Дмитрів А. Я., Коцьо Н. М.

Львівська комерційна академія

 

формування контингенту студентів за напрямом підготовки «Економічна кібернетика» у львОВІ

 

Анотація. У статті проведено аналіз пропозиції освітніх послуг, що надають вищі навчальні заклади Львова у сфері комп’ютерної підготовки. Проведено аналіз формування контингенту студентів за напрямом підготовки «економічна кібернетика» із застосуванням концепції «практичної взаємозамінності». Здійснено порівняльний аналіз оплати за навчання. Визначено цінові сегменти та їх склад.

Ключові слова. Ринок послуг вищої освіти, економічна кібернетика, концепція «взаємозамінності», вартість навчання.

Постановка проблеми. Проводячи аналіз ситуації на ринку послуг вищої освіти Львівщини під час здійснення набору на 2011/12 навчальний рік можемо бачити, що у різних ВНЗ вартість навчання на одні і ті ж напрями підготовки є різною і коливається у доволі широкому діапазоні. Такий стан справ є типовим для сфери, що із соціально-економічної поступово перетворилась на економічно-соціальну – маємо на увазі комерціалізацію ринку послуг вищої освіти, утворення на даному ринку конкурентного середовища та яскраві прояви на ньому ринкових механізмів регулювання. Популяризація вищої освіти в Україні триває одночасно із зниженням купівельної спроможності громадян, яке спричинене як світовою фінансово-економічною кризою, так і внутрішніми економічними проблемами. Незважаючи на специфічність освітньої послуг, за таких умов зростає роль цінового фактора впливу на формування попиту.

Мета. Дослідити зв’язок між формуванням контингенту студентів першого курсу у вищих навчальних закладах Львівщини та політикою ціноутворення на ринку послуг вищої освіти на прикладі напряму підготовки «Економічна кібернетика».

Виклад основного матеріалу. На ринку послуг вищої освіти Львівської області п’ять вищих навчальних закладів (далі – ВНЗ) пропонують здобути освіту за напрямом підготовки «Економічна кібернетика». У табл. 1 представлено перелік цих ВНЗ, а також вартість одного року навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр на денні та заочній формах навчання.

Таблиця 1

Рейтинг ВНЗ Львівської області за показником вартості одного року навчання у 2011 році за напрямом 6.030502 «Економічна кібернетика»

(всього – 5 ВНЗ, пряма конкуренція)

 Рейтинг

Назва ВНЗ

Ліцензований обсяг, ДФ(дз)/ЗФ(дз)[1]

Вартість навчання,грн./рік

Денна

Заочна

1

Львівська комерційна академія

60(0)/60(0)

7700,00

5500,00

2

Дрогобицький державний педагогічний університет
ім. І. Франка

25(0)/‒

7600,00

-----

3

Львівський інститут банківської справи

25(12)/‒

7500,00

-----

4

Львівська державна фінансова академія

50(20)/25(0)

6670,00

3720,00

5

Львівський національний університет ім. І. Франка

100 (10)/50(0)

6654,00

3327,00

Джерело: власне опрацювання на основі [1]

 

Справа в тому, що на сьогоднішній час в підприємствах та організаціях важко чітко вказати на такі посади, які б вимагали строго саме фаху «економічна кібернетика». Сьогоднішні абітурієнти, зважаючи на високий рівень безробіття серед молоді навіть з вищою освітою, уже що раз більше як основний критерій вибору вищого навчального закладу та напряму підготовки використовують можливості подальшого працевлаштування. Тому стосовно напряму «економічна кібернетика», крім прямого зіставлення з такими ж напрямами підготовки в інших ВНЗ (табл. 1), для повноти аналізу доцільно взяти до уваги також і ті напрями підготовки, які дають змогу випускнику займати практично ті самі посади, що і після закінчення напряму підготовки «економічна кібернетика» [2]. У табл. 2 представлено конкурентну ситуацію між ВНЗ Львівської області з урахуванням практично взаємозамінних напрямів підготовки щодо напряму 6.030502 «Економічна кібернетика». Використана для аналізу концепція «практичної взаємозамінності» розглядається з точки зору реальних можливостей подальшого працевлаштування в сучасних умовах розвитку національної економіки, коли з погляду наявних вакансій на ринку праці з урахуванням широкої комп’ютеризації й доступності базових економічних знань фахівці з «економічної кібернетики» в більшості випадків не мають змоги проявити унікальність саме свого профілю здобутих знань і стосовно наявних вакансій безпосередньо конкурують з випускниками вказаних у табл. 2 напрямів підготовки.

