Економічні науки / 6. Маркетинг та менеджмент

 
Семенихіна А.С.

Кременчуцький державний політехнічний університет
ім. М. Остроградского

Впровадження енергетичного менеджменту на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства

Характерною рисою кожного промислового підприємства є зосередження уваги його керівництва на питаннях виробництва. Внаслідок цього не завжди приділяється увага такому важливому для функціонування підприємства питанню, як ефективне використання енергоносіїв та їхня вартість.

На більшості підприємствах України, витрати на енергоресурси в минулому із-за їх низької ціни становили незначну частку в собівартості продукції, тому питання щодо енергозбереження не було найважливішим у життєдіяльності підприємства.

За останні кілька років, через зростання вартості енергоресурсів, витрати на енергоносії стали дуже помітною статтею витрат.

У наш час на підприємстві КП «Кременчукводоканал», незважаючи на правильне розуміння персоналом проблем заощадження енергоресурсів і зниження витрат на них, існує бажання реалізувати великі проекти з метою одержання значної економії витрат на енергоресурси. У той же час на підприємстві існує велика кількість ефективних малих проектів по енергозбереженню з дуже нетривалими строками окупності. Подібного роду малі проекти дуже важливі й, якщо взяти до уваги їхню загальну кількість, то сумарна економія витрат по даних проектах виявляється значною.

Основним інструментом скорочення споживання енергії й підвищення ефективності використання енергії на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства є енергетичний менеджмент. Енергетичний менеджмент - це система управління, заснована на проведенні типових вимірювань і перевірок, що забезпечує таку роботу підприємства, при якій споживається тільки цілком необхідна для виробництва кількість енергії. Енергетичний менеджмент - це інструмент управління підприємством, який забезпечує постійне дослідження й знання про розподіл та умови споживання енергоресурсів на підприємстві, а також про оптимальне використання енергоресурсів, як для виробництва, так і для потреб опалення й інших невиробничих потреб.

Для впровадження енергетичного менеджменту на підприємстві водопровідно-каналізаційного господарства необхідно розробити й впровадити систему обліку електроенергії із застосуванням сучасних електронних лічильників і комп'ютерної техніки для побудови тимчасових діаграм споживання електроенергії, що дозволить оцінити динаміку роботи устаткування, оперативно втручатися в технологічний процес для оптимальної роботи й виробляти рекомендації з економії витрат на оплату електроенергії. Існуючий комерційний облік контролює загальне споживання електроенергії, а всі внутрішні споживачі контролюються епізодично. Також у майбутньому до системи  обліку електроенергії необхідно підключити систему обліку для водопостачання та водовідведення.

Сучасний енергоменеджмент для свого успішного існування і розвитку повинен містити в собі:

-     технологічні енергогенеруючі чи енерговитратні об'єкти, мережі чи енергокомплекси, де було б можна здійснювати оптимізацію електро- і теплоспоживання і реалізовувати політику енергозбереження підприємства;

-     добре підготовлений персонал, який уміє оперативно реагувати на динаміку зміни умов споживання енергії і здатний здійснювати оперативне й стратегічне планування;

-     системи обліку та аналізу енергоспоживання;

-     новітню науково-технічну інформацію в галузі своєї діяльності, а також у конкурентних організаціях.

Однак для реалізації системи енергетичного менеджменту має бути сформована схильність до цього, яка полягає в твердій переконаності щодо необхідності контролю і управління енергоспоживанням підприємства, а також розуміння і бажання впровадження енергетичного менеджменту.

Практика показує, що успіх у діяльності енергоменеджменту забезпечують три фактори.

1.   Навчений і добре підготовлений у практичному плані персонал підприємства. Для цього в Україні організовані центри підготовки енергоменеджерів.

2.  Надійна система обліку енергоресурсів. На підприємстві повинна діяти комп’ютеризована система обліку, за допомогою якої можна б було оперативно одержувати інформацію і вживати заходів по усуненню причин, що викликають перевитрату енергоресурсів.

3.   Максимально автоматизована система аналізу енергоспоживання. У результаті автоматизованого аналізу можливе оперативне втручання в процес енергоспоживання.

На початковому етапі організації енергетичного менеджменту необхідне створення карти енергоспоживання й оптимізації його при існуючих технологічних процесах і системах енергозабезпечення. Досвід, що зараз, в умовах трансформації економіки України, напрацьовується, показує, що реалізацію системи енергоменеджменту доцільно здійснювати поетапно.

Перший етап - моніторинг енергоспоживання за допомогою системи обліку. Сюди ж входить реєстрація базової лінії енергоспоживання на основі паливно-енергетичного балансу, перевищення якого не можна допускати.

Другий етап - аналіз фактичного енергоспоживання.

Третій етап - розробка заходів щодо зниження можливого енергоспоживання й видатків на енергоресурси. Такі заходи здійснюються разом з енергосевісними компаніями, технологами і енергослужбами.

Четвертий етап - впровадження запланованих заходів.

Шляхом впровадження енергетичного менеджменту на КП «Кременчукводоканал» можна одержати більш докладну картину споживання енергії, що дозволить зробити порівняння рівнів споживання зі споживанням енергії на інших підприємствах для точної оцінки проектів економії енергії, планованих для впровадження на даному підприємстві.