Економічні науки/ 2. Регіональна економіка

Асистент Шаповал Л.П.

Кременчуцький державний політехнічний університет                                                ім. Михайла Остроградського, Україна

Стратегія двокомпонентного тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення для населення

Первинною ланкою галузевої структури комунального господарства міста є підприємство, що перебуває у комунальній власності, діяльність якого має свої особливості й відповідає специфіці галузі. Комунальне господарство включає підприємства, які є природними монополістами, а також підприємства, що можуть ефективно функціонувати в конкурентному середовищі.

Відповідно з особливостями діяльності до природних монополій у комунальному господарстві відносяться галузі: централізованого водопостачання та водовідведення й централізованого постачання теплової енергії. Природна монополія в комунальному господарстві – специфічний тип ринкової структури.

До найбільш “закріплених” природних монополій у комунальному господарстві відносять централізоване водопостачання, оскільки в цій галузі застосовувані технології передачі води не підпадають під вагомі зміни, і навряд чи такі зміни коли-небудь взагалі будуть можливими. До “незакріплених” природних монополій відносять централізоване постачання теплової енергії.

Підприємства комунального господарства використовують єдині й диференційовані тарифи (цінова дискримінація). Єдиний тариф – величина ставки, яка не змінюється залежно від якості продукції (послуг) або інших факторів.

Відповідно до ступеня цінової дискримінації диференційовані тарифи поділяють на тарифи величина яких залежить від: якості наданої послуги, категорії споживачів, обсягів наданих послуг.

У комунальному господарстві цінова дискримінація властива тільки підприємствам – природним монополістам, тому що ринки їх продукції (послуг) відповідають наступним умовам: відсутність можливості перепродажу продукції (послуг), наявність формальної ознаки, за якою можна було б поділити споживачів на певні групи у відповідності з їх готовністю заплатити. Критеріями поділу можуть виступати: вікові категорії споживачів; рівень доходу; географічні ознаки; еластичність попиту; часовий період.

На підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства в сучасних умовах застосовують диференційовані тарифи тільки за категоріями споживачів.

Враховуючи те, що підприємства водопровідно-каналізаційного господарства є природними монополістами і можуть використовувати в процесі тарифної політики цінову дискримінацію, то доцільним є розробка та впровадження стратегії двокомпонентного тарифу, яка полягає у тому, що споживач сплачує за певне благо як таке, а потім повинен платити окрему суму за кожну додаткову одиницю продукції (послуги), яку він бажає спожити.

Стратегія двокомпонентного тарифу передбачає:

1. Розробку методики розрахунку двокомпонентного тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення.

2. Моделювання прогнозних значень тарифів і майбутнього розміру оплати населенням послуг централізованого водопостачання та водовідведення за діючою й запропонованою методиками.

3. Обґрунтування ефективності запропонованої методики і умов її впровадження.

4. Побудову алгоритму введення методики розрахунку двокомпонентного тарифу в межах певного міста.

 Методика розрахунку двокомпонентного тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення базується на оплаті послуг двома компонентами: один компонент тарифу – постійний, не залежить від об’єму спожитої води, а другий – змінний (рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Методика розрахунку двокомпонентного тарифу для населення на послуги централізованого водопостачання та водовідведення

 

При застосуванні двокомпонентного тарифу часткове збільшення оплати послуг централізованого водопостачання та водовідведення спостерігається тільки в абонентів, у приміщенні яких мешкає одна людина. При збільшенні кількості мешканців оплата послуг за двокомпонентним тарифом зменшується тим більше, чим більше членів родини.

З метою підтвердження ефективності методики та позитивності її впровадження за допомогою методу екстраполяції тренду було визначено прогнозні значення тарифу на послуги централізованого водопостачання та водовідведення за діючою й запропонованою методиками. В процесі розрахунку були отримані наступні рівняння:

для діючої методики:

водопостачання:                                         

водовідведення:                                       

для запропонованої методики:

водопостачання:   

водовідведення:

Визначивши прогнозні значення тарифів, а також майбутній розмір оплати населенням послуг централізованого водопостачання та водовідведення за діючою й запропонованою методиками, проведено порівняння даних показників у залежності від кількість членів родини.

При застосуванні двокомпонентного тарифу тенденція зберігається, а саме часткове збільшення оплати послуг централізованого водопостачання та водовідведення спостерігається тільки в абонентів, у приміщенні яких мешкає одна людина. При збільшенні кількості мешканців оплата послуг за двокомпонентним тарифом зменшується тим більше, чим більше членів родини. Тобто різниця розміру оплати населенням послуг централізованого водопостачання та водовідведення за прогнозними значеннями тарифів при існуючій і запропонованій методиці збільшується на користь споживача.

Таким чином проведений прогноз розрахунку значень тарифів і майбутнього розміру оплати населенням послуг централізованого водопостачання та водовідведення за діючою й запропонованою методиками свідчить про підтвердження ефективності методики двокомпонентного тарифу і позитивності її впровадження.

У процесі дослідження встановлено, що впровадження методики двокомпонентного тарифу для населення на послуги централізованого водопостачання та водовідведення на  підприємстві передбачає реалізацію алгоритму (рис. 2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Алгоритм впровадження методики двокомпонентного тарифу для населення на послуги централізованого водопостачання та водовідведення

 

Використання стратегії двокомпонентного тарифу на послуги підприємств водопровідно-каналізаційного господарства, з одного боку, дозволить забезпечити ефективність господарювання шляхом економного використання енергетичних і матеріальних ресурсів та створити сприятливі умови для беззбиткової діяльності підприємства за рахунок скорочення дебіторської і кредиторської заборгованості, а з другого – забезпечити інтереси споживачів, які вносять плату по тарифу за той обсяг продукції, який фактично ними споживається.

Тобто поряд із вирішенням економічних питань підприємства враховано і соціальний фактор, який пов'язаний із захистом інтересів споживачів при переході комунальних підприємств на режим беззбиткового функціонування, запобігання необґрунтованому завищенню тарифів та надання споживачам послуг належної якості.