Экология / 2. Экологические и метеорологические

проблемы  больших городов и промышленных зон.

 

ас. Гільов В.В., ас. Трошин М.Ю., Безрукова А.В., Яньшина Т.О.

Придніпровська державна академія будівництва та архітектури, Україна

Оцінка якості та безпеки життєдіяльності населення  крупнішого міста.

 

Одна з важливих проблем сучасності – охорона навколишнього середовища, у якій людина трудиться, проживає і відпочиває. Основна частина життєдіяльності людини проходить в умовах штучних систем, але тут створюються екстремальні режими багатьох умов: температур, тиску, шуму, вібрації, радіації, електромагнітних полів, а також високі змісту в повітрі, воді, ґрунті, їжі забруднюючих речовин. Ці умови розглядаються в якості шкідливих або небезпечних факторів, тому що вони чреваті загрозою життю і здоров'я людей. Однієї з непрямих причин професійних захворювань і травматизму на виробництві багато учених вважають вплив якості міського середовища, особливо в крупніших містах.

Містобудівні об'єкти являють собою системи, елементи яких знаходяться в складних взаєминах, а тому них і складно оцінювати. Очевидно, що найбільше доцільно для оцінки якості об'єкту використовувати критерії, що узагальнюють інформацію про багатьох властивостях об'єкта і дають більш об'єктивне представлення про якість. Таким критерієм є “показник інтегральної якості”. Методика визначення інтегрального показника якості середовища містить у собі виконання наступних етапів: вибір і визначення кількості факторів, бальну оцінку факторів, іерархизацію факторів, визначення показника якості.

Оскільки місто повинно виконувати три основні функції для будь-якого жителя: праця, побут, відпочинок, то якісне функціонування саме цих систем (на тлі природно-екологічного благополуччя) і забезпечать, в основному, якість життєдіяльності жителя міста. Для рішення загальної проблеми оцінки якості та безпеки життєдіяльності населення (ЯБЖДН), вона була підрозділена на більш частки у виді шести областей благополуччя: природно-кліматична, еколого-гігієнічна, житлове середовище, виробниче середовище, рекреаційне і соціально-психологічне середовища. Кожна область складається з визначеної кількості класів, що, у свою чергу, представлені декількома частковими факторами (ЧФ).

Для кількісної оцінки ЧФ пропонується чотирьох бальна система:

1)         повністю придатна оцінка (ПП) -   4 бали;

2)         придатна оцінка (П)                    -   3 бали;

3)         частково придатна оцінка (ЧП)  -  2 бали;

4)         непридатна оцінка (НП)              -  1 бал.

В окремих випадках, коли ЧФ робить значний негативний вплив на навколишнє середовище (аварії, катастрофи), він може бути оцінений як повністю непридатний (ПНП) - 0 балів, що зробить вирішальне значення на величину синтетичного (інтегрального) показника якості.

Основа оцінки якості полягає в порівнянні отриманих якісних величин факторів з теоретично оптимальними значеннями, з нормами, директивами, техніко-екологічними показниками.

Після здійснення бальної оцінки приватних факторів можна приступати до встановлення їхньої значимості (важливості, ваги), з урахуванням міри їхньої необхідності і впливу на оцінюване середовище.

Рівень ЯБЖДН визначається за допомогою інтегрального показника, виходячи з чотирьох-бальної оцінки по формулі:

 

 

де δі – бальна оцінка фактору, ωі – вагова оцінка фактору, n – кількість факторів, що оцінюються.

За розглянутою методикою була зроблена оцінка факторів класу «Якість системи зелених насаджень уздовж вулиць» (таблиця 2) уздовж магістральних вулиць загальноміського значення Ленінського району м. Дніпропетровськ.

