Мельник В.М., Тривайло М.С., Карачун В.В.,

 Костик С.І., Шибецький В.Ю.

Національний технічний університет України «КПІ»

АКТИВІЗАЦІЯ МАСООБМІНУ В РІДИННОМУ СЕРЕДОВИЩІ

 

Ефективність виготовлення вакцин та біологічно активних речовин, які культивуються в рідинному середовищі, суттєво залежить від ступеня якості масообміну. В першу чергу, це стосується перемішуючих пристроїв, головне завдання котрих полягає саме в забезпеченні достатньої кількості кисню, що слугує гарантією швидкого розвитку клітин.

Відомий апарат для культивування клітин, який містить корпус з технологічними патрубками і розміщений по осі корпусу пустотілий вал імпульсного привода з втулкою, до якої приєднаний перемішуючий елемент у формі чотирьохланцюгового шарніра з лопатками на кінцях, з’єднаний з порожниною і рухомою втулкою шарніра фільтруючий елемент, а також аератор.

Недолік цього апарата полягає в низькій продуктивності і обумовлений тим, що при зменшенні числа обертів вала знижується інтенсивність перемішування, внаслідок чого клітини не забезпечуються у достатній кількості киснем і це уповільнює їх розвиток, а, отже, знижує продуктивність, а при збільшенні числа обертів вала – перемішуючий елемент руйнує їх оболонки, що також не сприяє зростанню продуктивності. Крім того, апарат має складну конструкцію.

Технічно реалізований апарат для культивування клітин, містить циліндричний корпус з відбиваючими перегородками і технологічними патрубками, розміщений вздовж осі корпусу вал з закріпленим на ньому під прямим кутом диском, вертикально розташовані по периферії диска круглі перемішуючі лопатки, аератор і привод.

Недолік цього АК полягає  також в низькій продуктивності внаслідок пасивного перемішування робочої рідини як по її висоті, так і в радіальних напрямках, що обумовлено круглою формою перемішуючих лопаток та їх розташуванням під прямим кутом до осі вала.

В основу пропонуємої конструкції покладена задача вдосконалення АК, в якому шляхом модифікації форми та розташування перемішуючих лопаток забезпечується перемішування робочої рідини по всій її висоті та в радіальних напрямках, що активізує масообмін, а це, в свою чергу, прискорює ріст клітин і приводить до підвищення продуктивності.

Поставлена задача вирішується тим, що в АК, який містить циліндричний корпус з технологічними патрубками, розміщений вздовж осі корпусу вал з  радіально розташованими перемішуючими лопатками, аератор і привод, згідно корисної моделі новим є те, що лопатки виконані в формі щонайменше одної S-подібної пластини, яка похило розташована до осі вала і з’єднана з ним центральною частиною. Вказана відмінність дозволяє інтенсифікувати  процес перемішування біомаси, що прискорює ріст клітин і приводить до суттєвого підвищення продуктивності.

На рис.1 схематично зображено апарат для культивування; на рис. 2 – переріз А-А на рис 1.

АК містить циліндричний корпус 1 з патрубком 2 для введення живильної рідини і посівного матеріалу, патрубком 3 з аератором 4, патрубком 5 для видалення культуральної рідини і патрубком 6 для видалення відпрацьованого газу. Вздовж осі корпусу 1 розташований приєднаний до привода (мотор – редуктора) 7 вал 8 з перемішуючими лопатками 9. Лопатки 9 виконані в  формі шириною В щонайменше одної S-подібної пластини 10 (рис 2), яка розташована похило під кутом      до осі вала  8  і з’єднана з ним центральною частиною. Величину кута  вибирають за умови, щоб пластина 10 перекривала висоту Н робочої рідини в корпусі 1, а її кінці – не торкались стінок корпусу.

Працює апарат наступним чином.

В корпус 1, попередньо простерилізований, через патрубок 2 вводять живильну рідину і посівний матеріал (інокулят). Після цього в аератор 4 подають газ для аерації культурального середовища і включають привод 7. Привод  7  приводить в обертовий рух вал  8  з лопатками  9, які чинять

 



нормальний питомий тиск 11 на робочу рідину 12, здійснюючи її перемішування, яке завдяки похилому розташуванню лопаток до осі вала відбувається по всій її висоті Н. При цьому, колова складова 13 тиску 11 викликає колове переміщення робочої рідини, а інша складова 14 – радіальне переміщення рідини.

Перемішування робочої рідини по всій її висоті Н (замість частини висоти в найближчому аналозі) та додаткове до колового переміщення в радіальних напрямках під дією складової 14 питомого тиску 11 (що відсутнє в найближчому аналозі) інтенсифікує масообмін в об’ємі біомаси, що прискорює ріст клітин і приводить до зростання продуктивності.

По закінченні процес культивування зупиняють привод 7, а готовий для подальшого використання продукт зливають через патрубок 5.

Таким чином, поставлена задача реалізована.