ОСОБЛИВОСТІ МОДЕЛЮВАННЯ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

 

Орлова В.В., асистент

Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника

 

Сучасний етап розвитку національної економіки характеризується наявністю значного числа чинників, які негативно впливають на функціонування підприємства. До таких чинників варто віднести, насамперед, нестабільність податкового і регуляторного законодавства, інфляційні процеси, недоступність кредитних ресурсів, посилення конкуренції, низький рівень капіталізації фондового ринку, зниження рівня інвестиційної активності, уповільнення платіжного обороту, зростання числа збиткових підприємств. Дія таких чинників викликає аритмію в русі матеріальних і фінансових потоків, призведе до значних втрат і збитків і, як наслідок, втраті підприємством фінансової безпеки. З огляду на це актуальним напрямком підвищення ефективності функціонування українських підприємств в умовах нестабільного зовнішнього середовища є розробка комплексу моделей управління фінансовою безпекою.

Запропонований комплекс моделей управління фінансовою безпекою підприємства  (ФБП) заснований на методах багатомірного аналізу і економетричного моделювання і містить: 1) модель формування інформаційного простору ознак; 2) модель формування режимів функціонування фінансової системи підприємства; 3) модель оцінки рівня фінансової безпеки підприємства; 4) модель оцінки рівня загроз; 5) модель оцінки впливу загроз на фінансову діяльність підприємства; 6) модель оцінки пролонгованої дії загроз; 7) модель вибору стратегії і тактики управління фінансовою безпекою підприємства. Нижче розглядається короткий зміст кожної моделі.

Призначенням моделі формування інформаційного простору ознак є вибір найбільш значимих на досліджуваному етапі життєвого циклу підприємства показників його фінансової безпеки. Добір показників здійснюється на основі оцінки інформаційної значимості показників і дослідження значимості чинників у розрізі всіх показників (експертний аналіз).

Цільовою спрямованістю моделі формування режимів функціонування фінансової системи є виділення однорідних за рівнем фінансової безпеки підприємства класів фінансових ситуацій. Для реалізації моделі використовуються методи кластерного аналізу.

Змістом моделі оцінки рівня фінансової безпеки підприємства є визначення ймовірності переходу фінансової системи підприємства у виділені раніше режими функціонування, що характеризуються повною фінансовою безпекою, незначним впливом загроз, значним впливом зовнішніх загроз, значною кризою фінансової системи, втратою фінансової безпеки. Побудова моделі здійснюється за допомогою методів економетричного моделювання.

Призначення моделі оцінки рівня загроз полягає у формуванні інтегральних показників, що відображають інтенсивність впливу загроз, однорідних за сферами і джерелами виникнення. У процесі класифікації виділяються позасистемні і внутрішньосистемні загрози, що, у свою чергу, підрозділяються на соціальні, фінансові, техніко-технологічні і збутові. Для реалізації моделі використовуються методи факторного аналізу.

Цільовою спрямованістю моделі впливу загроз на фінансову діяльність підприємства є аналіз взаємозв'язків зовнішніх і внутрішніх загроз і оцінка їх впливу на формування кризових фінансових ситуацій. Аналіз взаємозв'язків проводиться на основі методів структурного моделювання.

Зміст моделі оцінки пролонгованої дії загроз полягає в оцінці прогнозного рівня ФБП внаслідок реалізації прийнятої фінансової стратегії підприємства. Для побудови моделі використовуються методи адаптивного прогнозування.

Завершальною в пропонованому комплексі є модель вибору стратегії і тактики керування ФБП, що на основі результатів оцінки пролонгованої дії загроз і поточного рівня фінансової безпеки підприємства дозволяє сформувати захисні реакції, спрямовані на локалізацію загроз.     

Запропонований вище комплекс моделей пройшов апробацію на низці промислових підприємств і може розглядатися як  інструмент підтримки прийняття рішень щодо вибору фінансової стратегії підприємства в умовах впливу зовнішніх і внутрішніх загроз.