Найкращій стан зелених насаджень спостерігається по вулицям набережна Заводська, набережна ім. В.І. Леніна, Криворізькій, де зелені насадження представлені різними видами дерев та чагарнику (тополя, верба, сосна та ін.) віком до 40 років без відомих ушкоджень, гарним станом газонного покриття. Насадження розташовані на смузі шириною більш 15 метрів у три та більш рядів, що грає  важливу роль у шумозахисту та захисту від відпрацьованих газів автотранспорту та пилу. Найгірший стан зелених насаджень спостерігається по вулиці Братів Трофимових: стан газонного покриття незадовільний, повна відсутність чагарникових насаджень, є дерева віком більш 40 років, зелені насадження не забезпечують захисту житлової території від шуму, загазованості та пилу.

Потрібно відзначити, що пропонована методика може з успіхом застосовуватися в двох напрямках: для оцінки існуючого положення в місті, районі, кварталі й інших об'єктах з метою керування якістю міського середовища і ЯБЖДН (перший напрямок) і для оцінки варіантів містобудівних проектів з метою вибору найкращого (другий напрямок).

 

Литература:

1.     Азгальдов Г. Г. Квалиметрия в архитектурно-строительном   проектировании. -М.: Стройиздат, 1989. – 264 с.

2.     Миколаш Я., Питтерман Л. Управление охраной окружающей среды: Пер. со слов. – М.: Прогресс, 1983. – 239 с.

3.     Методичні вказівки з курсу: “Екологічна експертиза та якість і безпека життєдіяльності” до виконання аудиторних та самостійних робіт студентами спеціальності “Екологія та охорона навколишнього середовища”  денної та заочної форм навчання / Укладачі: Гільов В.В. - Дніпропетровськ: ПДАБА. –  2003 р. – 27 с.

Таблиця 1

Кваліметрична таблиця з оцінки якості системи зелених насаджень уздовж вулиць.

п/п

Фактори

Категорія, бали

ПП

4 бала

П

3 бала

ЧП

2 бала

НП

1 бал

1

Ширина смуги зелених насаджень (метрів)

> 12 м (МУГ)

> 8 м (МУР)

8-12 м (МУГ)

5-8 м (МУР)

4-8 м (МУГ)

3-5 м (МУР)

< 4 м (МУГ)

< 3 м (МУР)

2

Елементи  озеленення  уздовж  вулиць (квітники, газони, чагарники, дерева)

Наявність всіх елементів

Відсутність одного елемента

Відсутність двох елементів

Відсутність більше двох елементів

3

Віковий фактор (роки)

до 40

40-50

51-70

>70

4

Функціональна дія (забезпечення захисту від шуму, від вихлопнів газів та пилу; видимості транспортних засобів, пішоходів, засобів регулювання дорожнього руху)

Відповідає усім вимогам і умовам

Не забезпечено виконання однієї умови

Не забезпечено виконання двох умов

Не забезпечено виконання більше двох умов

5

Життєстійкість зелених насаджень (стан елементів озеленення і відсоток здорових дерев з ознаками гарного росту і розвитку гілок у системі зелених насаджень)

>90%

81-90%

40-80%

<40%


Таблиця 2

Оцінка якості озеленення уздовж магістральних вулиць загальноміського значення

Ленінського району м. Дніпропетровськ

 

п.п

Вулиця

Оцінка

Найменування показника

Кинт, бал

Ширина смуги зелених насаджень

Елементи  озеленення  уздовж  вулиць

Віковий фактор

Функціональна дія

Життєстійкість зелених насаджень

Магістральні вулиці загальноміського значення

1

Набережна Заводська

ω*δ

4

1,5

6

10,5

10,5

3,25

2

Набереж. ім. В.І. Леніна

ω*δ

4

1,5

6

10,5

10,5

3,25

3

просп. Свободи

ω*δ

3

1

6

7

14

3,10

4

вул. Братів Трофимових

ω*δ

2

1

6

3,5

7

1,95

5

вул. Кайдацький шлях

ω*δ

3

1

6

7

14

3,10

6

вул. Київська

ω*δ

3

1,5

6

10,5

10,5

3,15

7

просп. Петровського

ω*δ

2

1,5

6

3,5

10,5

2,35

8

вул. Криворізька

ω*δ

3

1,5

6

10,5

10,5

3,15

9

просп. Калініна

ω*δ

3

1

4,5

10,5

10,5

2,95