Іщенко С.В.

Кременчуцький державний політехнічний університет

 імені Михайла Остроградського

Розробка системи врахування господарських ризиків при плануванні діяльності молокопереробного підприємства

Будь-яке підприємство, здійснюючи господарську діяльність, постійно перебуває під дією різноманітних ризиків. Економічні реформи в Україні вносять у підприємницьку діяльність додаткові елементи невизначеності, розширюють зони ризикових ситуацій. В сучасних умовах господарювання важливу роль в плануванні господарської діяльності повинні відігравати аналіз та оцінка ризиків, що можуть призводити до негативних наслідків в діяльності підприємства.

На фінансові результати діяльності ЗАТ „Золотоніський маслоробний комбінат” впливають різні чинники, що укрупнено відбиваються на зміні двох основних складових: на доходах та витратах підприємства.

В прогнозуванні фінансових результатів діяльності підприємства врахування ризику є необхідним, особливо в тих галузях, де існують суттєві коливання рівня витрат та цін на продукцію.

Оцінку впливу господарських ризиків на результати діяльності ВАТ „ЗМК” було проведено на основі дослідження статистичних даних про коливання рівня закупівельних цін на сировину, відпускних цін на готову продукцію підприємства, коливання суми інших змінних витрат крім вартості сировини протягом останнього звітного року.

Слід зазначити, що аналіз коливання змінних витрат було проведено окремо за витратами на сировину і окремо за іншими змінними витратами. Вважаємо це доцільним через те, що на зміну цих показників впливають різні фактори. Так, якщо витрати на сировину змінюються під впливом сезонних чинників, то на інші змінні витрати сезонність не впливає.

Аналіз фінансових показників діяльності підприємства свідчить, що за 2006-2007 роки діяльність підприємства є збитковою. Негативно характеризує діяльність підприємства той факт, що протягом останніх двох років воно має збитки не лише від звичайної, а й від операційної діяльності. Збитковість підприємства зумовлена тим, що нарощування обсягів виробництва підприємством має нижчі темпи, ніж зростання його витрат, тому сума маржинального прибутку підприємства не покриває суми його постійних витрат, що і призводить до збиткової діяльності.

При плануванні виробничої програми підприємство повинно виходити з найгірших можливих умов протікання його операційної діяльності. Тобто при плануванні обсягів виробництва продукції необхідно враховувати можливості реалізації всіх негативних ризиків, що відбиваються на рівні маржинального прибутку підприємства.

З метою оцінки можливого впливу господарських ризиків на показники операційної діяльності підприємства було спрогнозовано беззбитковий обсяг виробництва для різних господарських умов.

Результати проведених розрахунків свідчать, що збитковість операційної діяльності підприємства є результатом недостатнього обсягу виробництва для покриття умовно-постійних витрат. Так, порівняно з точкою беззбитковості, фактичний обсяг виробництва продукції у звітному році менший за мінімально необхідний на 511,09 т.

Для врахування ступеня ризику за всіма дослідженими факторами змінні витрати представимо як суму витрат на придбання сировини та інших змінних витрат. Найбільш ймовірним показник обсягу виробництва, що забезпечить беззбиткову діяльність підприємства, буде в тому випадку, якщо для його розрахунку припустити, що всі негативні фактори реалізувалися, тобто, в нашому випадку, закупівельні ціни на сировину та інші змінні витрати максимально зросли, ціни реалізації продукції максимально зменшилися.

Таким чином, формула розрахунку беззбиткового рівня виробництва трансформується наступним чином:

                                                 (1)

де вс – питомі витрати на придбання сировини, грн.;

із – інші змінні витрати на одиницю продукції, грн.;

CVц, CVВс, CVіз – коефіцієнти варіації відповідних показників.

Результати розрахунків свідчать, що при реалізації зазначених вище видів ризиків запасу економічної стійкості, закладеної підприємством при формуванні відпускних цін, не вистачить для покриття їх негативних наслідків. Про це свідчить той факт, що рівень змінних витрат за умови реалізації ризиків перевищує на 0,198 тис. грн. найменший ймовірний рівень відпускних цін однієї тони продукції.

Недостатнє врахування коливання закупівельних цін на сировину та ринкових цін на продукцію підприємства є передумовою проведення помилкової асортиментної політики, що не забезпечує підприємству достатнього рівня маржинального прибутку для покриття умовно-постійних витрат та забезпечення позитивного фінансового результату.

Відсутність механізмів оцінки господарських ризиків у ЗАТ „ЗМК” негативно відбивається на результатах операційної діяльності підприємства. Врахування ризиків зміни закупівельних цін на сировину, відпускних цін на продукцію підприємства зробить кінцеві результати операційної діяльності підприємства більш прогнозованими, дозволить оптимізувати асортиментну політику та показники виробничої програми для забезпечення беззбиткової діяльності.

Література:

1.                Лапуста М. Риски в предпринимательской деятельности. — М.: ИНФРА-М, 1998. – 314 с.

2.  Сивый В., Балыка С. Управление хозяйственным риском // Бизнесинформ. – 1998. - № 12. – С.23-27.

3.  Устенко О.Л. Теория экономического риска : Монография. – К.: МАУП, 1997. – 164 с.

4.                Хорин А.Н. Оценка предпринимательского риска // Бухгалтерский учёт. – 1994. - № 5. – С. 29-37.