Таблиця 2

Рейтинг ВНЗ Львівської області за показником вартості одного року навчання у 2011 році за практично взаємозамінними[2] напрямами підготовки щодо напряму 6.030502 «Економічна кібернетика»

(всього – 6 ВНЗ та 6 напрямів, непряма конкуренція)

 Рейтинг

Назва ВНЗ

Абревіа-тура назви ВНЗ

Напрям підготовки

Ліцензований обсяг,

ДФ (дз)

Вартість одного року навчання,

грн.

1

Львівська комерційна академія

ЛКА

6.030502 Економічна кібернетика

60

7700,00

2

Дрогобицький державний педагогічний університет
ім. І. Франка

ДДПУ

6.030502 Економічна кібернетика

25

7600,00

3

Львівський інститут банківської справи

ЛІБС

6.030502 Економічна кібернетика

25 (12)

7500,00

4

Львівська державна фінансова академія

ЛДФА

6.030502 Економічна кібернетика

50 (20)

6670,00

5

Львівський національний університет ім. І. Франка

ЛНУ

6.040302 Інформатика

110 (55)

6654,00

5

Львівський національний університет ім. І. Франка

ЛНУ

6.030506 Прикладна статистика

60 (10)

6654,00

5

Львівський національний університет ім. І. Франка

ЛНУ

6.030502 Економічна кібернетика

100 (10)

6654,00

6

Національний університет «Львівська політехніка»

НУ «ЛП»

6.040303 Системний аналіз

50

6400,00

7

Національний університет «Львівська політехніка»

НУ «ЛП»

6.050201 Системна інженерія

100

5740,00

8

Львівський національний університет ім. І. Франка

ЛНУ

6.050101 Комп'ютерні науки

100 (50)

4852,00

8

Львівський національний університет ім. І. Франка

ЛНУ

6.040303 Системний аналіз

65 (35)

4852,00

9

Національний університет «Львівська політехніка»

НУ «ЛП»

6.050202 Автоматизація та   компютерно- інтегровані технології

100

4200,00

10

Національний університет «Львівська політехніка»

НУ «ЛП»

6.040302 Інформатика

40

3640,00

 

СЕРЕДНЯ ЦІНА

 

 

 

6085,90

 

 

Як можемо побачити із табл. 2, нами обрано 5 основних напрямів підготовки, які, на нашу думку, є конкурентними щодо «Економічної кібернетики». Список напрямів–замінників можна продовжувати, але суть у тому, що усереднена ціна – скільки треба платити за навчання, щоб здобути певну посаду у вибраній абітурієнтом галузі подальшої професійної роботи – знаходиться в середньому на рівні 6 100 грн. в рік, а усі відмінності між цінами різних ВНЗ потрібно множити на 4 роки навчання, оскільки абітурієнти платної форми навчання виявляють попит не лише на один окремий рік навчання, а на увесь чотирьохрічний комплекс освітніх послуг зі здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра. Коливання цін на обраний перелік напрямів підготовки відносно середнього показника представлено на рис. 1. Як видно з рис. 1, ціни на напрями підготовки, обрані у контексті концепції практичної взаємозамінності щодо напряму підготовки «Економічна кібернетика», можна умовно поділити на три цінові сегменти:

- низький (від 3 до 5 тис. грн. за рік навчання);

- середній (від 5 до 7 тис. грн. за рік навчання);

Рис. 1. Співставлення цін на навчання у ВНЗ Львова у 2011 р. відносно середньої ціни

 

- високий (понад 7 тис. грн. за рік навчання).

Поділ пропозиції закладами Львова послуг вищої освіти за напрямами підготовки комп’ютерної сфери у розрізі цінових сегментів подано у табл. 3.

Таблиця 3

Розподіл ВНЗ, що пропонують освіту у сфері комп’ютерних технологій, на цінові сегменти

 

Назва сегменту

ВНЗ, що входять до сегменту

І

Низький

НУ «ЛП», ЛНУ

ІІ

Середній

НУ «ЛП», ЛНУ, ЛДФА

ІІІ

Високий

ЛКА, ДДПУ, ЛІБС

 

Ми бачимо, що лідери технічної освіти у Львові НУ «Львівська політехніка» та Львівський національний університет працюють на двох цінових сегментах одночасно (залежно від напряму підготовки), Львівська державна фінансова академія – у середньому, ближче до високого, а Львівська комерційна академія, разом з Дрогобицьким педагогічним університетом та Львівським інститутом банківської справи, працюють виключно у високому ціновому сегменті, будучи економічно-спрямованими закладами. Така позиція у ціновому сегменті може спричинити проблеми для ВНЗ під час формування контингенту студентів початкового циклу навчання. Вартість навчання на «Економічній кібернетиці» у Львівській комерційній академії є найвищою серед усіх ВНЗ Львівщини як з точки зору прямої, так і з точки зору непрямої конкуренції. Особливість маркетингової політики ціноутворення на ринку послуг вищої освіти проявляється у тому, що повна вартість навчання обчислюється за чотири роки навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра. Адже різниця між вартістю повного періоду навчання і є, на нашу думку, одним з ключових факторів впливу на прийняття рішення про вибір навчального закладу. На рис. 2 представлено порівняльний аналіз вартості повного періоду навчання за напрямом підготовки «Економічна кібернетика» у Львівській комерційній академії та у інших ВНЗ,  враховуючи також інші практично взаємозамінні напрями.

