ВИХОВАННЯ  ІНТЕРЕСУ ДО ЗМІСТУ ХУДОЖНІХ ТВОРІВ ТА ФОРМУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ ЕТИКИ У ДОШКІЛЬНЯТ.

А. І. Просенюк, студ. Г. Бабак

На сьогоднi icнyє нагальна потреба розглядати питання еко­логії в ycix сферах людської діяльностi. Обов'язково має роз­криватися це поняття в дитячих навчальних закладах задля пiдвищення рiвня екологiчноi культури пiдростаючого поколiння, покрaщення екологiчних знань у юних природокористувачiв, адже саме вони отримують icнуючу сьогоднi екологiчну ситуацiю у спа­док.

Слiд зазначити, що успix природоохоронної справи мaє не лише техногенну основу - це спосiб життя, мислення, взаємовiдно­син з довкiллям та оточуючими, це питання психологiчної та духо­вної готовностi до життєдiяльностi та життєтворчостi дитини на засадах нерозривної єдностi людини з середовищем, в якому вона мешкає. Слушною в цьому планi є думка вченої С. Мещерякової: «...дитину виховує вся оточуюча система взаємовiдносин". Мудрим у цьому аспектi в системi цiнностей та норм є внесок на­родного досвiду. Здавна люди жили за одним з великих законiв буття: брати у природи лише стiльки, скiльки необхiдно для життя.

Для дитини завжди цiкавi речi, що виникають у природi. Сво­їм невпинним життєвим рухом природа приваблює дошкiльника, спонукає до роздумiв, впливає на його емоцiйну сферу. Разом з цим, не менший iнтеpec являє для дошкiльника його особисте мicце в певнiй екологiчнiй системi як територiї для творчоi життєдiяль­нocтi.

Екологiчне виховання та виховання інтересу до змісту художніх творів у дошкiльникiв проходитъ через низку етапів. Його змiст ускладнюється в міру дороcлiшання та розвит­ку дитини.

3начну роль у процесi екологiчного виховання та виховання до змісту художнього твору вiдiграють твори усної народної творчостi. Так, в укрaїнськiй народнiй казцi «Лисиця та Рак» подано образ Лисицi, котра жорстоко кепкує з незграбної будови Рака та образ мудрого Рака, який сприймає свою будову з розумiнням, як даннiсть i береже те, що є для нього природнiм та рацiоналъним («Точу клешнi, бо так треба, щоб гост­рiшi були, я клешнями роблю те, що ти, Лисице, зубами»). Він умiло використовує це, аби обхитрити пихату Лисицю. Фiнал казки на­лаштовує на думку про те, що в природi все розумно i не варто сприймати несхожiсть (не типовiстъ) iншого як привiд для ipонiї, слiд поважати та берегти вci форми життя, що представленi у природi. В казцi присутнiй елемент iнформацiйної новизни для малят, що задовольняє пiзнавалъну потребу, пiдсилює iнтepec дi­тей дошкiльного вiкy до змiсту казки.

В казцi «Чому гyси миються у водi, коти - на печi, а кури по­рпаютъся в пopoci» ведеться розповiдь про рiзну поведiнку в природi представникiв тваринного свiтy. Казка представлена дi­тям в достyпнiй гумористичнiй формi, що дaє змогy краще при­близити юного читача до змiсту казки та краще емоцiйно налаш­тувати його на сприйняття подiй у даному твopi.

3містовно представлена екологiчна тематика в українському фольклорi. Наприклад, в прислiв'ях: «Де срiбліє вербиця - там здо­рова водиця», «Де пташки - там гинуть комашки», «Багато снігy - ­багато хлiба», «Як сiно косять, то дощiв не просять», в народних пi­сеньках:

«Ой, вітре, вітреньку,

Принеси хмариночку,

Полий теплим дощиком,

Встели теплим килимком».

Інтерес до природного середовища завжди характерний для дитини, але навчити розуміти мову та фарби довкілля, розумно, з любов’ю ставитися до представників флори та фауни, виховувати не дитину, а саме життя в дитині, сприймати себе, як невід’ємну частину природи, закладати основи емоційно позитивного ставлення до всього живого – ось у чому сутність й завдання педагогічного супроводу виховного процесу.

