Экономические науки / 10. Экономика предприятия

Білошкурська Наталія Володимирівна

Шляхи забезпечення економічної безпеки підприємства

 

Підприємство як відкрита економічна система, функціонує в умовах невизначеності та ризику, залучає ресурси для здійснення виробничо-господарської діяльності, виходить на ринки збуту з метою отримання прибутку. У зв’язку з цим важливого значення набуває формування системи економічної безпеки на підприємстві. На етапі становлення ринку, поняття «економічна безпека» розглядалось як забезпечення умов збереження комерційної таємниці та інших секретів підприємства. Забезпечення економічної безпеки розглядалося насамперед як захист інформації.

Згодом трактування поняття економічної безпеки зумовлюється впливом зовнішнього середовища, яке за ринкової економіки постійно змінюється, ніколи не залишається стабільним. Саме в контексті негативного впливу зовнішнього середовища на діяльність підприємства розглядається зміст поняття економічної безпеки.

У даний час існує два наукових напрями щодо визначення економічної безпеки. У рамках першого напряму економічна безпека підприємств розглядається як захист підприємств від негативних впливів (загроз) зовнішнього і внутрішнього середовища [1; 2, с.466]. Оцінка економічної безпеки підприємства полягає у визначенні захищеності його потенціалу (виробничо-технічного, фінансового, соціального і т. д.). При цьому під економічною безпекою підприємства слід розуміти захищеність його потенціалу від негативної дії зовнішніх і внутрішніх чинників, а також здібність суб’єкта до відтворення [3].

Концепцією другого напряму є розгляд економічної безпеки як міри гармонізації інтересів підприємства з інтересами взаємодіючих з ним суб’єктів зовнішнього середовища (з позиції різних агентів ринку, що взаємодіють з підприємством, споживачів, податкових, кредитних органів тощо) [4, с.112]. Оцінка повинна дати відповідь на питання, наскільки надійним є підприємство як партнер в економічних відносинах і чи доцільно продовжувати ці відносини. У цьому випадку можна визначити, що економічна безпека підприємства є комплексним віддзеркаленням ступеня надійності підприємства як партнера у виробничих, фінансових, комерційних та інших економічних відносинах за певний проміжок часу [3].

Формування концепції економічної безпеки підприємства є достатньо актуальною проблемою, оскільки у даний час держава напряму не здійснює управління підприємством, а тільки регулює його діяльність за допомогою правових, економічних і соціальних важелів.

Виходячи із другої концепції економічної безпеки підприємства, передбачається, що керівництвом підприємства має бути сформована система його пріоритетних інтересів, виявлені інтереси взаємодіючих з ним суб’єктів зовнішнього середовища і вибрані такі форми та способи узгодження інтересів, щоб результати взаємодії забезпечили підприємству прибуток.

Ступінь дотримання інтересів можна визначити по-різному. Наприклад, з використанням експертних оцінок, шляхом співставлення показників діяльності підприємства (фактичних чи планових) і показників кількісної оцінки інтересів підприємства. Чим ближче результати такого співставлення до 1, тим більше дотримуються інтереси підприємства. Після цього співставлення можна робити відповідні висновки і будувати систему захисту інтересів підприємства [4, с.117].

Для визначення гармонізації інтересів підприємства з суб’єктами зовнішнього середовища, які взаємодіють з ним, доцільно виявити і сформувати інтереси цих суб’єктів, які потім необхідно співставити з інтересами підприємства. Надалі визначити, що підприємство знаходиться в економічній безпеці, якщо більшість його інтересів співпадає з інтересами суб’єктів зовнішнього середовища, і, при взаємодії з якими, підприємство отримує прибуток. Узгодити всі інтереси практично не можливо, хоча це є основою стратегічних цілей підприємства.

Література:

1. Василец В. И., Василец С. В. Хорошо ли защищен ваш бизнес? / В. И. Василец, С. В. Василец // Безопасность бизнеса. – 2005. – № 1. – С. 18-21.

2. Економіка підприємства : [підручник] / М. Г. Грещак, В. М. Колот, А. П. Наливайко та ін. ; за заг. ред. С. Ф. Покропивного. – [вид. 2-ге, перероб. та доп.]. – К. : КНЕУ, 2004. – 528 с. – ISBN 966-574-148-9.

3. Судакова О. І., Гречко Д. В., Шкурупій А. В. Стратегія забезпечення належної економічної безпеки підприємства / О. І. Судакова, Д. В. Гречко, А. В. Шкурупій. – [електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.rusnauka.com/4._SVMN_2007/Economics/18818.doc.htm.– Назва з екрану.

4. Козаченко А. В., Пономарев В. П., Ляшенко А. Н. Экономическая безопасность предприятия: сущность и механизм обеспечения : [монография] / А. В. Козаченко, В. П. Пономарев, А. Н. Ляшенко. К. : Либра, 2003. – 280 с.ISBN 966-7035-52-2.