Економічні науки/1. Банки та банківська система

Молодоря Тетяна Сергіївна, Молодоря Іван Васильович

Харківский інститут банківської справи УБС НБУ (м. Київ)

Практика корпоративного волонтерства у банківських установах

Конкурентоспроможність сучасної організації, зацікавленої у сталому розвитку, який все більше інтегрується у фінансові функції, значною мірою залежить від соціальної складової її діяльності. Еволюція підходів до корпоративної соціальної відповідальності (КСВ) відбувається у руслі переміщення від традиційної філантропії до системних соціальних інвестицій, що стають частиною соціальної стратегії компаній. Реалізація програм КСВ супроводжуються залученням співробітників компаній до благодійної та волонтерської діяльності. Корпоративне волонтерство як динамічний напрямок корпоративної соціальної відповідальності привертає все більшу увагу. Вивчення, розвиток та поширення існуючих практик корпоративного волонтерства сприятиме зміцненню конкурентоспроможності та підвищенню ефективності діяльності організацій, у тому числі, банківських установ.

Корпоративне волонтерство охоплює різні сфери діяльності людей та компаній. Найчастіше програми спрямовані на підтримку здоров’я та дитинства, захист навколишнього середовища. Корпоративне волонтерство передбачає добровільну безоплатну участь працівників організації у соціальних та екологічних проектах. На відміну від особистого волонтерства, що передбачає витрату вільного часу індивіда, корпоративне волонтерство пов’язане з витратами робочого часу працівника за ідейної, організаційної, ресурсної підтримки роботодавця.

Позитивні ефекти корпоративного волонтерства проявляються на суспільному, організаційному та особистісному рівнях. Для громади в цілому корпоративне волонтерство створює нові можливості для вирішення соціальних проблем та дає змогу заохочувати найбільш талановитих, кваліфікованих та активних учасників. Практики корпоративного волонтерства окремих організацій поліпшують їх імідж та репутацію у внутрішньому та зовнішньому середовищі, відкривають можливості активного діалогу зі стейкхолдерами, допомагають розвивати кадровий потенціал, оскільки корпоративне волонтерство як складова корпоративної культури формує лояльність працівників до організації та покращує психологічний мікроклімат у колективі, що допомагає утримувати кваліфікованих фахівців. Працівники організацій, залучені до корпоративного волонтерства, зміцнюють та розширюють соціальні зв’язки, розвивають комунікативні здібності, набувають нових компетенцій, демонструють навички, не затребувані в основній фаховій діяльності, що сприяє посиленню емоційного ставлення до організації та надає моральне задоволення.

Дослідження, проведені у 2009-2011роках Глобальною радою по корпоративному волонтерству (Global Corporate Volunteer Council) за ініціативою Міжнародної асоціації добровольчих зусиль (IAVE), дали змогу виокремити чотири основні моделі корпоративного волонтерства. Бізнес-орієнтована модель розглядає корпоративне волонтерство як інструмент формування доданої вартості за рахунок покращання іміджевих характеристик та розвитку бренда компанії. У межах моделі соціальних послуг корпоративне волонтерство - це спосіб надання допомоги соціально незахищеним верствам населення. При реалізації моделі соціального розвитку зусилля волонтерів спрямовані на принципове розв’язання соціальних проблем та зміну ситуації у суспільстві. Специфіка четвертої моделі – розвиток людського потенціалу – у прагненні до виховання заінтересованих та активних громадян, стимулюванні розвитку особистостей співробітників через волонтерство [1] .

Метою нашого дослідження є вивчення практики соціально відповідальної поведінки банківських установ на основі контенту їх веб-сайтів. Слід зазначити, що хоча за оцінками Центру «Розвиток КСВ» індекс прозорості та підзвітності, розрахований для банківського сектору вищий, ніж у інших галузях (ІТ-сектор, фармацевтика, АПК), середній показник розкриття інформації становить лише 20% [2] й інформація про КВС-діяльність взагалі та корпоративне волонтерство зокрема є розрізненою та неповною. Тому, крім інформації сайтів банків, використовувались інші ресурси мережі інтернет, зокрема, публікації ЗМІ.

 Первинні дослідження на основі аналізу інформації, представленої на веб-сайтах банків, які працюють в Україні, показали, що банківські установи є активними провідниками концепції КСВ. Корпоративне волонтерство присутнє як один із аспектів соціальної відповідальності у трудових відносинах та відносинах із територіальними громадами й здійснюється за трьома основними напрямами: GoTeach, GoHelp и GoGreen. Заходи корпоративного волонтерства проводяться, як правило, за ініціативою «згори» (керівництва або материнської структури дочірнього банку).

У банківських установах представлені як специфічний, так і неспецифічний типи волонтерства. При тому програми специфічного корпоративного волонтерства, що передбачають використання фахових знань та навичок співробітників для некомерційних організацій (pro bono), реалізуються у межах моделі соціальних послуг та бізнес-орієнтованої моделі.

