Экономические науки / 7. Учет и аудит

 

Кондратюк А.В.

Науковий керівник: д.е.н. Блакита Г.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Методика аналізу валютних операцій та його значення в діяльності банківської установи

 

Проведення банківською установою валютних операцій є одним з найскладніших і найризикованіших видів банківської діяльності, який може принести їй суттєві прибутки, однак і стати джерелом значних збитків.

Валютні операції здійснюються банком, який має ліцензію НБУ на здійснення подібних операцій, а також виконує функції агента валютного контролю за валютними операціями своїх клієнтів. Валютні операції банківських установ включають наступні: операції, пов'язані з переходом права власності на валютні цінності; операції, пов'язані із ввезенням, переказуванням і пересиланням на території України та вивезенням, переказуванням і пересиланням за її межі валютних цінностей [1].

Питання обліку та аналізу валютних операцій досліджували вітчизняні науковці, серед яких: Ф.Ф Бутинець, О.В. Васюренко, А. М. Герасимович, Л.І. Жидєєва, С.О. Левицька, Н.Б. Литвин, А.В. Максименко, та інші.

На сьогоднішній день операції з іноземною валютою є відносно недослідженою сферою діяльності комерційних банків. Саме тому аналіз валютних операцій комерційних банків є актуальною темою для розгляду і потребує подальшого вдосконалення.

Мета статті є вивчення сутності валютних операцій комерційних банків та дослідження підходів щодо їх аналізу.

Стосовно валютних операцій банків слід розглянути [2]: операції з розрахунками клієнтів банку; операції, що виконуються для потреб самого банку.

Під час здійснення аналізу валютних операцій необхідно враховувати дві складові – оцінку зовнішнього факторів, які впливають на здійснення валютних операцій комерційним банком, і внутрішньобанківський аналіз.

Внутрішньобанківський аналіз починається з оцінки організаційних аспектів здійснення валютних операцій. Після чого аналізуються активні і пасивні валютні операції, валютні ризики і фінансові результати.

До активних валютних операцій належать операції з розміщення іноземної валюти та банківських металів з метою отримання доходів. До валютних активів відносяться: готівкова іноземна валюта, банківські метали, кошти в іноземній валюті на кореспондентських рахунках в НБУ та інших банках, депозити і кредити, надані іншим банкам, цінні папери в іноземній валюті, валютні кредити, надані клієнтам тощо [1].

Склад і структура валютних активів комерційного банку залежать від здійснених пасивних валютних операцій. До валютних пасивів належать: іноземна валюта на кореспондентських рахунках; валютні депозити й кредити, отримані від інших банків; кошти в іноземній валюті на поточних і депозитних рахунках клієнтів банку; кредити, отримані від міжнародних фінансових організацій; інші зобов'язання в іноземній валюті та банківських металах [1].

Аналіз операцій комерційного банку з іноземної валютою проводиться на основі коефіцієнтного аналізу та аналізу відкритої валютної позиції.

Якість проведення аналізу валютних операцій у комерційних банках значною мірою залежить від повноти та достовірності інформаційних джерел для проведення аналізу, основою яких є сформована система бухгалтерського обліку. Основними джерелами інформації виступають: Баланс,  Примітка 29 "Валютний ризик", Форма № 540 "Звіт про відкриті валютні позиції банку", дані за групами рахунків 380 та 381.

Коефіцієнтний аналіз передбачає розрахунок таких показників, як: коефіцієнт дохідності валютних операцій, який розраховується відношенням доходів від валютних операцій до середніх валютних активів; валютний дохід на 1 грн. активів, який розраховується співвідношенням доходів від валютних операцій до середніх активів; питома вага доходів від валютних операцій у загальних доходах; продуктивність праці одного робітника валютного відділу. Вона розраховується як відношення доходів від валютних операцій до чисельності працівників валютного відділу; рентабельність валютних операцій, яка розраховується відношенням доходів від валютних операцій до витрат на здійснення валютних операцій [2].

Аналіз фінансових результатів діяльності банку на валютних ринках здійснюється за наступними етапами: аналіз доходів, одержаних від проведення валютних операцій; аналіз усіх витрат, пов'язаних із виникненням зазначених доходів; визначення фінансових результатів і дослідження факторів впливу на прибутковість валютних операцій; порівняння фінансових результатів певного банку з результатами інших банків; оцінка виявлених резервів підвищення ефективності валютних операцій та розробка заходів щодо їх мобілізації.

Отже, можна зробити висновки, що застосування узагальнених підходів у практичній діяльності банків України, сприятиме підвищенню ефективності управління валютними операціями та прийняттю ефективних управлінських рішень стосовно покрашення роботи комерційного банку відносно валютних операцій.

 

Література:

1. Васюренко О. В. Банківські операції: навч. посіб. / О. В. Васюренко. – [5-те вид., перероб. і доп.]. – К.: Знання, 2006. – 311 с.

2. Герасимович А. М. Аналіз банківської діяльності: підруч. / А. М. Герасимович, М. Д. Алексеєнко, І. М. Парасій-Вергуненко та ін. — К.: КНЕУ, 2004. – 599 с.