Технічні науки / 4. Транспорт.

 

Лапутин Р.О., Куєвда Д.В.

Автомобільно-дорожній інститут  ДВНЗ "ДонНТУ", м. Горлівка, Україна.

КІЛЬКІСНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОЦІНКИ БЕЗПЕКИ РУХУ НА НЕРЕГУЛЬОВАНИХ ПЕРЕХРЕСТЯХ НА ОДНОМУ РІВНІ В ПОТОЧНИЙ МОМЕНТ ЧАСУ

 

Проблема безпеки руху (БР) в Україні набуває масштабу національної трагедії. Щорічно в державі в дорожньо-транспортних подіях (ДТП) гине близько 7-9 тисяч осіб [1]. Згідно загальнодержавної статистики ДТП у містах України на перехрестях на одному рівні відбувається в середньому 75% ДТП від їх загальної кількості [1], що розкриває актуальність проблеми з оцінки та підвищення безпеки руху на перехрестях на одному рівні.

Питаннями з оцінки та підвищення БР на нерегульованих перехрестях на одному рівні займалися багато вітчизняних та закордонних вчених, а саме: Лобанов Є.М., Раппопорт Г.А., Страментов А.Є., Фішельсон М.С., Шештокас В.В. та ін. Ними були запропоновані методи оцінки ступеня небезпеки перехресть за допомогою умовних балів [2] та відносної аварійності конфліктних точок [3]. Ці методи ґрунтуються на статистиці ДТП, а також на характеристиках транспортного потоку (ТП) (інтенсивність руху) й дорожніх умовах (геометричні параметри перехрестя).

У загальному випадку характеристики транспортного потоку відносяться до класу нестаціонарних випадкових процесів та є змінними у часі [4]. Отже, у часі постійно змінюються умови руху та БР, яка проявляється в аварійності. Пропонується БР розглядати як поточну характеристику руху за часом та оцінювати в поточний момент часу. Наведені вище методи оцінки БР на нерегульованих перехрестях на одному рівні оперують сталими та усередненими показниками дорожнього руху, тому не можуть бути застосовані в якості методів оцінки БР на нерегульованих перехрестях на одному рівні в поточний момент часу. З вище наведеного постає наукова задача з розробки методу оцінки БР на нерегульованих перехрестях на одному рівні, який би враховував кількісні характеристики поточної БР.

Метою даної роботи є розробка кількісної характеристики БР, яка б адекватно відображала її формування на перехрестях на одному рівні у поточний момент часу.

Конфлікт транспортних засобів на перехрестях на одному рівні відбувається у певних місцях території перехрестя, які звуться конфліктними точками (КТ) [3]. Процес утворення конфліктів на перехресті є дискретним і залежить від наявних умов руху. Тому, на перехресті кількість КТ, де одночасно відбувається конфлікт, постійно змінюється в інтервалі від 0 до їх максимуму, який розрахований за методикою Є.М. Лобанова [3].

КТ в класичному розумінні присутні на перехресті завжди, як при наявності ТП, так і у випадку їхньої відсутності (наприклад, нічний час доби), внаслідок чого пропонується таку точку називати пасивною, обумовленою геометрією траєкторій потоків і перехрестя в цілому. Отже, пасивна конфліктна точка (ПКТ) - це точка пересічення найбільш імовірних траєкторій руху однорядних ТП на перехрестях.

ПКТ має зону свого впливу на ТП, що пересікаються в ній, розташовану на відстані від безпосереднього пересічення траєкторій до початку зупинного шляху транспортних засобів (ТЗ) у потоках, що рухаються до точки. Отже, при влученні ТЗ конфліктуючих потоків у зону впливу ПКТ, виникає імовірність ДТП, що вказує на якісну зміну ПКТ. Пропонується таку КТ називати активною, бо в ній дійсно присутній конфлікт двох ТЗ з визначеною імовірністю виникнення ДТП.

В наслідок вище сказаного, активна конфліктна точка (АкКТ) - це точка пересічення імовірних траєкторій руху як мінімум двох ТЗ з конфліктуючих однорядних ТП, що виникає з моменту наближення до неї зазначених ТЗ на відстань менш зупинного шляху.

Безпеку руху пропонується розглядати як сукупність конфліктних ситуацій у поточний момент часу, які формуються в межах перетину траєкторій руху ТП при появі відповідних ТЗ конфліктних напрямків. У рамках такого підходу, щодо формування БР на нерегульованих перехрестях на одному рівні, кількісно БР пропонується оцінювати відношенням кількості конфліктних пар ТЗ на території перехрестя у поточний момент часу до максимально можливої їх кількості. Вказану характеристику пропонується називати, як "рівень конфліктності перехрестя", що змінюється за часом. Розраховувати наведену характеристику пропонується, як відношення кількості АкКТ до кількості ПКТ у поточний момент часу.

Таким чином, у роботі запропоновані нові поняття, а саме: пасивна конфліктна точка та активна конфліктна точка, що дозволило сформулювати кількісну характеристику оцінки безпеки руху на нерегульованих перехрестях на одному рівні, яка відображає процес утворення конфліктів між транспортними засобами на перехресті у поточний момент часу. Подальші дослідження потребують формалізації та експериментальної перевірки запропонованої характеристики.    

 

Литература:

1. Полозенко П.М. Комплексна оцінка режимів світлофорного регулювання на перехрестях: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук: спец. 05.22.01 "Транспортні системи" / П.М. Полозенко; Український транспортний університет.- К., 1999.- 19 с.

2. Фишельсон М.С. Городские пути сообщения / М.С. Фишельсон. – М.: Высшая школа, 1983. – 207 с.

3. Лобанов Е.М. Проектирование и изыскания пересечений автомобильных дорог / Е.М. Лобанов, В.М. Визгалов, А.П. Шевяков, В.А. Гохман, В.Б. Завадский, Ю.М. Ситников. – М.: Транспорт, 1972. – 232 с.

4. Поліщук В.П. Теорія транспортного потоку: методи та моделі організації дорожнього руху / В.П. Поліщук, О.П. Дзюба. – К.: Знання України, 2008. – 175 с.