Економічні науки / 3. Фінансові відносини

Гордієнко Є.С., Шевченко Ю.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Оптимізація податкового середовища підприємства

Підприємства України функціонують в умовах політичної, економічної нестабільності, постійних змін у законодавстві. Тому кожне підприємство прагне зберегти свою конкурентоспроможність, ефективність діяльності. У сучасних умовах господарювання гостро постала проблема сплати податків, розмір яких іноді дорівнює загальному прибутку підприємства. Тому важливим аспектом діяльності кожного підприємства є оптимізації його податкового середовища.

 Метою статті є вивчення податкового середовища підприємства та його структури, зовнішніх і внутрішніх факторів, які формують податкове середовище. У статті розглядається важливість податкового менеджменту, податкової політики та планування у процесі оптимізації податкового середовища підприємства.

Розглядом проблем оптимізації податкового середовища займалися такі вчені: Ю.Б.Іванов, Л.А.Злобіна, М.М.Стажкова, В.О.Орлова та ін.   

Податкове середовище підприємства – це сукупність зовнішніх та внутрішніх податкових умов, факторів функціонування підприємства, принципів, методів і методологічних прийомів управління процесом планування, розрахунку та контролю за податками, які сплачує підприємство (рис.1).

Далі відмітимо, що основним зовнішнім фактором, який впливає на податкове середовище підприємства, є податкова політика держави. Податкова політика України характеризується нестабільністю, що проявляється у постійних змінах законодавчих актів. Це негативно впливає на розвиток підприємницької діяльності.

 

 

ПОДАТКОВЕ СЕРЕДОВИЩЕ

ПІДПРИЄМСТВА

ВНУТРІШНЄ ПОДАТКОВЕ

СЕРЕДОВИЩЕ

 

 

 

Податки і збори, які сплачує підприємство

Податковий менеджмент (розробка податкової політики, податкове планування, оптимізація податків)

Органи управління податками на підприємстві

ЗОВНІШНЄ ПОДАТКОВЕ

СЕРЕДОВИЩЕ

 

 

Податкова політика держави

Органи регулювання податків

Податкова система України

Політичні та економічні

фактори

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1 – Схема податкового середовища підприємства

 

Податкова політика України має фіскальне спрямування, діючи ставки податків занадто високі. Її головним завданням є не ефективний перерозподіл національного доходу, а наповнення бюджету. До того ж в сучасних умовах господарювання підприємство повинно сплачувати надмірно велику кількість податків.

До негативних зовнішніх факторів, які впливають на податкове середовище підприємства, можна віднести також політичну нестабільність, постійні зміни органів державної влади, нестабільність економіки, її незбалансовану галузеву структуру, постійні інфляційні процеси.  

Внутрішнє податкове середовище – це сукупність умов, методів, принципів, методологічних прийомів, які використовуються на підприємстві з метою планування, обчислення податків та їх оптимізації.

Головним внутрішнім фактором, який впливає на податкове середовище підприємства, виступає податковий менеджмент та ефективність його проведення. Податковий менеджмент – це сукупність специфічних форм і методів здійснення управління (планування, організації, контролю) процесом оподаткування на підприємстві. Предметом податкового менеджменту є податкова політика, що визначає рівень оподаткування, і її практична реалізація.

Податковий менеджмент на підприємстві проводиться у декілька етапів.

На першому етапі підприємство проводить аналіз податкового середовища минулого періоду в розрізі сплачених податків. Оцінюється ефективність діяльності структурних підрозділів підприємства, відповідальних за планування податків, їх розрахунок та сплату, а також за ведення достовірного податкового і бухгалтерського обліку.

На другому етапі визначається «податковий тягар» підприємства. «Податковий тягар» - це відношення прибутку підприємства до загального розміру податків, які підлягають сплаті. Тобто, чим вище ставки податків, тим менше прибутку залишається у підприємства після оподаткування. При визначенні «податкового тягаря» необхідно також враховувати непрямі податки (ПДВ, акцизний збір, мито).

На третьому етапі податкового менеджменту підприємство обирає податкову політику. Податкова політика – це сукупність методів, методологічних прийомів, принципів планування, організації та контролю за обчисленням і сплатою податків підприємством.

Після того, як підприємство обрало податкову політику, воно повинно визначити перелік податків, що підлягають сплаті у майбутньому періоді.

На п’ятому етапі проведення податкового менеджменту підприємство здійснює податкове планування. Податкове планування має альтернативний характер.

Найбільше потенціал податкової оптимізації проявляється у можливості використання платником податків альтернативних систем оподаткування.

Підприємство повинно враховувати те, що однакова операція може мати різні податкові наслідки для платника в залежності від того, хто виступає другою стороною угоди. Наприклад, здійснення операції з партнером – неплатником податку на додану вартість не дає підприємству права на податковий кредит.

