Педагогічні науки

Сучасні методи викладання

Суховецька С.В., Ларіна О.С.

Житомирський державний технологічний університет

Використання ІКТ в процесі викладання іноземних мов

У будь-якому суспільстві університети, як вищі освітні заклади, відіграють важливу роль в житті країни. Вони дають фундаментальні знання з різноманітних предметів, розвивають певні навички та вміння, необхідні майбутнім фахівцям у вирішенні складних виробничих ситуацій, виховують у молодого покоління патріотизм, повагу до традицій та історії українського народу.

Завданням номер один кожного вузу є підготовка фахівців, які могли б діяти в економічному просторі світового масштабу. Від рівня вмінь спеціалістів значною мірою залежить, яке місце у світовій спільноті посяде наша країна. Володіння іноземною мовою — це та природна база для фахівця будь-якої спеціальності, що дає йому можливість бути рівноправним партнером у співробітництві.

Кафедра іноземних мов ЖДТУ забезпечує викладання трьох основних європейських мов — англійської, німецької та французької — для студентів денної та заочної форм навчання.

Особливістю викладання іноземної мови кафедрою іноземних мов ЖДТУ є фахове спрямування навчання мові, а саме підпорядкування навчального матеріалу, методів та прийомів викладання досягненню кінцевої мети — усне та письмове спілкування випускників університету іноземною мовою у відповідних сферах діяльності. Такий підхід у викладанні іноземних мов забезпечує підвищення рівня загальної культури студентів, розширює їхній світогляд і надає можливість майбутнім спеціалістам успішно конкурувати на ринку працевлаштування, гідно представляти свою країну, беручи участь у здійсненні міжкультурних, наукових та ділових зв’язків.

Оновлення і вдосконалення програми з іноземної мови для майбутніх спеціалістів у нашому вузі відбувається відповідно до політики Міністерства освіти і науки України та згідно з Рекомендаціями Ради Європи щодо змісту та методів викладання іноземних мов. Пріоритетом програми викладання іноземної мови нашої кафедри є підготовка висококваліфікованих фахівців, які вільно володіють професійною іноземною мовою. Передбачається послідовність та наступність у вивченні матеріалу протягом усіх років навчання мови. Програма зорієнтована на практичне вживання й формування мовленнєвих навичок і вмінь.

Однак, об’єктивною тенденцією у вищих закладах освіти, і ЖДТУ зокрема, є скорочення кількості аудиторних годин та збільшення годин, що відводяться на самостійну роботу студентів. Таким чином трансформується роль викладача у навчальному процесі. Функція викладача як основного джерела інформації поступово втрачає актуальність. Викладач перетворюється на організатора, консультанта, керівника та експерта самостійної роботи студентів. Усе це потребує пошуку більш ефективних засобів навчання, які б виконували у навчальному процесі інформуючу, формуючу, систематизуючу, контролюючу та мотивуючу функції. Тому поряд з традиційними методами навчання виникає необхідність використання новітніх комп’ютерних засобів навчання, до яких належать електронні посібники, мультимедійні курси, тренінгові програми та ін.

Особливість викладання іноземних мов у технічному вузі полягає в тому, що до нас приходять найчастіше випускники шкіл, технікумів та коледжів з недостатньою гуманітарною підготовкою, в тому числі і з іноземної мови. При цьому «технарі» краще оволодівають досягненнями сучасних інформаційно-комп’ютерних технологій (ІКТ). З урахуванням цього, у 2002 році при кафедрі іноземних мов ЖДТУ було відкрито комп’ютерний клас. На даний момент програмне забезпечення комп’ютерного класу кафедри іноземних мов складає близько 60 навчальних, тестових та ігрових програм з англійської, німецької та французької мов, словники. В ході експерименту по використанню сучасних комп’ютерних технологій в процесі вивчення іноземних мов перед викладачами кафедри було поставлено завдання:

·        Покращити кількісні та якісні показники мовної підготовки;

·        Інтенсифікувати навчальний процес;

·        Покращити мотивацію вивчення іноземних мов;

·        Запровадити максимально об’єктивну рейтингову систему;

·        Постійно проводити експрес-тестування якості засвоєння знань (для цього кафедрою було розроблено тестові програми з лексики та граматики).

Як показує досвід, набутий викладачами нашого вузу, використання методик такого типу може бути найбільш ефективно використано при вивченні іноземних мов, яке включає обговорення, інтенсивну розумову активність та колективну діяльність. Поєднання таких методик збільшує об’єм засвоєння інформації на 50%-60%. Очевидні також переваги використання ІКТ в процесі вивчення іноземної мови:

·        Підвищення зовнішньої мотивації, як такої, що розрахована на досягнення кінцевого результату навчання, та способу самоствердження (студенти технічного вузу більш охоче працюють на комп’ютерах);

·        Психологічна адаптація студентів в процесі навчання (позитивність психологічно-емоційного стану студентів, які як правило, не отримують відмінних оцінок на аудиторних заняттях), інтенсифікація навчального процесу.

·        Можливість комбінувати звичайні заняття з заняттями в комп’ютерному класі, що сприяє кращому засвоєнню матеріалу, збільшує обсяг загальновживаної лексики, дає можливість оцінювати особистий прогрес в процесі навчання.

Одним з перспективних напрямків роботи в системі навчання іноземних мов, на нашу думку, є інтегрований підхід до вирішення основних завдань, які поєднують у цій системі: комплекс технологій з високим дидактичним потенціалом і телекомунікаційну технологію; комп’ютерне навчання іноземних мов, технологію мультимедіа та методи інтенсивного навчання іноземних мов.