Экономические науки/15.Государственное регулирование экономики

 

Гафіяк А.М.

Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка, Україна

 

Інформаційне суспільство та активізація процесів інформатизації – перспективи національного розвитку

 

Сьогодні склалися такі передумови, які вимагають прискореного розвитку інформаційного суспільства в Україні. Насамперед це пов'язано із соціально-економічною нерівністю, яка виникає між розвинутими країнами і країнами, що розвиваються, внаслідок суттєвої різниці в темпах зростання обсягів та номенклатури товарів і послуг, які виробляються та надаються за допомогою ІКТ. Така нерівність негативно впливає на конкурентоспроможність країн і життєвий рівень людей.   Виконання масштабного, багатогранного завдання потребує гармонійного поєднання зусиль держави, суспільства, профспілок, бізнесу та громадян щодо впровадження відповідних Основних засад розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки.

Одним з головних пріоритетів України є прагнення побудувати орієнтоване на інтереси людей, відкрите для всіх і спрямоване на розвиток інформаційне суспільство. Україна має власну історію розвитку базових засад інформаційного суспільства: сформовано певні правові засади побудови інформаційного суспільства: прийнято ряд нормативно-правових актів, які, зокрема, регулюють суспільні відносини щодо створення інформаційних електронних ресурсів, захисту прав інтелектуальної власності на ці ресурси, впровадження електронного документообігу, захисту інформації. Ступінь розбудови інформаційного суспільства в Україні порівняно із світовими тенденціями є недостатнім і не відповідає потенціалу та можливостям України.

У сучасному світі прогрес економічного, соціокультурного і технічного розвитку людства визначається низкою взаємообумовлених процесів. Наведемо найбільш значимі з них для національної економіки і демократизації громадського життя України.

По-перше, – це інформаційна складового науково-технічного прогресу, що активно забезпечує кількісний і якісний зріст інформаційних ресурсів. Даний процес носить загально цивілізаційний характер і забезпечує формування в рамках найбільш високорозвиненої частини людства нової форми громадської організації – інформаційного суспільства.

По-друге - інтернаціоналізація, глобалізація і повна інформатизація всіх ринків (праці, фінансів, нерухомого майна, засобів виробництва і предметів споживання тощо). Пріоритет у розвитку інформаційного ринку, специфіка функціонування якого, його внутрішні і зовнішні причинно-наслідкові зв'язки, конкурентний потенціал у зв’язку із силою інтелектуального і технологічного розриву фактично недоступні для взаємодії і проникнення тим, хто перебуває за його межами.

По-третє, безперервний розвиток та вдосконалення інформаційних технологій, що формують інформаційну прозорість усього світового простору для розробників так званих «метатехнологій». Дані технології характеризуються в першу чергу тим, що їх застосування тією стороною, що їх використовує стає принципово неможливою у будь-якій формі існуючої на сьогоднішній день конкуренції з розроблювачами цих технологій. І в такий спосіб формується нова форма залежності інформаційна, що доповнює інші, менш досконалі форми економічної і неекономічної залежності. Дані технології через свою високу продуктивність поступово стають пануючими й активно перетворюються в технологічну складову інформаційного суспільства.

Необхідно також відмітити, що не менш значимим соціально-економічним явищем стає інформаційна прозорість будь-якої людської діяльності, у першу чергу на рівні підприємницької діяльності, а потім на рівні державному і міждержавному.

Слід приділити увагу тому, що інформаційна прозорість формує й адаптує нові стандарти культури – інформаційні. Даний тип культури багато в чому формується в країні, що розроблює метатехнології і орієнтований на її національні традиції, цінності, моральні засади.

 Перераховані вище процеси впроваджуються в повсякденність українського суспільства й у першу чергу відображуються у всебічній активізації інформаційного впливу на населення.

І вже сьогодні більшість державних і регіональних структур, підприємств активізують свою роботу з проведення комплексної інформатизації, що орієнтована на створення технічних, економіко-організаційних та соціокультурних основ всебічної інформаційної діяльності (як тієї, що обслуговує безпосередньо внутрішні потреби перерахованих вище структур, так і спрямованої на розробку і реалізацію нових продуктів і послуг).