Підприємство повинно обрати для себе облікову політику. Незважаючи на те, що податковий облік відділений від бухгалтерського, існують ситуації, коли обраний варіант бухгалтерського обліку впливає на розмір податкових платежів звітного періоду (наприклад, амортизаційна політика підприємства, дивідендна політика, механізм регулювання приросту-зменшення запасів тощо).

Для того, щоб зменшити оподаткування прибутку, підприємство може обрати такий вид діяльності, за яким діють менші ставки оподаткування прибутку (наприклад, ставка податку на прибуток від страхової діяльності дорівнює 3%).

Розмір податкових платежів залежить також від цінових параметрів угоди, форми і строків поставки продукції [1].

Податкове планування на українських підприємствах на сьогоднішній день характеризується надмірно високою роллю бухгалтерії і деякою толерантністю та індиферентністю економічних і фінансових служб. Останні або зовсім не приймають участі в плануванні податків, або займаються збором статистичної інформації.

На шостому етапі податкового менеджменту підприємство проводить оптимізацію оподаткування. Оптимізація оподаткування – це вибір такого варіанту організації та здійснення господарської діяльності підприємства, який забезпечує найкращий кінцевий фінансовий результат за рахунок проведення раціональної податкової політики та ефективного використання податкових інструментів в рамка чинного законодавства.

Оптимізація податкового середовища підприємства потребує чітких критеріїв податкової оптимізації.

Найрасповсюдженішим критерієм оптимізації виступає мінімізація податкових платежів суб’єкта господарювання на протязі податкового періоду. Згідно з таким підходом, найкращий (оптимальний) варіант організації господарської діяльності буде, коли однаковий кінцевий результат досягається при мінімальному рівні податкових платежів.

Недоліком даного критерію є те, що оптимізація досягається не завдяки покращенню фінансових показників, а за рахунок скорочення витрат - податкових платежів.

Критерієм оптимізації може виступати мінімізація податкових платежів за весь період функціонування підприємства. Відмінність критерію полягає в тому, що розрахункова сума податків визначається не за конкретний звітний (податковий) період, а за весь період діяльності підприємства.

Недоліком підходу є те, що розмір податкових платежів обчислюється виходячи з умов оподаткування, які діють у момент розрахунку, що дає певну погрішність, враховуючи динаміку українського податкового законодавства.

Критерієм оптимізації може бути також мінімізація податкового навантаження. Він дозволяє пов’язати результативні показники діяльності підприємства з податковими витратами, що відповідають такому результату.

Виділяють також критерій забезпечення формування податкових зобов’язань згідно з наявними фінансовими результатами. Згідно з цим підходом у платника виникає необхідність акумулювати кошти для сплати податків до встановленої дати. Тому предметом такої податкової оптимізації може бути «підгонка» податкових зобов’язань під реальні фінансові результати підприємства.

Важливим критерієм оптимізації податкових платежів підприємства виступає максимізація окремих показників, які відображають фінансовий результат. Підхід спрямований на оптимізацію фінансового стану підприємства, а податкові фактори розглядаються, як обмеження [2].

На заключному етапі проведення податкового менеджменту здійснюється контроль за дотриманням підприємством норм чинного податкового законодавства. Цей контроль повинна здійснювати служба контролінгу або підрозділ внутрішнього аудиту.

Підводячи підсумки, зазначимо, що у сучасних умовах функціонування зовнішні фактори негативно впливають на діяльність підприємства. Зовнішнє податкове середовище характеризується такими особливостями: недосконалістю податкової політики, нестабільністю законодавства, складністю обчислення деяких податків, великими ставки податків, політичною та економічна нестабільністю. Надмірний розмір податків знижує конкурентоспроможність як продукції, так і підприємства в цілому.

На зовнішнє середовище  підприємство впливати не може. Його покращенням і вдосконаленням повинна займатися держава.   

Для оптимізації зовнішнього податкового середовища підприємств держава повинна знизити загальний рівень податкового тиску, оптимізувати структуру, механізми податкового регулювання економіки. Необхідно також вжити заходів щодо забезпечення рівномірного розподілу податкового тягаря між платниками податків, стабілізувати податкове законодавство, спростити розрахунок деяких податків (наприклад, податку на прибуток підприємства). Важливе значення має прийняття державою Податкового кодексу, де були б зібрані і систематизовані всі податкові закони, що зробило б законодавчу базу більш доступною і зрозумілою для користувачів і зменшило кількість порушень.  

Для оптимізації внутрішнього податкового середовища підприємство повинно проводити ефективний податковий менеджмент. Важливим є вибір оптимальної податкової політики, податкове планування та здійснення ефективного контролю за податковим середовищем на підприємстві.

 

Література:

1. Иванов Ю.Б. Суть, принципы и методы налогового планирования // Сборник систематизированного законодательства. – 2005. - №9. – с.7-13.

2. Иванов Ю.Б. Оптимизация в налоговом планировании // Сборник систематизированного законодательства. – 2005. - №9. – с.13-19.