного капіталу. Практичний досвід залучення іноземного капіталу показує, що успіхів досягають активні керівники підприємств, які готові і бажають йти на співпрацю з іноземними інвесторами, вміють вести переговори, виконують узяті на себе зобов’язання, здатні створити атмосферу співпраці і викликати довіру у іноземних інвесторів. Вказані риси для керівників насправді є дуже важливими, оскільки, не дивлячись на інвестування у виробництво конкурентноздатної продукції, зменшення негативного впливу несприятливих макроекономічних умов, все ж таки можна потерпіти невдачу в наслідок поганої співпраці з представниками України. Свідоцтво цьому полягає в тому, що серед країн Східної Європи в Україні найнижча притока іноземних  інвестицій на душу населення,  звідси країна ризикує втратити свої ключові галузі [2].

Пріоритетність залучення іноземних інвестицій для економіки України обумовлюються: по-перше, іноземні інвестиції дають можливість реалізуватися довготривалим інтересам реципієнта; по-друге, іноземні інвестиції сприяють перенесенню міжнародного досвіду організації виробництва і управління; по-третє, іноземні інвестиції забезпечують притоку фінансових ресурсів в значних об’ємах незалежно від суми зовнішніх боргів.

Особливості формування в іноземних інвестиційних ресурсах визначаються необхідністю:

- задоволення потреб в інвестиційних ресурсах за рахунок залучення іноземних інвестицій. В умовах низького рівня оплати праці в Україні, приток іноземних інвестицій призводить до створення нових високо оплачуваннях робочих місць, в порівнянні з середнім рівнем заробітної платні в країні;

- кращого задоволення потреб внутрішнього ринку. Виробництво продукції підприємствами за участю іноземних інвестицій може бути дешевим, якіснішим і забезпечується широким сервісним обслуговуванням на відмінну від продукції вітчизняних товаровиробників;

-залучення техніки і технологій, сприяючих індустріалізації і конкурентоспроможності країни – реципієнта [3].

 Заходи, які вживались урядом для підвищення інвестиційного іміджу країни, позитивно сприяли іноземні інвестори. За 4 квартал 2006 року чистий приріст іноземних інвестицій був такий, як за весь 2005 рік. У 1 кварталі 2007-го чистий приріст іноземних інвестицій становив 847 млн дол. США і вже у 3,6 раза перевищув цей показник за 1 квартал 2005 року, хоч трохи поступаввся 1 кварталу 2006-го. Важливо, що іноземні інвестиції пішли на створення нових виробничих фондів, а не на приватизаційні цілі.Таким чином, особливості залучення іноземних інвестицій в економіку України повинні відповідати цілям інвестиційної політики держави, що висуваються [4].

У кінці 2006-го – на початок 2007 років нарощування іноземних інвестицій іде стабільно і диференційовано. Найпривабливішими сферами економічної діяльності для іноземних інвесторів є промисловість, насамперед обробка (29%). Це дуже важливо для забезпечення сталого і всебічного зростання економіки по всіх галузях і регіонах [5].

Водночас порівняння залучення прямих іноземних інвестицій у різних країнах свідчить, що рівень інвестування в Україні ще дуже незначний, на порядок нижчий, ніж в країнах ЄС, особливо на душу населення. Так, на одну особу в Україні припадає 481 дол. США. А це у 17-18 разів менше іноземного капіталу, ніж у Чехії або Угорщині, та в 7 разів менше, ніж у Литві. Відношення накопичених іноземних інвестицій до ВВП в Україні становить 4%, у той час як у Литві – 35, а в Чехії та Угорщині – близько 50% [4].

Об’єм прямих іноземних інвестицій в економіку України на 1 півріччя 2007 року зріс на 11,8% - до 24,171 млрд долл., що складає 518,6 долл. на одну людину. Інвестиції надійшли зі 119 країн світу. Десятка основних країн-інвесторів, на які приходяться 84% загального об’єму капіталу, залишається незмінним: Німеччина – 5 млрд 690,1 млн долл., Кіпр - 3 млрд 236,6 млн долл., Великобританія - 1 млрд 699,9 млн долл., Росія - 1 млрд 077,9 млн долл., Польща – 380 млн долл. та інші [2].

Виходячи з цього, цілями залучення іноземних інвестицій в економіку України : структурна перебудова промислового комплексу; сприяння досягненню сучасного технічного рівня розвитку на основі нових технологій; збільшення об’ємів експортного потенціалу України; подолання залежності економіки від імпорту; створення виробництв з використанням місцевих природних ресурсів; сприяння розвитку приватного сектора.

Для досягнення поставлених цілей представляється необхідним виділити основні особливості залучення іноземних інвестицій, процес стратегічного управління якими припускає компенсацію недостачі внутрішніх інвестиційних ресурсів за рахунок залучення іноземних інвестицій, узгодження інвестиційної стратегії іноземного інвестора і реципієнта іноземних інвестицій з урахуванням умов зовнішнього інвестиційного середовища і підвищення рівня інвестиційної привабливості підприємств – реципієнтів і іноземних інвестицій [3].

Таким чином, особливості залучення іноземних інвестицій в економіку України повинні відповідати цілям інвестиційної політики держави, що висувається.

Література:

1. Дзись Г. Структурная перестройка экономики Украины // Экономика Украины. – 2004. - №6.

2. Бородюк В. Результативность экономических реформ в Украине // Экономика Украины. – 2004. - № 7.

3. Орлов П. Государственное регулирование обновления основных фондов // Экономика Украины. – 1994. - №6.

4. Статистический ежегодник Украины за 2005 год. К. Техника, 2006.

5. Урядовый курьер, 2005, №7, № 9