Дідик С.М

Кременчуцький Державний Політехнічний університет імені Михайла Остроградського

Інноваційна діяльність гірничо-збагачувальних підприємств

 

      Залізорудна галузь є найбільш вагомою для економіки України, оскільки створює велику частину валового національного продукту. Внаслідок впливу об’єктивних і суб’єктивних причин,  питання підвищення прибутковості залізорудних підприємств потребує пильної уваги з боку економістів.

     Конкурентоспроможність гірничо-збагачувальних підприємств залежить від максимізації їх прибутку, пошуку оптимальних джерел формування прибутку, виокремлення найбільш впливових чинників і науково обґрунтованого управління ними.

     Прибуток є однією з найголовніших категорій ринкової економіки. Він відіграє провідну роль, висвітлюючи  різнобічні економічні взаємозв’язки у процесі відтворення та є метою підприємницької діяльності.   

     Максимізація прибутку є однією із основних цілей діяльності підприємства. Це формальна мета, заради якої існує підприємство. Інвесторів цікавлять не конкретні проекти, а прибуток. На формування прибутку як фінансового результату діяльності підприємства впливають як об’єктивні так і суб’єктивні чинники: сфера його діяльності, галузь народного господарства, форма власності, визначені законодавством України умови оподаткування фінансових результатів на підприємстві.

     На гірничо-збагачувальних комбінатах особливо важливу роль відіграє інтенсивність використання науково-технічного потенціалу. На Полтавському гірничо-збагачувальному комбінаті на даний момент проводяться роботи по реконструкції дробильної фабрики з установкою шведських дробилок середнього і мілкого дрібнення, а також сухої магнітної сепарації з приміненням інерційних дробилок “Бармак” фірми “Сведала”. Реконструкція дає змогу знизити крупне дрібнення по класу 20мм на 10%, підвищити вміст заліза в промпродукті на 2,0-2,5% та знизити енергоспоживання при подальшому процесі рудо підготовки на 20-25%. 

     Окремі   вітчизняні залізорудні підприємства на етапі переходу до ринкової економіки через непідготовленість і специфічні особливості галузі опинилися в найбільш складних умовах господарювання. Непідготовленість і специфіка цих підприємств проявилися, насамперед, у низькому організаційно-технічному рівні виробництва, відсутності достатнього рівня інноватизації. 

     Вважаємо, що саме інноватизація виробництва є найважливішим напрямком, який забезпечить максимізацію прибутку, поточне і перспективне зростання конкурентоспроможності підприємства, підвищення його економічної ефективності. Інноватизація виробництва передбачає постійний процес залучення і впровадження інновацій у виробництво, який є комплексним, системним і базується на якісних змінах у продуктивних силах і виробничих відносинах.

     Управління інноватизацією комбінату можна визначити як діяльність, яка характеризується, насамперед, системністю і плановістю, і спрямована на оцінку, впровадження і ефективне використання інновацій з метою максимізації прибутку та забезпечення  тактичної і стратегічної конкурентоспроможності комбінату. На сьогоднішній день на Полтавській фабриці проводиться робота по її реконструкції і технічному переозброєнню, удосконаленню технології і автоматизації секцій, які будуть керуватись з одного диспетчерського  пункту. Це дозволило підвищити вміст заліза  в концентраті з 62 до 64%, відповідно знизити вміст кремнезему в концентраті, а також і в обкотишах на 2%, що спричинило стійкий попит на продукцію комбіната в  країнах Західної Європи.

     Важливим джерелом максимізації прибутку при цьому може стати реалізація наявних резервів внутрішньої конкурентоспроможності підприємства. Резерви внутрішньої конкурентоспроможності комбінату можна визначити за двома напрямами: беручи за базу порівняння конкурентоспроможність аналогічного підприємства, яке є провідним у даній галузі промисловості (це може бути вітчизняний, міжнародний, регіональний і світовий рівень); беручи за базу порівняння  конкурентоспроможності підприємства, для якого вона обраховується за нормативними або обґрунтованими плановими даними.

     Ці напрямки визначають два види  резервів внутрішньої конкурентоспроможності підприємства: ринкові (зовнішні) і внутріфірмові (внутрішні) резерви.

     Реалізація резервів залізорудного виробництва здійснюється в процесі розробки різних планів розвитку гірничо-збагачувальних комбінатів і подальшого їх використання в контексті головної мети функціонування комбінату. В доповіді  наведено загальний план розвитку гірничо-збагачувального комбінату, який спрямовано на підвищення конкурентоспроможності комбінату:  цілі і завдання максимізації прибутку комбінату; аналіз сукупності чинників, які впливають на максимізацію прибутку комбінату; виявлення із сукупності чинників тих, які впливають на управління процесом максимізації прибутку, у т. ч. інноватизація виробництва; вибір стратегії розвитку комбінату з урахуванням виявлених чинників; стратегічне планування процесу максимізації прибутку комбінату; розробка тактики процесу максимізації прибутку шляхом інноватизації виробництва; поточне планування інноватизації виробництва; реалізація планів інноватизації виробництва; оцінка підсумків процесу максимізації прибутку комбінату шляхом інноватизації виробництва за досліджуваний період; коригування управлінських рішень щодо максимізації прибутку комбінату шляхом інноватизації виробництва.

     У результаті інноватизації діяльності комбінату зменшується собівартість виробництва залізорудної продукції. За рахунок цього в умовах конкурентної боротьби за місце, роль і перспективу на ринках збуту своєї продукції комбінати мають можливість знизити за певних умов і в певних межах ціну продажу кінцевої продукції (наприклад, залізорудних обкотишів), тобто підвищити рівень її конкурентоспроможності. Зменшення ціни на залізорудну продукцію, згідно з дією ринкових законів (попиту і пропозиції) дозволить гірничо-збагачувальним комбінатам збільшити обсяги продажу даної продукції таким чином забезпечити їм в кінцевому підсумку максимізацію прибутку.

     Таким чином, розглянуті теоретичні підходи до визначення сутності та основ формування прибутку дозволили сформулювати пропозиції щодо шляхів максимізації прибутку гірничо-збагачувальних підприємств. У подальших дослідженнях необхідно детальніше висвітлити питання щодо використання резервів конкурентоспроможності для максимізації прибутку з урахуванням специфічних особливостей галузі.

     Література:

     1 Завлин П.Н., Васльев А.В. Оценка Эффективности инноваций. – СПб.: Бизнес-пресса, 1998.

     2. Организация, планирование и управление производством в горной промышленности: Учебник/ Н.Я. Лобанов, Ф.Г. Грачев, С.С. Лихтерман и др. – М.: Недра,1989.

     3. Управление исследованиями, разработками и инновационными проэктами / Под Ред. С.В. Валдайцева. – СПб.: Изд. СпбТУ, 1995.