Економічні науки/6

Рудченко С.М.

ОК ВНЗ «Інститут підприємництва «Стратегія»

Визначення конкурентних позицій банку на прикладі Жовтоводського відділення  ВАТ „Ощадбанк”.

 

Посилення конкуренції у банківській сфері стає більш очевидним, оскільки послуги та продукти, що пропонуються банками, стають все більше однорідними, а тому важче стає боротьба за клієнта. У конкурентній боротьбі виживає той банк, який активно впливає на формування своєї конкурентоспроможності.

Показник конкурентоспроможності для будь-якого банку являє собою підсумок роботи його служб і підрозділів (тобто характеризується станом його внутрішнього середовища), а також його реакцію на зміну зовнішніх факторів впливу. При цьому особливо важливою є здатність банку оперативно й адекватно реагувати на зміни в поведінці клієнтів, в їхніх смаках і перевагах.

ВАТ «Ощадбанк» - одна з найбільших фінансово-банківських установ в Україні, яка стабільно працює в умовах постійної конкуренції на ринку банківських послуг.

Основними конкурентами ВАТ «Ощадбанк» в місті Жовті Води є: ЗАТ КБ «Приватбанк», «РайффайзенБанкАваль», «Таскомерцбанк», Банк «Надра», «Промінвестбанк», «Правексбанк».

Для оцінки конкурентних позицій Ощадбанку було проведено маркетингове дослідження. На першому етапі біли визначені найважливіші характеристики, за допомогою яких споживачі оцінюють діяльність банків. На другому етапі за допомогою якісних досліджень проведено оцінку конкурентних позицій кожного з банків міста за цими характеристиками. Аналіз результатів дослідження показав:

-   за характеристикою «вартість послуг» Ощадбанк займає перше місце серед банків міста. Це означає, що конкурента позиція банку за цією характеристикою є найкращою;

-   за характеристикою „швидкість обслуговування клієнтів” Ощадбанк знаходиться на 6-му місці серед банків міста Жовті Води;

-   за характеристикою „зручність графіка роботи” Ощадбанк знаходиться на останньому місці;

-   за характеристикою „привабливість зовнішнього вигляду та інтерєру” Ощадбанк знаходиться на 6-му місці;

-   за характеристикою „кваліфікованість персоналу” Ощадбанк займає 4-те місце поряд з банками „Правекс” та „Надра”;

-   за характеристикою „тип спілкування персоналу з клієнтами” Ощадбанк знаходиться на останньому місці;

-   за характеристикою „наявність у відділеннях інформації про послуги та їх вартість” Ощадбанк посідає останнє місце.

З метою покращення конкурентних позицій ВАТ «Ощадбанк» були запропоновані такі заходи:

1. Організація перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників банку за допомогою курсів підвищення кваліфікації, тренінгів, участі у тематичних семінарах, практичних заняттях, учбових ділових іграх.

2. Удосконалення графіку роботи  банку. Зокрема, для відділів, які  безпосередньо працюють з клієнтами (кредитний відділ, юридичний відділ),  відділу інформатики та автоматизації та служби господарчого обслуговування буде введено додатково 1 робочий день (суботу).  Робочий час планово-комерційного та юридичного відділів буде зміщено на 1 годину (до 18.00). Що стосується операційної частини та деяких філій відділення ВАТ «Ощадбанк», то їх робочий час буде подовжено на 1 годину (робочий день триватиме до 19.00).

 3. Виготовлення листівок з інформацією про послуги, що надаються Ощадбанком та їхню вартість, які будуть вивішуватись в операційній залі та філіях відділення.

4. Покращення зовнішнього вигляду банку. Для цього пропонується замовити виготовлення сучасної вивіски, на якій буде зображено назву банку та фірмовий знак. Також необхідно зробити ремонт тієї частини приміщення, яку займає офіс Ощадбанку з використанням корпоративного кольору банку - зеленого.

5. Проведення рекламної кампанії. Пропонується використовувати продуктову банківську рекламу, метою якої є донесення до цільової групи через прийнятні ЗМІ вичерпну інформацію про повний спектр банківських послуг, що надається банком. Звичайно, продуктова банківська реклама не обмежується лише інформацією про продукти, а й намагається довести корисність та вигідність певних банківських послуг для цільової групи з метою зацікавити потенційного клієнта звернутися до банківської установи. В рамках даної кампанії буде подаватися не тільки загальна інформація про продукт банку, а й формуватиметься його імідж. Для рекламної кампанії Ощадбанку будуть використовуватися такі медіаносії: газета «Жовтоводські Вісті»; телекомпанія «Жовта Річка»; зовнішня реклама.

Була проведена оцінка економічного ефекту від реалізації запропонованих заходів. Експертами (керівництвом банку) було оцінено можливість збільшення доходу підприємства за рахунок впровадження цих заходів. Як показали розрахунки, реалізація запропонованих заходів є ефективною для банку, оскільки банк зможе отримувати додатковий прибуток в розмірі 42959,78 грн.

Таким чином, зміцнення конкурентних позицій стає необхідною умовою досягнення банком стійкого та тривалого ділового успіху, оскільки саме конкурентні переваги сприяють придбанню банком певної ринкової сили, а тому захищають банк від атак конкурентів та укріплюють його позиції.

 


Відомості про автора

 

Прізвище

РУДЧЕНКО

Ім¢я

СНІЖАНА

По-батькові

МИХАЙЛІВНА

Організація (повна назва)

Обласний комунальний вищий навчальний заклад “Інститут підприємництва “Стратегія”

Посада

Викладач кафедри Управління і підприємництва

Адреса організації

52201 Дніпропетровська обл. м. Жовті Води, вул. Гагаріна 38

Телефон службовий

(05652) 2-75-82

Факс

(05652) 2-95-83

E-mail робочий

dimonr@ictnet.dp.ua