«Економічні науки»

Управління трудовими ресурсами

Недрянко А. О., Язикова А. Ю.

Донецький Національний університет

імені Михайла Туган-Барановського

 

Інтегральна оцінка використання трудових ресурсів на сільськогосподарському підприємстві

Ефективне функціонування підприємства передбачає необхідність оцінки ефективного використання всіх ресурсів підприємства. Для кожного суб’єкту господарювання серед багатьох питань виділяють найголовніші для тієї чи іншої галузі. Аналіз ефективності діяльності сільськогосподарського підприємства передбачає, насамперед, дослідження ефективного використання  саме трудових ресурсів як найголовнішого фактору виробництва, що прямо впливає на кінцевий результат діяльності підприємства – одержання прибутку. Виходячи з того, що трудові ресурси є найважливішою складовою ресурсів та чинником розвитку підприємства, їх можна визначити як головний об’єкт економічного управління на підприємстві. Проте управління ефективністю трудових ресурсів в Україні надається недостатньо уваги.

Актуальність означеної проблеми підсилюється тим, що теорія аналізу розглядає поняття «ефективне використання» не тільки як якісну характеристику, але й як кількісно виміряєме явище. Цей тезис дозволяє виходячи із загальних принципів побудови науково обґрунтованої методики оцінки використання трудових ресурсів на підприємстві, запропонувати збалансовану систему показників ефективності використання трудових ресурсів. Збалансовану систему показників ми побудували на основі виділення основних  чотирьох складових (сфер): фінанси, внутрішні бізнес-процеси, управління трудовим потенціалом та маркетинг. На нашу думку, саме ці складові впливають на використання трудових ресурсів підприємств агропромислового сектору економіки. У рамках обґрунтування кожної розробленої сфери управління сільськогосподарським підприємством були встановлені цілі підприємства, кожна з яких  формалізована окремим показником, який об’єктивно відображає результат її досягнення у плановому періоді.

Кількісну оцінку використання трудових ресурсів на підприємстві за збалансованою системою показників можна отримати за допомогою інтегральної оцінки продуктивності праці, заснованої на теорії і методиці аналізу в умовах ринкових відносин. Така підсумкова інтегральна оцінка ураховує всі важливі параметри (показники) виробничої діяльності підприємства, тобто господарської активності за певним напрямком дослідження. Вибір та обґрунтування вихідних показників для оцінки трудових ресурсів підприємства здійснені нами на основі теорії аналізу діяльності підприємства, виходячи з потреб суб’єктів управління в аналітичній оцінці.

Розробка алгоритму проведення інтегральної оцінки ефективності використання трудових ресурсів була проведена нами шляхом здійснення декількох наступних етапів.

На першому етапі було встановлено рівень відповідності між фактичним і еталонним значеннями показників (Sij), при цьому було встановлено ступінь значимості досягнення запланованого результату кожного з показників для досліджуваного підприємства (dij).

На другому етапі проведено окремий розрахунок інтегральної оцінки  показників, що характеризують кожну із запропонованих нами складових збалансованої системи: фінансову складову (Іф), внутрішні бізнес-процеси (Ібп), трудовий потенціал (Iтп) і складову маркетингу (Ім) за формулою:

 


                                                                                                             

                                                                                                            (1)

 

На третьому етапі оцінки збалансованої системи показників використання  трудових ресурсів запропоновано розрахунок загального інтегрального показника (І) за формулою:

 


 

                                                                                      ;                        (2)

 

На заключному етапі була здійснена оцінка отриманого результату інтегральної оцінки, а також розробка заходів щодо покращення ефективності діяльності підприємства і їх постійний моніторинг за умов динамічності сучасної економіки.

Проведене дослідження на основі отриманого загального інтегрального показника дозволило сформувати шкалу оцінки рейтингу підприємства в галузі:

Значення

інтегрального коефіцієнту

Оцінка діяльності підприємства

0,01 - 0,21

Дільність підприємства характеризується негативно, ресурси використовуються неефективно, керівництво  повинне негайно внести координальні стратегічні зміни.

0,22 - 0,50 

Підприємство вразливе у конкурентному середовищі галузі, для більш успішної діяльності необхідно внести зміни в бізнес-процесси діяльності.

0,51 - 0,64

Діяльність підприємства цілком ефективна. Підприємство займає стабільно посереднє місце у галузі, для більш ефективної діяльності необхідно внести корективи на оперативному рівні управління.

0,65 - 0,89

Діяльність підприємства цілком ефективна, воно має конкурентні привілеї, може стати лідером.

 

Проведені дослідження свідчать, що інтегральний показник ефективності використання трудових ресурсів на вітчизняних сільськогосподарських підприємствах  за розробленою шкалою коливається у діапазоні  0,22 - 0,50. Це вказує на відносно невисоку ефективність трудових ресурсів. Детальний аналіз кожної сфери збалансованої системи окремо дозволив виявити причини отримання такого невисокого показника діяльності досліджуваних підприємств. На рис. 1 бачимо, що розвиток важливих сфер діяльності сільськогосподарських підприємств знаходиться на низькому рівні: фінанси – 30%, маркетинг – 18%.    

Рис. 1 Квадрат трудового потенціалу підприємств агропромислового

сектору економіки згідно збалансованої системи показників

 

Виявлені негативні тенденції розвитку ефективності трудових ресурсів значною мірою обумовлені низьким рівнем та недосконалою системою оплати праці. Вони спонукають не тільки неспроможність сільськогосподарських підприємств залучати до роботи висококваліфікованих, креативних спеціалістів, але й взагалі відтік трудових ресурсів з цієї галузі.  Невисока ефективність трудових ресурсів призводить до неспроможності підприємств швидко та своєчасно реагувати на зміни у ринковому середовищі, що в свою чергу сприяє відставанню агропромислового сектору економіки від інших галузей економіки України, а також робить її непривабливою для інвестицій.   

Все вищесказане підсилює актуальність підвищення ефективності використання трудових ресурсів за напрямками, які виходять із запропонованих у нашій роботі чотирьох основних складових збалансованої системи показників.