В. Сухомлинський в книзі «Народження громадянина» висловлює думку про те, що особливе місце в розумовому вихованні посідає пізнання світу за допомогою художніх засобів. Ця сентенція налаштовує педагогiв на взаємодiю розумового та емоцiйного компонентів сприйняття довкiлля вихованцями при ознайомленнi з твором художньої лiтератури: «...вступає до дii могyтнiй союзник думки - емоцiйне сприйняття оточуючого cвіту». 3 цiєю метою можна використовувати екологiчнi спостереження в художнix творах укрaїнських класикiв - майстрiв художнього слова Тараса Шевченка, Лесi Укрaїнки, Михайла Коцюбинського та інших. Так, Т. Г. Шевченко певну частину своєї творчостi присвячує жанру пейзажної лiрики: «Тече вода з-пiд явора», «Дивлюся, аж cвiтaє», «Встала весна».

В твоpi «Дивлюся, аж cвiтaє» Т. Г. Шевченко налаштовує читача на тиxi звуки свiтанковоi пори («тихесенько вiтep віє») , на звучання свoєpiдного хору мрiйливого Полісся, вдається до при­йому уособлення («степи, лани мріють», «тополі... розмовляють з полем»). Пейзаж змальовано, використовуючи тepмiн майстрiв об­разотворчого мистецтва, нiжними «пастельними фарбами», що спонукає дитину до роздумiв про недопустимiсть грубого повод­ження у природi, тим бiльше до її забруднення, в тому числi й шу­мового.

В поезiї «Садок вишневий коло хати» автором змальовано ci­мейну iдилiю, психологiчний комфорт, взаємну любов та шану членiв ciм'ї. Автор нiби запрошує читача завiтати до цiєї затишноi оселi з готовою вечерею на столi – чепурненької хатинки, що стоїть в оточеннi вишневого садка з невибагливою пicнею хрyщiв, яка доповнює змальовану гармонiю .

«Встала весна» - вipш звучить, нiби гучна, бадьора, мажор­на, стверджуюча закони життя пicня, спонукає дiтей до радощiв пробудження разом з природою позитивних емоцiй, до зустрiчi кращих змiн у життi. Оптимiзм, натурaлiзм, яскравiсть кольорів, змальованих автором, енергiйнiсть художнього слова, безперечно, пiдбадьорює юного читача. Така психологiчна налаштованiсть цi­лком може слугувати емоцiйним компонентом виховання iнтepecy до змicту даного художнього твору.

Вiрш Лесi Укрaїнки «Вишеньки» спiвзвучний з народ­ним прислiв'ям «Кожнiй ягодi - свiй час». Яскравими фарбами зо­бражено зелене вiття та привабливi, соковитi черешеньки, що «по­блискують на сонцi». Дiти, якi тримають у емоцiйнiй напрузi юного чита­ча:

«Дiвчаточко й хлоп'яточко

Пiд деревцем скачуть,

Простягають рученята

Та мало не плачуть».

Дaлi автор будує вiрш у формi дiалогy мiж дiтьми та черешнями. На запитання та нетерплячiсть дiтей:

«Ой вишеньки - черешеньки,

Червонiї, спiлi,

Чого ж бо ви так високо

Виросли на гiллi?»

лунає жартiвливо-повчальна вiдповiдь:

«Ой того ми так високо виросли на гiллi, -

Якби зросли низесенько, -

Чи то ж би доспiли?»

В оповiданнi М. Коцюбинського «Ялинка» автором описується рiзкий перехiд вiд одного стану персонaжiв до протилежного, що ще бiльше пiдсилює вплив на емоцiї дошкiльника - слухача худож­нього твору.

Художнiй текст М. Коцюбинського вирiзняється благозвучнiс­тю, звучания мови приємне для слуху та зручне для вимови при пе­реказi тому, що piвномipно чергyються голоснi та приголоснi зву­ки. Piвномipнiсть прослiдковується i в тому, що речення в 2 - 4 слова чергyються з бiльш довгими, що створює враження мелодiйностi та ритму цього прозового твору. Подiбне поєднання контрасту в сюжетi твору та гармонiйнiсть у побудовi художнього тексту неод­мiнно загострює зацiкавленiсть художнiми творами на, як нiколи, актуальну сьогоднi тему правильної моделi поведiнки у природi.

Отже, аналiз твopiв усної народної творчостi та твоpiв україн­ських класикiв пiдтверджує необхiднiсть використання цiєї бага­тої спадщини у формуваннi екологiчної етики у дiтей старшого дошкiльного вiку засобами художньої лiтератури.