УДК 74.00 К64

ВПЛИВ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ГРАМОТНОСТІ НА ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНУ ОСВІТУ В УКРАЇНІ

Блозва Андрій Ігорович, - аспірант Національного університету біоресурсів і природокористування України

Україна перебуває під впливом стрімкого розвитку інформаційних технологій. Згідно з державним стратегічним планом дій Програми на 2008 – 2013 роки, основна увага приділяється п’яти головним пріоритетам: інформація з метою розвитку, інформаційна грамотність, збереження інформації, інформаційна етика, доступність інформації. Якщо викладачі на професійному рівні мають навчити молоде покоління, то до них ставляться високі вимоги щодо професійно–інформаційної грамотності. Оскільки якість освіти в першу чергу залежить від рівня професіоналізму самого викладача, то Міністерство освіти і науки, молоді спорту України (наказ № 436 від 1.05.11 «Про підготовку до початку 2011/2012 навчального року») зазначає необхідність стовідсоткового оволодіння викладачами навчальних закладів до кінця 2011р. основ інформаційно–комунікаційних технологій, що у свою чергу буде сприяти підвищенню якості навчання і учіння як вчителів, так і тих, хто вчиться.

Поняття «інформаційна грамотність» сформувалася у 90–ті роки в результаті двобічного підходу до вивчення інформаційної культури: з одного боку, – це науково-інформаційна діяльність, з іншого, – володіння комп’ютерними технологіями.

Пропонується п’ять основних стандартів, згідно яких освічена людина має мати, перш за все, уміння знаходити необхідну інформацію для професійної та повсякденної діяльності, користуватися цією інформацією, аналізувати , синтезувати, оцінювати як саму інформацію, так і її джерела, використовуючи при цьому новітні інформаційні та телекомунікаційні технології.

Аналіз наукових джерел, що містять характеристики поняття «інформаційна грамотність» дозволяє узагальнити визначення поняття, як вміння та навички особистості ідентифікувати інформацію, здійснювати ефективний пошук інформації, відбирати й аналізувати, орієнтуватися в інформаційних ресурсах, інформаційних потоках та інформаційних системах. Це поняття на сучасному етапі розвитку інформаційно–комунікаційних технологій має включати в себе також володіння технологічними способами організації і зберігання інформації, що представлена на цифрових носіях.

Актуальність сучасної концепції змісту освіти полягає у формуванні якостей, необхідних роботодавцеві – уміння працювати у колективі, приймати самостійні рішення, бути ініціативним і здатним до інновацій. Агропромисловий комплекс і є таким роботодавцем. Тому в сучасних умовах праці інформаційно-грамотний фахівець матиме ряд переваг: у нього будуть навички роботи з інформаційними технологіями, вміння шукати оптимально-необхідну інформацію, він буде постійно зацікавлений у поновленні своїх знань у галузі АПК. Педагоги мають формувати потребу молоді заходити на наукові електронні ресурси, які дозволяють моделювати ситуацію навчального вибору, створюють умови для інтелектуально-творчого самовираження студентів.

Наприклад, викладач дає завдання для студентів підготувати мультимедійну презентацію про будову одного із сучасних комбайнів. Для його виконання студентові необхідно підшукати відповідну технічну інформацію, систематизувати її і правильно підготувавши, подати на розгляд. Готуючи даний матеріал, він самонавчається, дізнається про ті чи інші відмінності в конструкції зарубіжного і вітчизняного комбайнів, презентуючи свій матеріал, навчає й інших студентів.

Інформаційна грамотність користувача має орієнтуватися на такі цілі: набуття досвіду використання ІКТ; професійний розвиток; взаємодію з іншими користувачами; використання програмних засобів навчання для вдосконалення професійних навичок; використання засобів дистанційного навчання; використання ІКТ з метою пошуку інформації для того, щоб задовольнити професійні та особистісні інтереси.

Відомо, що той, хто володіє і впорядковує інформацію – володіє світом. Наш час, який характеризується стрімким збільшенням кількості інформації, доводить, що вміння вибрати необхідне, систематизувати його, також потребує певних навичок. Це у свою чергу, вимагає підвищення якості освіти. А оскільки викладач є носій нової і достовірної інформації, він має сприяти співпраці зі студентами таким чином, щоб можна було говорити про навчання рівних – рівними. Для цього студентам необхідно завжди поповнювати свої знання, щоб у подальшому, при працевлаштуванні, бути найкращим представником своєї професії.

Впровадження інноваційних технологій у практику навчання вищої школи є реальною необхідністю, оскільки участь України у Болонському процесі – це не лише рівні, модулі та рейтинги. Головне, у першу чергу – це нова технологія освітньої діяльності, нові принципи та методи організації навчального процесу, а також новий тип стосунків між викладачем і студентом. Насамперед, потрібно змінити принцип навчання студентів: забезпечити перехід від пасивного сприйняття інформації до творчого здобуття знань. Вирішення даного завдання потребує спільних зусиль викладачів і студентів, спільної активізації їхніх дій у напрямі побудови інноваційного освітнього простору, який у подальшому забезпечить умови для формування та розвитку конкурентоспроможного фахівця.

Поєднання аудиторних і електронних форм викладання (ведення елементів інноваційних технологій навчання) забезпечує можливість поєднання в навчальному процесі кращих їх рис. Аудиторне навчання забезпечує соціальну взаємодію, маючи можливість безпосередньо спілкуватися з викладачем; пропонує знайомі та звичні для студентів методи навчання; створює інтерактивний простір, у якому кожен студент може перевірити свою позицію й отримати негайний зворотній зв'язок від викладача відносно правильності відповідей. Електронне навчання дозволяє змінювати темп, час, і місце навчання; пропонує максимальні рівні гнучкості та зручності для студентів; дає можливість своєчасної актуалізації вмісту контенту.

Резюме. Тези присвячені короткому аналізу стану розвитку інформаційної грамотності в Україні, а також її вплив на сучасну освіту. Обґрунтовується вплив комп’ютерних технологій на сучасну молодь. Її ефективне використання для покращення якості освіти.

Резюме. Тезисы посвящены краткому анализу состояния развития информационной грамотности в Украине, а также ее влияние на современное образование. Обосновывается влияние компьютерных технологий на современную молодежь. Ее эффективное использование для улучшения качества образования.

Abstracts. Abstracts devoted to a short analysis of the development of information literacy in Ukraine and its influence on modern education. Substantiated the impact of computer technology on modern youth. Its effective use to improve the quality of education.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.            Концепція впровадження Медіа-освіти в Україні. Постанова Президії Національної академії педагогічних наук України 20 травня 2010 року,  протокол № 1-7/6-150

2.            Коломієць А., Коломієць Д. Міжпредметні та надпредметні проекти як спосіб розвитку інформаційної культури студента // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2006. – №2. – С. 24–31.

3.            Кремень В. Інформаційно-комунікаційні технології в освіті і формування інформаційного суспільства// Інформатика та інформаційні технології в навчальних закладах. – 2006. – №6.

4.            Міжнародний альянс з інформаційної грамотності – www.infolit.org/activities.html.