Рис. 2. Різниця у вартості навчання за повний період навчання
за ОКР бакалавра (2011 р.)

 

Як бачимо з рис. 2, найбільшою є різниця між вартістю навчання на «Економічній кібернетиці» в ЛКА порівняно з НУ «Львівська політехніка». Якщо до цінового фактора також додати фактор престижності «Львівської політехніки»  як технічного ВНЗ та наявність місць державного замовлення, то відсутність проблем із формуванням контингенту студентів за даним напрямом підготовки у цьому ВНЗ є цілком зрозумілою. Також бачимо, що не дуже суттєвою є різниця між вартістю навчання у ЛКА та ЛНУ ім. І. Франка, але тут, знову ж таки, на перший план виступає престижність навчального закладу, бренд та можливість вступити на місця держзамовлення чи згодом бути на них переведеними.

І якщо в попередні роки, коли попит і пропозиція освітніх послуг були приблизно збалансовані, або ж навіть переважав попит на вищу освіту, то у 2011 р., коли у віковій категорії абітурієнтів спостерігаємо ознаки демографічної кризи і суттєве зменшення випускників шкіл, попит уже значно менший за пропозицію освітніх послуг, а тому такі цінові відмінності в оплаті за навчання можуть мати більш суттєвий вплив на прийняття рішення про вибір ВНЗ, поряд з дією інших нецінових факторів. Дослідити вплив цінового фактора на формування контингенту студентів за напрямом підготовки «Економічна кібернетика» можна на основі аналізу даних таблиці 4.

Таблиця 4

Прийом студентів на денну форму навчання за напрямом підготовки «Економічна кібернетика» у ВНЗ Львівщини у 2011 р.

№ з/п

Назва ВНЗ

Вартість навчання, грн./рік

Зараховано на І курс, осіб

на комерційній основі

на місця

держзамовлення

Всього

1.

ЛКА

7 700,00

6

0

6

2.

ДДПУ ім. І. Франка

7 600,00

14

0

14

3.

ЛІБС

7 500,00

35

12

47

4.

ЛДФА

6 670,00

56

20

76

5.

ЛНУ ім. І. Франка

6 654,00

33

10

43

6.

Всього

144

42

186

 

Найбільший комерційний набір за напрямом «Економічна кібернетика» було зроблено у 2011 році у Львівській державній фінансовій академії (56 осіб). Оскільки різниця у ціні порівняно з ЛНУ не є суттєвою, позитивну роль, на нашу думку, відіграли обсяги державного замовлення (20 місць).  За показниками формування контингенту студентів І курсу, представленими у табл. 4, нами розраховано коефіцієнт парної кореляції, що становить (-0,79) і свідчить про щільність зв’язку між вартістю навчання та чисельністю зарахованих, і про його обернену пропорційність.

Висновки. Напрям підготовки «економічна кібернетика» на сучасному етапі розвитку ринку послуг вищої освіти є затребуваним. Проте, у зв’язку із концентрацією уваги абітурієнтів на можливостях подальшого працевлаштування, цей напрям підготовки вступає у конкуренцію із іншими напрямами, спорідненими з ним згідно концепції «практичної взаємо-замінності». За таких умов та на основі проведеного аналізу формування контингенту студентів у 2011 році, можемо зробити висновок, що оптимізація цінової політики щодо напряму підготовки «Економічна кібернетика» може відігравати важливу роль для утримання ринкових позицій у цьому освітньому сегменті.

 

Перелік використаних джерел

1.     Інформаційна програма «Конкурс». Режим доступу: www.vstup.info

2.     Сухий О. О. Концепція «практичної взаємозамінності» та її особливості в освітньо-кваліфікаційному формуванні людського капіталу // О. О. Сухий. Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції «Трансформаційні процеси в економіці держави та регіонів». Запоріжжя, 20-21 жовтня 2011 р. – Запоріжжя: Видавництво ЗНУ, 2011. – Том 1. – С. 124-126.

 

 

 

 



[1]ДФ – денна форма, ЗФ – заочна форма; дз – обсяг державного замовлення

 

 

 

[2] Згідно концепції «практичної взаємозамінності» здобутого фаху [2].