Економічні науки

 

Шелест О.Л., Левченко О.М.

Харківський торговельно–економічний інститут КНТЕУ

 

Удосконалення процесу фінансового планування на підприємстві.

 

Фінансова стабільність є важливою передумовою успішного ведення господарської діяльності, формує імідж господарюючого суб`єкта, є його візитною карткою. Тому підприємствам і організаціям необхідно постійно дбати про фінансову стабільність, вживати заходи для її зміцненя.

Фінансова стабільність досягається налагодженням ритмічної й ефективної роботи підприємства, завдяки вмілому управлінню виробничими фондами і джерелами їх формування. Цьому сприяють: розроблення економічно обгрунтованого бізнес–плану і його невід`ємної складової фінансового плану; контроль і аналіз виконання бізнес–плану, зокрема фінансового плану; вжиття конкурентних заходів щодо фінансово–господарської стабілізації. Фінансове планування пов`язане з ресурсним чинником формуванням, розміщенням і використанням фінансових ресурсів та отриманням прибутку на вкладений у господарську діяльність капітал. Саме у процесі фінансового планування економічно обгрунтовується потреба підприємства у капіталі для забезпечиння виконання прогнозованих бізнес–планом обсягів господарської діяльності, яка ув`язується з наявними і реальними для залучення джерелами фінансування, та створюються передумови фінансової стабільності підприємства.

Фінансове планування є одним із пріоритетних напрямів підвищення ефективності діяльності підприємств. Для кординального поліпшення ситуації в Україні необхідно розробити політику збалансованого розвитку як до підприємств, котрі мають діяти як підприємницькі структури, так і тих виробництв, які реалізують суспільні інтереси.

В основі цієї політики має бути диференційований підхід. Для підприємств, що працюють як підприємницькі структури, системи оцінних показників мусить бути зорієнтована на постійну в динаміці оцінку їхньої рентабельності. Для підприємств із суспільними інтересами доцільно застосовувати систему оцінки, до якої, крім фінансових, входили б показники, що дають змогу оцінити ступінь досягення поставлених цілей. Формування в Україні такої системи оцінки розвитку секторів економіки сприятиме кращій реалізації його завдань і об`єктивний оцінці ефективності діяльності.

Фінансове планування має бути синтезом найкращого зарубіжного і вітчизняного досвіду. Отже, в сучасних умовах воно повинне пережити своє чергове відродження на основі нової технології розроблення фінансових планів. Тільки обгрунтоване фінансове планування з реальними завданнями сприятиме підвищенню ефективності діяльності підприємств.

Такий підхід до фінансового планування зумовлює передусім необхідність реалізації повною мірою його сутнісних характеристик як цільового, оперативного, реального, управлінського, колективного, регламентованого, суцільного, комплексного, безперервного, збалансованого і прозорого процесу, повноти прояву яких можна досягти за певних умов.

У сучасних умовах фінансове планування має забезпечувати управління бізнесом підприємства на основі нової технології його розроблення і постійного її удосконалення щодо організаційних і методичних підходів.

Важливим елементом організації фінансового планування має стати документ, який регламентує цей процес. Регламентованість у фінансовому плануванні забезпечуватиме злагодженість дій учасників, необхідну диференціацію іхньої відповідальності за обгрунтованість розрахунків.

Обов`язковою складовою організації фінансового планування має стати фінансовий аналіз, на основі якого необхідно оцінювати рентабельність, платоспроможність, ліквідність підприємства, а також змінну показників зовнішнього середовища. Крім того, необхідно враховувати й чинники законодавчого характеру, конкуренції, політичні й ринкові, оскількі чинники неекономічного характеру часто можуть суттєвіше вплинути на розвиток підприємства, ніж економічні.

Важливим, на наш погляд, є розроблення підприємством спеціального внутрішнього регулятора, що являє собою сукупність внутрішньо–фірмових документів із фінансового планування, тобто внутрішнього документа, або регламенту. Він має визначати порядок фінансового планування і за значущістю бути «внутрішнім законом підприємства». Регламент визначає:

-       мету, завдання фінансового планування на підприємстві;

-       методику формування фінансового плану;

-       склад учасників процесу фінансового планування на підприємстві з визначенням послідовності їхньої діяльності;

-       органи контролю, які здійснюватимуть загальну координацію процесу, а також контролюватимуть виконання регламенту з фінансового планування;

-       права й обов`язки учасників процесу фінансового планування, систему розподілу повноважень і відповідальності, форму взаємодії;

-       строки і форми надання інформіції різними структурними підрозділами;

-       обсяг інформації, форму відображення й типовий склад показників які використовуватимуться у процесі фінансового планування;

-       розмір залишку коштів, що має бути у підприємства;

-       пріоритети платежів;

-       способи мотивації праці персоналу і заходи із стимулювання ініціативи працівників;

-       цикл фінансового планування, на який розроблятиметься план;

-       аналіз і оцінку виконання фінансового плану підприємства;

-       форму звіту про виконання фінансового плану підприємства, порядок затвердження.

Отже, напрями удосконалення фінансового планування, запровадження фінансового аналізу забезпечать зростання позитивних фінансових результатів підприємств.  

 

Відомості про автора

 

Шелест Олексій Леонідович

 

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

61045 м. Харків, пров. Отакара Яроша, буд. 8

 

тел. моб. 80662000940

 

роб. 80573404587

 

 

Левченко Ольга Михайлівна

 

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

61045 м. Харків, пров. Отакара Яроша, буд. 8

 

тел. моб. 80665764401