Экономические науки/5. Государственное регулирование экономики

К. т. н. доц. Щеглова О.Ю.

Придніпровська державна  академія будівництва та архітектури, Україна

Формалізовані і неформалізовані відносини як невід'ємні складові інституційного базису ринку житла

У сучасній економічній теорії вчені все більшу роль приділяють впливу неформалізованих інститутів на економічний розвиток. Неформалізовані інститути, як фактор, безумовно, стає все більш вагомим у економічному аналізі. Здійснюючи аналіз трансформації інституціонального базису, слід докладно зупинитися на категоріях неформалізованих і формалізованих інститутів, їх ступеня взаємної компліментарності та однорідності.

З визначення поняття «інститут» випливає, що інститути включають в себе всі форми обмежень, створених людьми для того, щоб надати певну структуру людським взаєминам. При цьому інституційна теорія виділяє формалізовані і неформалізовані інститути.

З цього випливає, що, як і будь-яка економічна система, ринок житла в своїй структурі також має формалізовані і неформалізовані складові.

Формальні норми затверджуються конкретними повноважними органами і фіксуються в якості правових актів або письмових розпорядженнях, що спираються на правові акти. На відміну від них, неформальні правила, як правило, не мають конкретних «авторів». Їх зміст найчастіше не фіксується в документальному вигляді, а якщо це і відбувається (наприклад, приймається кодекс честі підприємця), то даний документ формально необов'язковий до виконання. Дотримання неформальних правил більшою мірою спирається не на силові структури держави, а на соціальний капітал, який має в своїй основі довіру і репутацію учасників ринку, на впевненість у тому, що інші знають ці правила і готові їх дотримуватися. При цьому неформальні правила не претендують на універсальність, вони більше прив'язані до конкретних сегментах ринку і окремих груп. Часто вони не прозорі для зовнішнього спостерігача, і зрозуміти, як вони працюють, не легко.

Цей прихований рівень неформальних правил часто залишається поза полем зору. Між тим їх роль у реальній економіці величезна. Оцінюючи ретроспективу розвитку ринку житла можна відзначити суттєві аспекти впливу неформалізованих інститутів.

Неформальні норми, в свою чергу, спираються на більш широку основу у вигляді культурних традицій і цінностей, що затвердилися в даному суспільстві. Культурні традиції пов'язані з відтворенням стійких практик поведінки, які увійшли в звичку, закріплені в місцевих звичаях. На цьому рівні люди повторюють свої повсякденні дії, здійснюючи їх напівавтоматичним чином, часто не замислюючись про їх ефективність.

Іншим цементуючим матеріалом є цінності, або вищі стандарти поведінки, які регулюють широкі області поведінки цієї спільноти. Як правило, вони не вимагають обговорення і дозволяють без зусиль розділяти дії на «допустимі» і «неприпустимі», «справедливі» і «несправедливі». Одні цінності не прив'язані до якихось окремих груп, інші цінності (наприклад, релігійні) характеризують світогляд окремих великих груп.

Таким чином, в інституційній системі виділяють три рівні, які включають: рівень формальних правил, рівень неформальних правил, рівень культурних традицій і цінностей.

Резюмуючи вищесказане і беручи до уваги, що в основі інституційного базису лежать неформалізовані стосунки, можна спробувати структурувати неформалізовані складові інституційного базису ринку житла та охарактеризувати специфіку кожного рівня неформалізованих відносин:

ü           Знання - характеризуються високим рівнем трансакційних витрат, пов'язаних з правовим та економічним нігілізмом всіх суб'єктів ринку житла. Причини: короткий період діяльності розвитку ринку житла в ринкових умовах, в результаті чого суб'єкти ринку не встигли адаптуватися до швидко мінливих умов його функціонування, схильність банківських агентів ускладнювати правову складову процедури отримання іпотечного кредиту.

ü           Культура і цінності - основними характеристиками є високі бюрократичні бар'єри функціонування житлового ринку; самоуправство чиновників і великих власників земельних ділянок, які схильні до опортуністичної поведінки через відсутність у вітчизняному законодавстві інституту відповідальності за бездіяльність.

ü           Менталітет - перехід від соціалістичної моделі економіки до ринкової моделі зумовив необхідність зміни менталітету економічних суб'єктів ринку; часті економічні кризи 90-х років підірвали довіру громадян до держави, таким чином, всі нові проекти, запропоновані урядом, сприймаються суб'єктами ринку насторожено.

Інституційний базис ринку житла своєю основою має ярус неформалізованих інститутів, таких як: менталітет, рівень накопичених економічними суб'єктами знань в галузі функціонування ринку житла (наприклад, при невідповідності економічного і правового мислення виникає правовий та економічний нігілізм, який призводить до зростання трансакційних витрат), звичаї ділового обороту (наприклад, комерційні банки воліють продавати безнадійні борги, ніж вести судові тяжби з позичальником, при цьому борг продається з деяким дисконтом, що є прикладом зростання трансакційних витрат мінімум на величину дисконту), і площину формалізованих інститутів: сформовані та імпортовані інститути, в тому числі інституційно оформлена структура організацій, за допомогою якої реалізуються цільові функції суб'єктів ринку житла.

Література:

1.     Данилишин М., Керецман В.Інституційне забезпечення регіональної політики та практика взаємодії органів влади в Україні [Текст] / М.Данилишин, В.Керецман // – К., 2007. – 102 с.

2.     Лендьєл М. Інституційні механізми реалізації регіонального розвитку в Європі [Текст] /М. Лендьел // Регіональні студії. Випуск 1. Державне управління. – К., 2000. – С. 18-28.

3.     Норт Д. Институты, институциональные изменения и функционирование економики [Текст] / Д. Норт // Пер. с англ. А. Н. Несторенко; предисл. и науч. ред. Б.З. Мильнера. – М: «Начала», 1997. – 180 с.