Прикладом за напрямом GoTeach можуть бути різноманітні економічні освітні та просвітницькі проекти за безпосередньої участі фахівців банків:

-                програми фінансової та комп’ютерної грамотності для учнів загальноосвітніх закладів («Платинум Посиденьки» ПЛАТИНУМ БАНКУ, «ЮніорБанк» ПРИВАТБАНКУ, «Школа ПроКредит» ПроКредит Банку, школа фінансової грамотності Дочірнього банку СБЕРБАНКУ РОСІЇ);

-                конкурси та олімпіади для студентів вищих навчальних закладів ( UNIOLYMPIAD ПАТ «УКРСОЦБАНК», конкурс на кращий дипломний проект ПРИВАТБАНКУ, конкурс бізнес-ідей банку Надра), проведення стажування та практик різних видів (програми «Зірки на старті» УКРСИББАНКУ, Young Bankers Programme ПроКредит Банку );

-                інформаційні заходи для представників малого та середнього бізнесу, всіх бажаючих (інформаційні семінари, Дні відкритих дверей, навчально-просвітницькі кампанії до Всесвітнього дня заощаджень ПроКредит Банку).

Окрім того, що ці програми підвищують економічну обізнаність та фінансову компетенцію громадян, допомагають розвитку молоді, вони сприяють ефективному просуванню корпоративного бренду шляхом демонстрації потенційним клієнтам та працівникам банку можливостей організації.

Ще однією розповсюдженою формою специфічного корпоративного волонтерства за напрямом GoHelp є фінансова підтримка працівниками банків людей в екстремальних ситуаціях. При тому програми корпоративного волонтерства певною мірою трансформуються у програми соціальної відповідальності, бо збір особистих добровільних внесків охоплює не лише співробітників, а й клієнтів банків, яким пропонується зробити доброчинний внесок або перерахувати здачу на спеціальний накопичувальний рахунок без обмеження мінімальної суми внеску (програма «Головне – вчасно» ПРИВАТБАНКУ, акція  «Разом за життя» Укрексімбанку).

 Впровадження програм неспецифічного корпоративного волонтерства відбувається значною мірою в межах моделі соціальних послуг шляхом адресної допомоги соціально уразливим верствам населення (напрям GoHelp). Основними одержувачами допомоги є конкретні комунальні та приватні установи (освітні, медичні та соціальні заклади, дитячі будинки тощо). Працівники банківських установ відвідують дитячі будинки, соціальні заклади; збирають та передають у користування необхідні речі, книги, грошові кошти; організовують та проводять святкові заходи (акції «Розмалюй писанку» та «Подаруй радість дітям» банку Надра тощо); стають донорами (одноденні акції «Донорство від Platinum Bank»). Крім того, неспецифічне корпоративне волонтерство представлене програмами екологічного спрямування (напрямок GoGreen), що передбачають відповідальне ставлення до природних ресурсів: дотримання вимог «зеленого офісу» на робочих місцях та у позаробочий час (банк Надра, ПроКредит Банк), упорядкування об’єктів у населених пунктах у регіонах присутності банків (толоки РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ, зелені суботники ПРИВАТБАНКУ, акції ПроКредит Еко і т.і.). Працівники банківських установ беруть участь у міжнародній акції «Година Землі».

Програми корпоративного волонтерства набувають особливої масштабності в межах регіональних мереж банківських установ. Більшою мірою це стосується неспецифічних програм. Так, Дельта Банк впродовж 2010-2012 років провів низку всеукраїнських заходів «Зробимо краще світ навколо нас!» та «Україні – від Дельта-Банку», в ході яких більш ніж в 60 містах України співробітники відділень банку брали участь у ремонті доріг та освітлення, прибиранні та озелененні зон відпочинку, встановленні дитячих та спортивних майданчиків, облаштуванні зупинок громадського транспорту[3] . У традиційному (з 1997 року) зеленому суботнику ПРИВАТБАНКУ у 2012 році взяли участь понад 100 тисяч працівників та клієнтів банку із 1360 населених пунктів країни [3]. Крім того, банки намагаються розвивати сімейне волонтерство, залучаючи до корпоративних заходів, не лише співробітників, а й членів їх сімей (зелені суботники ПРИВАТБАНКУ, акція «Діти Укргазбанківців - дітям – сиротам до Дня знань»).

Підсумовуючи, слід зазначити що програми корпоративного волонтерства стали невід’ємною складовою КСВ - поведінки банківських установ, що беруть активну участь у формуванні сприятливого середовища та інфраструктури для залучення своїх працівників та клієнтів до волонтерської діяльності.

Список використаних джерел

1.                 Кенн Аллен. «Корпоративное волонтерство: глобальная перспектива». Доклад на семинаре Центра исследований гражданского общества и некоммерческого сектора Высшей школы экономики, Москва, 19 сентября 2011 г. Електронний ресурс. Режим доступу: http://www.hse.ru/ru/news/recent/35886434.html

2.                 Центр «Развитие КСО» представляет оценку сайтов крупнейших банков Украины | CSR Review. 28.05.2012 .Електронний ресур. Режим доступу: http://www.csr-review.net/tsentr-razvitie-kso-predstavlyaet-otsenku-saytov-krupneyshih-bankov-ukrainyi

3.                 Веб-сайти банківських установ.