Економічні науки/3

Лєпілова О.С.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ, Україна

Основні проблеми функціонування податкових пільг

Актуальність теми. Податкова система і податкова політика кожної держави істотно впливають на функціональну та ділову активність суб’єктів підприємницької діяльності. Формування ефективної податкової системи та політика її реалізації для України – найважливіша економічна проблема загальнодержавного значення.

Однак, паралельно із розвитком системи оподаткування в Україні діє чинна практика системи надання пільг, тобто повного або часткового звільнення від сплати податків окремих платників чи частин об’єкта оподаткування.

Викладення основного матеріалу. Сьогодні розрізняють два види пільг: нестимулюючі (надані окремим платникам податків, незалежно від характеру використання ними доходів) та стимулюючі. Якщо перші необхідно поступово скасовувати, то другі можуть набути більшого застосування з метою регулювання соціально – економічних процесів та стимулювання інноваційних та інвестиційних проектів [2, 51].  

Останнім часом в Україні аналізу податкової політики держави чи податковим надходженням, як основному джерелу наповнення бюджету, приділялося багато уваги. Але значною мірою в них розглядаються організаційні та правові питання і залишаються в „тіні” економічні наслідки проведення пільгової політики в державі.

Враховуючи те, що галузь оподаткування є складовою економіки в цілому, вона притягує до себе злочинний елемент. Злочинність у цій сфері пов’язана з процесами, що відбуваються не лише у ній, а й у інших галузях економіки. У сфері оподаткування щорічно виявляються численні факти ухилень від сплати податків, легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом, незаконного виготовлення, зберігання, збуту або транспортування з метою збуту підакцизних товарів, розкрадання державної і колективної власності з використанням криміногенного потенціалу, приховування прибутків від оподаткування, шахрайства з фінансовими ресурсами, використання протиправних фінансових схем, завуальованих через недосконалість законодавства, та інші протиправні злочинні діяння [1, 35].

Для того, щоб економіка ефективно запрацювала на благо суспільства і держави, вкрай необхідно максимально врегулювати коло правовідносин у сфері оподаткування, прийнявши ефективні закони, котрі дадуть можливість підприємствам сплачувати „розумні” податки, а державі без величезного механізм примусу – здійснювати контроль режиму оподаткування та формувати гідний державний бюджет, у якому буде відсутній дефіцит коштів.

Сьогодні правове поле, у якому існує податкова сфера, налічує безліч нормативно – правових актів, що постійно змінюються. Саме цей аспект і створює велику кількість проблем по сплаті податків і використанню податкових пільг, що призводить до ухилення від сплати податків, і звідси до неповного надходження коштів до бюджету.

Сьогодні в Україні діють території пріоритетного розвитку, які включають 41 вільну економічну зону та 32 економічні експерименти з пільговим режимом оподаткування, що звільняє від сплати певних податків конкретного суб’єкта підприємницької діяльності або ж територію, де зареєстровані чи здійснюють фінансово – господарську діяльність окремі юридичні особи. У вільних економічних зонах проводять свою пільгову діяльність майже 700 підприємств [1, 37].

У цілому чинне законодавство передбачає 308 пільг зі сплати податків та інших обов’язкових платежів плюс до того ж 73 вільні економічні зони з пільговим режимом оподаткування. Наявність такої кількості пільг призводить до податкового тиску на всі інші суб’єкти господарювання, які їх позбавлені, природно спричиняє негатив, що полягає у:

1)     наявність великої кількості податків і відсутність збалансованого механізму сплати штовхає підприємця ухилятися від їх сплати;

2)     у разі виявлення порушень зі сплати податків – надавати хабарі працівникам податкової служби з метою зменшення фінансових санкцій, оскільки підприємцю це дешевше, ніж сплата всіх податків та обов’язкових платежів до бюджету;

3)     факт продукування законів, що надають тільки певним суб’єктам підприємницької діяльності податкові пільги, спричиняє дисбаланс у функціонуванні економік країни.  

Роль податкових пільг, як і будь – якого інструмента державного регулювання, не варто ні абсолютизувати, ні недооцінювати. З одного боку, вони є ефективними лише за певних обставин, у поєднанні з іншими важелями впливу на економіку. З іншого боку, якими б не були системи стимулювання певних економічних процесів за допомогою податкових пільг, жодна з цих систем не є досконалою, виключно стимулюючою, вільною від моментів гальмування [3, 248].

Стану, що склався у сфері оподаткування, сприяла низка причин: недосконалість чинного законодавства; неналежні оснащеність та рівень взаємодії правоохоронних органів; недостатнє інформаційне забезпечення; низька ефективність у роботі правоохоронних органів; неврегульованість питання щодо одержання інформації з банків; відсутність контролю за зовнішньоекономічними контрактами, складеними на величезні суми; спрощений механізм продажу валюти комерційним банкам [1, 39].

За рахунок збільшення обсягів пільг рівень податкового тиску зменшився. Але по цілому ряду податкових платежів існує значне перевищення пільг над надходженнями, що є наслідком постійного коригування податкового законодавства. Зміни в законодавстві, введення різних нормативних актів суттєво впливають, а іноді і ламають довгострокову стратегію підприємств, що врешті – решт відбивається на результатах їхньої діяльності, а відтак, і на обсягах податкових надходжень [2, 52].

Висновки. Отже, нагальною потребою сьогодення є не тільки реформування системи оподаткування, а й системи надання пільг.

Успішна реформа податкової системи є найважливішою умовою реалізації економічних реформ. Однак, проведення реформ щодо державних податків перебуває у тісному взаємозв’язку зі змінами у таких сферах, як ціноутворення, діяльність державних підприємств, державні видатки. Успіх реформи у сфері оподаткування залежить також від бажання країни скоротити міру прямої участі держави у перерозподілі фінансових ресурсів.

Література:

1.     Гега П. Рогатюк І. Пільгове оподаткування як передумова для зловживань та проявів корупції// Право України. – 2005. - №3.

2.     Мазуренко О.К. Пільги в оподаткуванні – статистичний аспект// Статистика України. – 2003. - №3.

3.     Соколовська А.М. Податкова система держави: теорія та практика становлення. – К.: Знання – Прес, 2004. – 454с.