Экономические науки/ 2.Внешнеэкономическая деятельность

Репетацька В.В., Антонюк О.В., Баштова А.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Участь України в євроінтеграційних процесах: переваги та недоліки

Інтеграційні процеси є однією з основних ознак другої половини минулого століття. В сучасному світі вони вже стали закономірними та звичними. Країни організовують спільні зони вільної торгівлі, вводять спрощені митні режими одна для одної, домовляються про альянси. Такі процеси не є новими, але вперше вони набрали такого масштабу [1, с.85]. Саме тому виникає необхідність розглянути дану тему, оскільки Україна, хоча і молода держава, прагне інтегруватися в європейське співтовариство.

Тема інтеграції держави стала останнім часом дуже популярною, їй присвятили праці багато вчених, серед яких: І. Валлерстайн, П. Кругман, М.Портер. Серед українських дослідників – це В. Будкін, І. Бураковський, С. Радзієвська, С. Циганов, О. Кубинська, С. Соколенко, А.Філіпенко та інші [1-4]. Проте проблема участі України в інтеграційних процесах є дискусійною та невирішеною.

Спробуємо обґрунтувати позитивні та негативні наслідки для України від участі в євроінтеграційних процесах.

Загальновідомим є положення про те, що глобалізація світової економіки – об’єктивно обумовлений, незворотній процес, який охоплює все світове товариство і призводить до утворення єдиної системи майбутнього світового господарства, інтегрованого на глобальній інноваційно-інформаційні системі і грошовій основі. Зазначимо, що певним етапом процесу глобалізації є посилення регіональних інтеграційних процесів, спрямованих на поступове об’єднання держав, у ході якого національні економіки держав стають усе більш відкритими, а національні товаровиробники одержують додаткові можливості виходити на зовнішні ринки [4, с.52]. За рахунок цього конкуренція як на внутрішніх, так і на зовнішніх ринках посилюється. З одного боку, це є позитивним моментом, оскільки відкриваються можливості реалізовувати наші товари на території інших держав, крім того всі говорять нам про високу екологічність наших товарів, їх якість і конкурентоспроможність. Однак, яка ж реальна ситуація? Вже зараз Україна є членом СОТ. Звичайно, можна сказати, що ситуація непроста: криза, зникають з економічного простору гіганти світової економіки. Та чи в цьому проблема? Перш, ніж вступати в будь-які інтеграційні об’єднання, потрібно сформувати план політичних, економічних дій держави, сформувати принципи протекціонізму, які є дієвими і досі використовуються. Прагнучи чим швидше до членства в ЄС, Україна приймає всі умови Європейського товариства, не адаптуючи їх відповідно до особливостей нашої економіки, національності, народності, менталітету. Та й впровадження нових законів, які б стали справді ефективними проводиться лише на папері.

Реалізація стратегії випереджального розвитку має забезпечити щорічні темпи зростання ВВП в Україні на рівні не нижче 6-7% (у 1,5-2 рази вищі, ніж загалом у країнах ЄС), подолання на цій основі розриву в обсягах ВВП на одну особу між Україною та державами-членами ЄС. Здійснення цієї умови вже на сьогоднішній день є неможливим в зв’язку з кризою і постійною економічною та політичною нестабільністю в країні [4, с.61].

Опанування інноваційної моделі структурної пере­будови та зростання, реалізація якої має забезпечити істотне підвищення конкурентоспроможності укра­їнської економіки, ствердження України як високотехнологічної держави  нескоро стане можливим через відсутність належного фінансування.

В соціальній сфері головним завданням має стати цілеспрямоване забезпечення надійних передумов ско­рочення розриву в рівні та якості життєвих стандартів з країнами ЄС, ствердження середнього класу – осно­ви політичної стабільності та демократизації суспіль­ства, суттєве обмеження загрозливої диференціації доходів населення та подолання бідності. Україна має активно вирішувати завдання так званої секторальної (галузевої) інтеграції. Йдеться про поглиблення інтеграційних процесів між Україною та ЄС в енергетичній сфері, співробітництво у розвит­ку транспортно-комунікаційних мереж, в інформа­ційній сфері та сфері високих технологій [2, с.51].

На сьогоднішній день залишається невирішеною проблема адаптації законодавства України, національної системи права, включаючи правову культуру, судову та адміністративну практику, до системи законодав­ства та права Євросоюзу.

Європейський досвід ставлення до людини як до найвищої цінності, пріоритет загальнолюдських цінностей над національними є повчальним і  бажаним для реалізації в Україні. Для цього має відбутися трансформація свідомості в українсько­му суспільстві.

Отже, можна продовжувати список умов, які б могли забезпечити трансформацію України в повноцінну європейську країну, однак і цього достатньо, щоб зрозуміти, що найближчим часом це неможливо. Ми маємо усвідомити, що благополуччя нашої країни залежить від самих нас. І незважаючи на всі позитивні сторони членства у ЄС, потрібно ще все не раз зважити перш, ніж приймати відповідальні рішення.

Література:

1. Кучинська О.О. Вплив інтеграційних процесів на економічну активність населення, зайнятість та ринок праці // Економіка та держава. - 2006. -№3. - С.82-85

2. Радзієвська С.О. Участь України в регіональних інтеграційних процесах і її впливів на підвищення конкурентоспроможності національної економіки // Зовнішня торгівля: право та економіка. - 2007. - №1. - С.49-55

3. Сизоненко В.О. Фінансове забезпечення інноваційних конкурентних переваг у контексті інтеграційних процесів // Зовнішня торгівля: право та економіка. -2007. - №5. - С.114-119

4. Чуприна О.Б. Історія розвитку інтеграційних процесів в Європі та аналіз їх взаємозв'язку з процесами глобалізації // Зовнішня торгівля: право та економіка. - 2007. - №1. - С.50-62